Co jest łamane? 02/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 02/2013

W tym tygodniu: Festiwal Rewolucje Kobiet - Debata o sprawie katyńskiej - Jakiej Polski chciał Jacek Kuroń? - Być Cyganem - Pink Gang - Oskarowo - Witkiewicz, Bezimienne dzieło - Calderón, Życie jest snem - Dikötter, Wielki głód...

WYDARZENIA

IV Festiwal Rewolucje Kobiet – Warszawa, 22.02-09.03

Porozumienie Kobiet 8. Marca w związku ze zbliżającą się 14. Manifą “O Polkę niepodległą” organizuje feministyczny festiwal artystyczny. W programie m.in. przedstawienia teatralne, spotkania literackie, genderowe wykłady, dziewczęce imprezy rapowe, kobiece wydarzenia piłkarskie, treningi kung fu… My będziemy – Amnesty jest przecież kobietą!

Sprawa Katyńska w Trybunale w Strasburgu, prof. Ireneusz C. Kamiński – Warszawa, Zamek Królewski, Sala Koncertowa, wt. 26.02, 17:00

O co chodzi w sprawie katyńskiej? Wykład w ramach cyklu “Polska-Rosja. Portret wzajemny. Między historią a współczesnością”.

Spotkania z komornikiem – Warszawa, CPK, ul. Piękna 66a/10 i 11, wt. 26.02 i pt. 01.03, 17:30

Masz problemy z egzekwowaniem zaległych alimentów? Grozi ci eksmisja? Centrum Praw Kobiet w ramach kampanii Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym w cyklu Poznaj swoje prawa! organizuje bezpłatne spotkania z komornikiem.

Bunt miast, bunt sztuki? Aktywizm, samoorganizacja, partycypacja, wspólnota – Łódź, ms2, wt. 26.02, 18:00

Miasto jest polem bitwy. Krzyżują się w nim fronty ideologii i przekonań, zasad i postaw. Jakie miejsce w przestrzeni publicznej ma sztuka? Czy artystyczna interwencja w przestrzeń miejską potrafi aktywizować odbiorcę i kształtować obywatelską wspólnotę? Rozmowa z udziałem Joanny Erbel, Pawła Kowzana, Marcina Polaka, Katarzyny Słobody. Prowadzenie: Tomasz Załuski.

Świadomy obywatel – bezpłatne poradnictwo obywatelskie – Lublin, Hotel Victoria, śr. 27.02, 10:00

Prezentacja standardów i zasad świadczenia bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz projektu, który umożliwi osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawników i doradców.

Jakiej Polski chciał Jacek Kuroń? V Debata Otwartej Rzeczpospolitej – Warszawa, Teatr Polski, pon. 04.03, 17:45

Jak rozstrzygać spór między ideą państwa wolnorynkowego i państwa opiekuńczego? Jaki system edukacji najlepiej wychowa świadomych obywateli? Jaki model opieki społecznej najskuteczniej przeciwdziała wykluczaniu najsłabszych obywateli – czyli, jak mawiał Jacek Kuroń – ile wędki, ile ryby? Debata z udziałem m.in. Jerzego Osiatyńskiego, Joanny Staręgi-Piasek, Adama Leszczyńskiego, Adama Michnika.

Prowadzenie: Jerzy Jedlicki.

TELEWIZJA

Emigranci z przymusu, reż. Nathan Fisher, TVP Info, pon 25.02, 23:30, wt 26.02 04:00 (USA 2010)

Dokument o Irakijczykach, którzy postanawiają opuścić zrujnowany wieloletnim konfliktem kraj. Jaki jednak los czeka ich poza granicami kraju? Więcej o prawach migrantów i uchodźców dowiecie się na stronie naszej kampanii.

Bez tajemnic, bez wstydu. Nadzy w sieci, TVP 2, wt. 26.02, 22:50 (Francja 2011)

WEB 2.0 miał otworzyć nową, egalitarną epokę w komunikacji. Dzielenie się treścią miało pozbawić władzy współczesne autorytety dyskursu publicznego – redaktorów czy polityków – oznaczając ostateczny kres wielkich ideologii XX wieku. WEB 2.0 ma jednak też swą mroczną stronę. Jakie narzędzia prawne przysługują osobie, która chce przywrócić swe dobre imię lub usunąć jakąś treść z sieci?

Być Cyganem, odc. 7, Przeprowadzka, TVP Kultura, czw. 28.02, 08:25 i 17:50

Serial stara się walczyć ze stereotypami dotyczącymi Romów, przedstawiając losy tej społeczności w różnych państwach. Bohaterami tego odcinka są mieszkańcy nowego osiedla kontenerów koło Belgradu przesiedleni na skutek decyzji władz miasta. Polecamy w kontekście naszej kampanii Stop przymusowym wysiedleniom.

Duchy – widmo tortur, reż. Dylan H. Jones, TVP Info, pt. 01.03, 04:00 (USA 2010)

Historia 3 mężczyzn pochodzenia arabskiego mieszkających w Kanadzie, którzy po zamachach 11 września torturowani byli w Syrii i Egipcie. Dokument pokazuje, jak krucha jest równowaga między demokracją i prawami człowieka. My mówimy STOP TORTUROM W WOJNIE Z TERRORYZMEM.

Pink Gang, obrończynie kobiet, TVP Kultura, pt. 01.03, 08:15 (Włochy 2010)

Dokument o działaczce feministycznej organizacji Pink Gang, broniącej praw kobiet w Indiach przy pomocy bezkompromisowych metod.

KINO – oskarowo…

Operacja Argo, reż. Ben Affleck (USA, 2012) 

Historia tajnej operacji ratowania sześciu amerykańskich zakładników porwanych w Teheranie w 1979 roku z Irańską rewolucją islamską w tle.

Django, reż. Quentin Tarantino(USA, 2012)+ Lincoln, reż. Steven Spielberg (USA, 2012)

Hollywood rozprawia się z niewolniczą i rasistowską przeszłością Stanów Zjednoczonych – mocą argumentów Abrahama Lincolna i żądzą zemsty czarnoskórego rewolwerowca. W obu przypadkach wiemy kto jest zły.

TEATR

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bezimienne dzieło, reż. Jan Englert – Warszawa, Teatr Narodowy, premiera 02.03

Jan Englert czyta Witkacego jako opowieść o kryzysie, obojętności elit i radykalizacji społecznych postaw. Czy istnieje wyjście z korowodu społecznego samozatracenia i ocalenie człowieczeństwa?

Pedro Calderón de la Barca, Życie jest snem, reż. Kuba Kowalski – Gdańsk, Teatr Wybrzeże, premiera 02.03 

Skąd źródła swe czerpie tyrania? Akcja dramatu w inscenizacji Kuby Kowalskiego umiejscowiona została we współczesnej korporacji zajmującej się handlem i produkcją snów. Polski król, Basilio, pragnie stworzyć ze swego syna “idealnego” człowieka, człowieka na “miarę naszych czasów”.
Pedro Calderón de la Barca, Życie to sen, reż. Wojciech Klemm – Szczecin, Teatr Współczesny, premiera 02.03

Spektakl Kuby Kowalskiego warto porównać z inscenizacją tego samego tekstu Calderóna w reżyserii Wojciecha Klemma.

KSIĄŻKI

Frank Dikötter, Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958-1962, Wydawnictwo Czarne

Wstrząsająca rekonstrukcja Wielkiego Skoku – jednej z najbardziej przerażających katastrof humanitarnych w historii XX wieku. Opowieść o tym, jak społeczny eksperyment, który narodził się w głowach zaślepionych ideologią władz, doprowadził do śmierci i cierpień milionów Chińczyków.

Albert Cossery, Szaleństwo i przemoc, Wydawnictwo WAB

Przewrotna opowieść o tym, jak w Egipcie lat 60. absurd i błazenada pozwalają przeciwstawić się spirali przemocy lokalnego tyrana i rewolucjonistów. Nigdy nie mieliście wrażenia, że nadęta powaga despotów potrzebuje zaledwie celnej riposty, by eksplodować?

*****

Przesyłajcie nam ciekawe wydarzenia kulturalne dotyczące praw człowieka w Waszym regionie na adres: lamane@amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1901