Chiny: zatrzymanie AI Weiwei ostrzeżeniem dla dysydentów – Amnesty International

Chiny: zatrzymanie AI Weiwei ostrzeżeniem dla dysydentów

Zatrzymanie najbardziej znanego chińskiego artysty i krytyka politycznego, Ai Weiwei, jest niepokojącym rozwojem zataczającego coraz szersze kręgi prześladowania dysydentów, w wyniku którego w ostatnich miesiącach zatrzymano dziesiątki aktywistów.

Policja zatrzymała Ai Weiwei 2 kwietnia na lotnisku w Pekinie. Jego żona oraz pracownicy studia również zostali zatrzymani w czasie weekendu.

– Ai Weiwei nie był nawet zaangażowany w nawoływania do “jaśminowej rewolucji”. Wygląda na to, że nie ma żadnego powodu jego aresztowania, poza tym, że władze starają się przekazać wiadomość, że w Chinach skończył się już czas na otwarty bunt – powiedziała Donna Guest, z-ca Dyrektora Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku.

Od momentu rozpoczęcia pod koniec lutego wezwań do przeprowadzenia w Chinach “jaśminowej rewolucji”, zainspirowanej wydarzeniami na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, które rozprzestrzeniały się za pomocą Internetu, władze chińskie zatrzymały dziesiątki aktywistów, prawników i blogerów.

– Byliśmy już świadkami “chłodzącego” efektu aresztowań związanych z “jaśminową rewolucją”, które dotknęły dziesiątek chińskich aktywistów i internautów w ciągu ostatnich miesięcy. Zatrzymanie Ai Weiei przeniosło to na inny poziom,- powiedziała Donna Guest.

– Jeśli władze są tak śmiałe, że zatrzymują w biały dzień znanego na całym świecie artystę na lotnisku w Pekinie, to naprawdę przeraża myśl o tym, jak mogą zachować się w stosunku do innych, mniej znanych dysydentów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2397