Chiny: Ye Guozhu musi zostać natychmiast uwolniony – Amnesty International

Chiny: Ye Guozhu musi zostać natychmiast uwolniony

-Ye Guozhu jest przetrzymywany w więzieniu po to, aby nie wypowiadał się publicznie w imieniu ludzi takich jak on, których pozbawiono domów w Pekinie, aby zrobić miejsce dla obiektów olimpijskich- – uważa Amnesty International.
-Stoi to w całkowitej sprzeczności z obietnicami poprawy sytuacji praw człowieka, które Chiny złożyły przed rozpoczęciem Igrzysk-.
Członkowie rodziny Ye twierdzą, że 22 lipca odebrali telefon od władz więzienia Czaobai –  powiedziano im, żeby nie odbierać Ye Guozhu z więzienia 26 lipca, kiedy miał on wyjść na wolność. Władze więzienia poinformowały ich, że Ye został zabrany przez pekińską policję z dzielnicy Xuanwu. Policja Xuanwu powiedziała później, że zajmie się Ye Guozhu, ale nie pozwoli mu wrócić do domu wcześniej niż po 1 października 2008 – dla dobra rodziny oraz po to, by nie spotkały ich żadne problemy podczas olimpiady. Policja nie pozwoliła członkom rodziny spotkać się z Ye Guozhu ani nie poinformowała ich, gdzie jest on obecnie przetrzymywany.
Ye Guozhu, uważany przez Amnesty International za więźnia sumienia, został w 2004 roku skazany na 4 lata więzienia za sprzeciwianie się przymusowym eksmisjom w Pekinie, związanym z pracami konstrukcyjnymi na Igrzyska Olimpijskie.
W 2006 roku wyszło na jaw, że Ye był w więzieniu poddawany torturom. Według doniesień był on wieszany z sufitu za ręce i wielokrotnie bity przez policję w więzieniu w dzielnicy Dongczeng. Najprawdopodobniej był on także torturowany w innym więzieniu w drugiej połowie 2005 roku.
Tłumaczyła Ola Szkudłapska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3510