Co jest łamane? 01/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 01/2013

Otwieramy tygodnik kulturalny praw człowieka. Będzie to subiektywny przewodnik po najważniejszych wydarzeniach kulturalnych związanych z prawami człowieka. Piszemy nie tylko o tym, co bliskie jest naszym przekonaniom, ale także o sztuce, która niesłusznie usprawiedliwia łamanie praw człowieka. Naszym zamiarem jest przeniesienie debaty o prawach człowieka na pole wyobrażeń kulturowych - pole, na którym kształtują się nasze poglądy i postawy. Oczekujemy na propozycje wydarzeń z Waszych miast!

WYDARZENIA

Tomasz Rafa, New Nationalism in a heart of Europe (Wrocław, Galeria Dizajn, 01.03, 19:00).

Pokaz najnowszych filmów Tomasza Rafy i dyskusja z udziałem autora i przedstawicielki Amnesty International. Prowadzi Igor Stokfiszewski.

Artur Żmijewski, Pracując (Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej).

Jeszcze tylko do 3 marca można zobaczyć przegląd twórczości Artura Żmijewskiego – jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki krytycznej.

Michał Szuszkiewicz, Konrad Schiller, Imperium, do 08.03 (Warszawa, Galeria Program / Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej).

Dwóch artystów podejmuje polemikę z imperialną historią Wysp Brytyjskich i przy okazji demaskuje postkolonialne tropy współczesnej Europy.

TELEWIZJA

Zona, reż. Rodrigo Pla, Ale kino +, czw 21.02, 20:10; sb 23.02, 16:20, śr. 27.02, 18:05 (Meksyk, 2007).

Luksusowe osiedle w Mexico City oddzielone jest od reszty miasta zasiekami i armią uzbrojonych strażników. Jego spokój burzy trzech chłopców z położonych niedaleko slumsów. Czy mieszkańcy tego samego miasta mają równe prawa?

Zabójczy wyścig zbrojeń, TVN 24, ndz 24.02, 12:20 (Wielka Brytania, 2011).

Dokument BBC o wyścigu zbrojeń między bogatymi armiami państw zachodnich a terrorystami. Do przemyślenia w kontekście naszej kampanii BROŃ POD KONTROLĄ!

Wiedźma wojny, reż. Kim Nguyen, Ale kino +, ndz 24.02, 22:00, (Kanada 2012).

Oscarowa historia czternastoletniej dziewczyny, która została zmuszona do zabicia swoich rodziców i przyłączenia się do armii rebeliantów. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którym bliski jest los dzieci-żołnierzy!

KINO

5 rozbitych kamer, reż. Guy Davidi, Emad Burnat (Francja, Izrael, Palestyna, 2011). Polska premiera 25 stycznia 2013.

Czasem jedna kamera to za mało, by uchwycić ludzkie cierpienie. 5 rozbitych kamer – film dokumentalny nominowany w tym roku do Oscara ? opowiada historię Palestyńczyka Emada, który rejestruje walkę swojej społeczności z izraelskimi osadnikami.

Pan Lazhar, reż. Philippe Falardeau (Francja, 2011). Polska premiera 01.02 2013.

Algierski nauczyciel trafia do kanadyjskiej szkoły. Brak kompetencji kulturowych bohatera i spotkanie ponad podziałami każe na nowo zastanowić się nad współczesnym systemem edukacji i istotą więzi międzyludzkich.

Wróg numer jeden, reż. Kathryn Bigelow (USA, 2012). Polska premiera 08.02 2013.

Czy tortury doprowadziły do zdobycia informacji o miejscu przebywania i zabicia Osamy bin Ladena? Obecnie na ich bezużyteczność wskazują nawet władze CIA. Dlatego film, relatywizując zbrodnię i gloryfikując oprawców, wywołuje nasze oburzenie.

TEATR

Michał Witkowski, Lubiewo, reż. Piotr Sieklucki (Kraków, Teatr Nowy, 22 i 23.02).

Świetna adaptacja głośnej powieści Michała Witkowskiego Lubiewo. Patrycja i Lukrecja, para starzejących się homoseksualistów, opowiada o swych erotycznych przygodach z czasów PRL-u i śmiechem walczy z homofobią.

Anna Wakulik, A time to reap (Zażynki), reż. Caroline Steinbeis (Londyn, The Royal Court Theatre, premiera 22.02).

Spotkanie tradycji z nowoczesnością, konflikt pokoleń i postaw, tematy politycznych debat z pierwszych stron gazet w prowokacyjnym obrazie polskiej wsi Anny Wakulik – debiutującej dramatopisarki. Dla polskich widzów sztuka do zobaczenia w poznańskim Teatrze Polskim.

KSIĄŻKI

Janina Ochojska, Jakub Bożek, Agnieszka Wiśniewska, Współpraca. Przewodnik dla dzieci, Wyd. Krytyki Politycznej.

Przyjazna książka dla dzieci o tym, ile dobrego może przynieść wspólne działanie. Jeśli twoje dziecko chce wiedzieć dlaczego lekarze nie działają samodzielnie, mrówki budują ogromne mrowiska, a w Afryce buduje się studnie, powinno przeczytać tę książkę.

Ed Vulliamy, Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy, Wydawnictwo Czarne.

Gdzie zaczyna się spirala handlu narkotykami, bronią, ludźmi – niepohamowanej przemocy? Wstrząsająca relacja z pogrążonego w chaosie pogranicza meksykańsko-amerykańskiego.

Przesyłajcie nam ciekawe wydarzenia kulturalne dotyczące praw człowieka w Waszym regionie na adres: lamane@amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1905