Chiny: Zestaw materiałów Amnesty International dla mediów ? Olimpiada w Pekinie 2008 – Amnesty International

Chiny: Zestaw materiałów Amnesty International dla mediów ? Olimpiada w Pekinie 2008

ASA 17/049/2007   
 
Kiedy Chiny zgłosiły się jako kandydat do organizacji Olimpiady w 2008 roku, przedstawiciele tego państwa wielokrotnie obiecywali, że – w razie wygranej – nastąpi w Chinach poprawa w zakresie przestrzegania praw człowieka. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przyjął i zaakcentował te zobowiązania, wzywając międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka do pomocy w procesie nadzorowania ich realizacji. Amnesty International wierzy, że poprawa sytuacji praw człowieka byłaby dla wszystkich mieszkańców Chin najlepszym spadkiem po Olimpiadzie w Pekinie. Władze Chin muszą w całości wykorzystać tę, jedyną w swoim rodzaju okazję i uszanować złożone obietnice.

Zestaw materiałów dla mediów dokumentuje wyzwania i możliwości stojące przed Chinami w zakresie poprawy swoich notowań jeśli chodzi o prawa człowieka. Nakreśla ogólny obraz pozytywnej spuścizny, jaką Olimpiada w Pekinie mogłaby po sobie zostawić w postaci, m.in. reformy kary śmierci, zniesienia programu -Reedukacji przez Pracę-, wolności dla obrońców praw człowieka, całkowitej wolności mediów i swobody działalności dziennikarzy krajowych i zagranicznych oraz końca nieuzasadnionej cenzury internetu.    

Informacja dla wydawców
 Pobierz materiały dla mediów

Tłum.: Bartosz Kumanek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3732