Co jest łamane? 03/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 03/2013

Ten tydzień w "Co jest łamane?" stoi pod znakiem Manify i Dnia Kobiet. Dominują feministyczne wydarzenia, kobiece problemy, równościowe zagadnienia; poważne i te mniej poważne - wszystkie, domagając się uznania kobiecej podmiotowości, równouprawnienia i prawa kobiet do decydowania o własnym ciele.

WYDARZENIA

Kobiety na skraju odrodzenia nerwowego. Wokół książki Marka Susdorfa Dziennik znaleziony w piekarniku, Warszawa, Pałac Staszica, 05.03, 18:00

Jak współczesna beletrystyka zarysowuje portret macierzyństwa? Gdzie wytycza jego początki, granice, przełomy? Jaka jest rola matki? Jaka ojca? I wreszcie: czy pojawia się szansa na uchwycenie momentu pozytywnego przełomu – nowego, odczarowanego języka, którym rozmawiamy o macierzyństwie. W dyskusji udział wezmą: dr Elżbieta Korolczuk (Södertörns University w Sztokholmie), Agnieszka

Kozłowska (Fundacja Otwarty Kod Kultury), dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz (IBL PAN), Marek Susdorf

Miasto post- neoliberalne. Dobry początek przyszłości, Warszawa, CSW, 07.03, 18:00

Prowadzone przez Edwin Bendyka spotkanie z Owenem Hatherley. Czy bunt, zamieszki i przemoc to jedyny scenariusz oporu przeciwko przemocy neoliberalnemu porządkowi? Owen Hatherley od lat dokumentuje przemiany brytyjskich miast, opisuje jak różne strategie rewitalizacji i modernizacji pogrążają je w ruinę i jak odkrywający swą podmiotowość obywatele próbują odzyskać przestrzeń publiczną. Lekcja świadomego myślenia o sobie w wielkomiejskiej przestrzeni.

Transmisja w CSW TV: www.csw.art.pl

LUD XXI wieku: kto się boi GENDERu?, Warszawa, ul. Andersa 29, PANSTWOMIASTO, 07.03, 18:00

Druga debata z cyklu LUD XXI wieku. Czy istnieje uniwersalne narzędzie empatii, które pozwala obnażać stereotypy i patrzeć na zjawiska społeczne z perspektywy osób podporządkowanych wobec władzy? Na kilka dni przed Manifą badaczki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej przedstawią współczesne badania nad płcią kulturową.

XIV WIELKA MANIFA: O Polkę Niepodległą! 08.03

Tegoroczna Manifa odbędzie się we wszystkich większych miastach Polski pod hasłem “O Polkę niepodległą”. Będziemy domagać się równouprawnienia i prawa decydowania o swoim losie. By kobiece ciało przestało być przedmiotem bioetycznej debaty polityków, a stało się podmiotem, którego potrzeby są zauważane, a godność uznana.

W poprzednim numerze “Co jest łamane?” Pisaliśmy o warszawskim festiwalu manifowym. Podobne wydarzenia dzieją się też w innych miastach: Dziew/czyny w Białymstoku.

TELEWIZJA

Słoneczne matki, reż. Mona Eldaief, Jehane Noujaim, TVP 1, pn 04.03, 23:05

Rafea, nieznająca angielskiego Beduinka, która mieszka w Jordanii, wyrusza do Indii, aby zostać technikiem systemów solarnych. Kiedy wraca, pragnie zmienić rolę kobiet w okręgu. Rekrutuje koleżanki, aby przyłączyły się do jej słonecznej rewolucji.

Egipt: Dzieci rewolucji, reż. May Abdalla, TVP 2, wt 05.03, 22:50

Wydarzenia z Placu Tahir w Egipcie, gdzie w 2011 na fali Arabskiej Wiosny doszło do protestów przeciwko korupcji i brutalności policji. Historia opowiedziana z perspektywy trzech uczestników, których sprzeczne motywacje stanowią odbicie pomysłów na przyszłość Egiptu.

Stalin wiecznie żywy, reż. Roger Corke, TVP Info, wt 05.03, 23:33

Dokument na 60. rocznicę śmierci Stalina, dyktatora, który dla wielu osób wciąż pozostaje ukochanym ojcem narodu. Dlaczego pamięć o Stalinie jest wciąż żywa i do dziś dzieli ludzi?

Być Cyganem, TVP Kultura, czw 07.03, 17:15

Bohaterem szwedzkiego odcinka cyklu prezentującego losy Romów jest Domino Kai, który zapłacił wysoką ceną za karierę w rządowej administracji.

Seks, śmierć i bogowie, TVP 2, 08.03, 01:10

W indyjskim stanie Karnataka mieszka około 30 tys. tzw. dewadasi, czyli niewolnic boga. Konflikt między tradycją a nowoczesnością z pytaniem o prawa kobiet w tle.

W SIECI

iO Tillett Wright, Pięćdziesiąt odcieni homoseksualności

Większość ludzi, którzy utożsamiają się z ruchem LGBTQ, umieszcza się w szarej strefie pomiędzy biegunami homo- i heteroseksualizmu. Czy tradycyjne, sztywne granice tożsamości odpowiadają naszym czasom? iO Tillett Wright, fotografując 2000 osób, bada mechanizmy dyskryminacji. (Prelekcja z konferencji TEDxWomen)


KINO

Dzień kobiet, reż. Maria Sadowska (Polska, 2012), premiera 08.03

Dramat pracowniczy. Halina samotnie wychowuje córkę. Po awansie na kierowniczkę sklepu wprzęgnięta zostaje w korporacyjne mechanizmy rywalizacji. Wyzysk ma jednak swoje granice, a ona zyskuje świadomość swych praw. Czy uda jej się jednak wywalczyć sprawiedliwość?

TEATR

Obsesja, Teatr Remus, Warszawa, ul. Lubelska 30/32, 6, 7 i 9.03, 19:00 o dyskryminacji

Świadectwa osób, które doświadczyły agresji na tle rasowym, zderzone zostają w tym spektaklu z bogactwem odległych kultur. Tytuł nawiązuje do historii marokańskiego artysty, znanego jako Malik, który podczas stypendialnego pobytu w Polsce został brutalnie pobity: “Po tym zdarzeniu (…) wciąż rozglądam się nerwowo, myślę o tym, że za chwilę ktoś może mnie zaatakować. To już jest obsesja”. Po pożarze siedziby Teatru Remus spektakl odbywa się w Komunie Warszawa.

Czarnobylska modlitwa, reż. Joanna Szczepkowska, Warszawa, Teatr Studio, premiera 08.03

Spektakl oparty na reportażu Swietłany Aleksijewicz na temat katastrofy w Czarnobylu. Na ile dramat tysięcy ludzi i forma reportażu okażą się jednak sceniczne?

Kotlina, reż. Agnieszka Olsten, Wrocławski Teatr Współczesny, premiera 9.03

Twórcy sięgają po powieść Olgi Tokarczuk o zapomnianym miasteczku, w którym giną myśliwi. Wszystko wskazuje na to, że winne są zwierzęta, ale czy to możliwe, by pragnęły one zemsty? Historia jak z kryminału staje się dla Agnieszki Olsten i Igora Stokfiszewskiego próbą zadumy nad możliwością wspólnoty opartej na równości, a nie na przemocy.

KSIĄŻKI

Božidar Jezernik, Naga wyspa. Gułag Tity, Wyd. Czarne, 2013

Jeden totalitaryzm rodzi kolejny. Rekonstrukcja miejsca, które jugosłowiańskie władze wymazywały z map i języka. Naga wyspa to przerażający obraz metodycznej eksterminacji przeciwników Tity.

*****

Przesyłajcie nam ciekawe wydarzenia kulturalne dotyczące praw człowieka w Waszym regionie na adres: lamane(at)amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

Powiązany temat

Dlaczego musimy być #jakJustyna i wspierać się w aborcjach

Powiązany temat

“To decydujący moment w historii prawa do aborcji na świecie” – ostrzega Amnesty

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

Powiązany temat

Dlaczego musimy być #jakJustyna i wspierać się w aborcjach

Powiązany temat

“To decydujący moment w historii prawa do aborcji na świecie” – ostrzega Amnesty

1896