Co jest łamane? 02/2014 – Amnesty International

Co jest łamane? 02/2014

WYDARZENIA
Dwie twarze Majdanu. Karnawał i Rewolucja, Łódź, 22.02
Łódźka sekcja Amnesty International zaprasza na rozmowę Marcela Kwaśniaka, antropologa zainteresowanego sytuacją w Europie Wschodniej i Azji i Macieja Smykowskiego, działacza społecznego i aktywisty praw człowieka, na temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Jaka była geneza narastającego konfliktu? Jak wyglądał przebieg protestów i dokąd one zmierzają? Korzystając z okazji, przypominamy o naszej ukraińskiej petycji i Pilnej Akcji. Powidokiem Wernisaż fotograficzny Agnieszki Wąsikowskiej, Warszawa, Kawki na Stawki, 27.02, 19:00 Portret czasem sprawia, że fotografowana osoba zamienia się w kamień. Milknie, zamiera i czeka na przygodne spotkanie z widzem, by ten ponazywał ją po swojemu. Agnieszka Wąsikowska odczarowuje takie zdjęcia. Daje możliwość wypowiedzenia się osobom, które ze zdjęciem łączy emocjonalna więź… i historia. Opowiedziana zamienia fotografię w relikt czasu, który przeminął, i uczuć, które często wciąż trwają. Filozofie teatru | cykl wykładów, Warszawa, Instytut Teatralny, 27.02 Teoretycy określają często teatr jako laboratorium społecznych projektów. Dzięki obecności aktorów, którzy odtwarzają prawdopodobne relacje i postawy, bywa odbiciem buzujących pod patyną codzienności napięć, ideologii i sprzecznych wizji tożsamości. W tym kontekście zbadanie pojęć społeczeństwa spektaklu, reprezentacji, performance’u czy przemocy przedstawienia każe na nowo przyjrzeć się temu, z jakimi problemami mierzymy się obecnie i gdzie mają one swoje źródło.
Spotkanie z Ralfem Ruckusem wokół książki Niewolnicy Apple’a. Wyzysk i opór w chińskich fabrykach Foxconna, Warszawa, IEiAK UW, 28.02, 18:00
Foxconn to ogromna międzynarodowa korporacja, która odpowiada za światową produkcję zaawansowanej elektroniki. Znamy ją dzięki IPhonom, IPadom i innym urządzeniom komunikacyjnym. Foxconn to 1,4 mln pracowników w samych Chinach, złe warunki pracy i niskie wynagrodzenie. W Niewolnikach Apple zatrudnionieni przez korporację pracownicy nie są jednak biernymi ofiarami. Organizują ogólnokrajowe strajki, stosują codzienne formy oporu, walczą o swoje prawa.
TV
House of Cards, w SERIALE+ nc+ już od 21.02
O tym serialu nie mogliśmy nie napisać. House of Cards iście szekspirowską intrygę umiejscawia we współczesnym Waszyngtonie. Średniowieczne dekoracje ustąpiły miejsca demokratycznym mechanizmom, za którymi trwa brutalna walka o władzę. Nie prawo, nie misja publiczna, ale właśnie wpływy stają się motorem działań bohaterów. W drugim sezonie Frank Underwood (Kevin Spacey), świeżo nominowany wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami swych zbrodni. My kibicujemy jednak ZoeBarnes (Kate Mara) – dziennikarce śledczej, która wyciąga właśnie jedną kartę z domku, na którym zbudowany jest jego urząd.
ON-LINE
Oppressed Majority
"O co w zasadzie chodzi jej z tym seksizmem? No dobra, nie gotuję, ale za każdym razem przepuszczam ją w przejściu…" Jeśli myślisz w ten sposób, po prostu musisz obejrzeć ten filmik. Gdzie rodzi się przemoc wobec kobiet? Na to pytanie mężczyźni mogą odpowiedzieć tylko dzięki wielkiej empatii, a pomoże w tym This Is What Everyday Sexism Feels Like. W tym roku cały dochód z 1% przeznaczymy na jeszcze skuteczniejszą walkę o prawa kobiet.

FILM
Gala wręczenia Oscarów 2014, 02.03
Galę wręczenia Oskarów krytykuje się niemal za wszystko – za niewybredne żarty, niezdrowe koszty i złe wybory. Nie zmienia to jednak faktu, że co roku konkurs Amerykańskiej Akademii Filmowej śledzą miliony widzów. Jej decyzje mają wpływ na światowe trendy kinematografii i gusta odbiorców. Ze względu na prawno-człowieczy wydźwięk w tym roku trzymamy kciuki za Zniewolonego. A Wy?
KSIĄŻKA
Jeremy Scahill, Brudne wojny, Wyd. SQN, w księgarniach od 19.02
Świat jest polem bitwy – to motto globalnej "wojny z terroryzmem" doprowadziło do naruszeń praw człowieka w operacjach tajnych służb, które nie miały do tej pory precedensu. Książka Jeremy’ego Scahilla jest przerażająca. Odkrywa przed nami świat działania tajnych służb, gdzie nikt z nas nie może czuć się bezpieczny. Tajne szwadrony śmierci, z nieograniczonymi środkami, pozostające poza cywilną kontrolą, drony – bezduszne maszyny odpowiedzialne za śmierć niewinnych osób, program brutalnych tortur więźniów w Guantanamo, a także w… Polsce? To tylko niektóre elementy machiny wojennej, która miała być dla nas ukryta. My czytamy tę książkę pamiętając o tajnych więzieniach CIA w Polsce. #uwolnijprawde.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
1607