Chiny: uwolnić więźnia sumienia systemu “Reedukacja przez Pracę” – Amnesty International

Chiny: uwolnić więźnia sumienia systemu “Reedukacja przez Pracę”

 ASA 17/031/2005

-Reedukacja przez Pracę- (Re-education through Labour – RTL) to system działający w Chinach od połowy lat 50. jako jedna z form zatrzymań.

Osoby otrzymujące wyroki w tym systemie nie mają dostępu do prawnika, nie przesłuchuje się ich, a o -skazaniu- decyduje zazwyczaj jedynie policja. Obecnie można być zatrzymanym na okres nawet czterech lat.

 

Osoby odbywające wyrok w programie narażone są na bicie, tortury  i inne formy niewłaściwego traktowania, szczególnie jeśli odmawiają przyznania się do -przestępstw-.

Mao Hengfeng najprawdopodobniej została poddana torturom i złemu traktowaniu w obozie pracy. W październiku 2004 roku została ciężko pobita. W listopadzie 2004 roku jej nadgarstki i kostki były poranione, a nogi wykrzywione. Trwało to dwa dni, po czym odmówiono jej jedzenia.

Jej odmowa przyznania się do jakichkolwiek -złych czynów-, nawet w trakcie tortur, była prawdopodobnie powodem do przedłużenia w grudniu 2004 roku jej wyroku o trzy miesiące.

Następnie przetrzymywano ją w odosobnieniu, aż w końcu przywiązywano ją do łóżka na wiele godzin. Najprawdopodobniej zmuszano ją do spożywania żywności z niezidentyfikowaną substancją, której działanie powodowało, że usta zabarwiały się na czarno.

Podejmij działanie!

Amnesty International uważa Mao Hengfeng za więźnia sumienia i wzywa do jej natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia.

Amnesty International wzywa także chińskie władze, by zniosły -Reedukację przez Pracę-, ponieważ istniejący system sprawiedliwości dostarcza wystarczających środków do karania za liczne przestępstwa.

Tłumaczenie:
  

Prosimy o wysyłanie apeli do:

Minister of Justice of the People’s Republic of China
ZHANG Fusen Buzhang
Ministry of Justice
10 Chaoyangmen Nandajie
Chaoyangqu
Beijingshi 100020
People’s Republic of China

Fax: +86 10 65292345
(c/o Ministry of Communications)

E-mail: minister@legalinfo.gov.cn

Zwrot grzecznościowy: Dear Minister

Tłumaczenie Natalia Mielech

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

4401