Co jest łamane? 04/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 04/2013

W tym tygodniu w kulturze: odbywa się Ogólnoświatowy Tydzień Akcji na rzecz Traktatu o Handlu Bronią - w Warszawie planujemy amnestyjny happening; Hollywood zajmie się przemocą wobec kobiet w meksykańskim mieście Ciudad Juarez; MSN zapowiada koniec świata i festiwal filmowy Kinomuzeum; ms2 w Łodzi wystawą "Themersonowie i awangarda" wskazuje, jaki język obronić się może przed ideologią.

TELEWIZJA

Niebezpieczna granica, TVP Info, wt, 12.03.2013, 23:32

Wraz z uchodźcami i migrantami z Meksyku przez granicę Stanów Zjednoczonych przedostają się przemytnicy broni, członkowie mafii i karteli narkotykowych. Dokument bada źródła aktów rasizmu, przestępczości i nielegalnego handlu, a także uprowadzeń. Zachęcamy do oglądania z pamięcią o PRAWACH MIGRANTÓW I UCHODŹCÓW.

Witaj bracie w cygańskim taborze, reż. Lidia Duda, TVP Kultura, 13.03.2013, 23:55

Dokument o pięciu pokoleniach cygańskiej rodziny Trojanków, która po raz pierwszy od momentu zniesienia zakazu poruszania się cygańskim taborom wyrusza taborem do Zielonej Góry. Wyprawa jest szansą na ożywienie wspomnień i muzyki Terne Roma, rodzinnego zespołu Trojanków, oraz szansą na zadumę nad historią praw mniejszości etnicznych w Polsce.

Miasto śmierci, reż. Georgy Nava, TVP 2, sobota, 16.03, 22:10 (USA 2006)

W meksykańskim mieście położonym tuż przy granicy USA giną młode i biedne kobiety. Sprawę stara się wyjaśnić dziennikarka, Lauren Adrian – w tej roli nagrodzona przez Amnesty International Jennifer Lopez. Pomaga jej redaktor lokalnej gazety, Alfons Diaz. Czy policja, prawnicy i mieszkańcy miasteczka dopuszczą do wyjaśnienia tych zbrodni? Hollywoodzka produkcja o dramatycznej sytuacji praw człowieka w Meksyku.

WYDARZENIA

Marks nie żyje. Niech żyje Marks!, Warszawa, CSW, 14.03, 18:00

Karol Marks wciąż rozpala wyobraźnię. Z jednej strony komunizm wyrosły z jego teorii stał się w XX wieku doktryną odpowiedzialną za niewyobrażalne okrucieństwa i cierpienia milionów osób. Z drugiej odwołujący się do niego w XIX wieku socjalizm stał się wezwaniem do świadomej walki o swoje prawa wyzyskiwanych i wyalienowanych w kapitalizmie robotników. Jak dzisiaj traktować jego dorobek? Organizatorzy zapowiadają niedogmatyczną dyskusję o tym, na ile żywa jest myśl Karola Marksa. Gośćmi będą: Małgorzata Kowalska, filozofka z Uniwersytetu Białostockiego, Adam Ostolski, socjolog z Uniwersytet Warszawski, Jan Sowa, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie prowadzi: Edwin Bendyk.

Na zakończenie organizatorzy zapraszają na performance grupy Laboratorium13 “Rrose Looksemburg: (Re)Marx 031413” oraz prezentację prac Krzysztofa M. Bednarskiego z cyklu “Portret totalny Karola Marksa”

Transmisja w CSW TV na www.csw.art.pl

BROŃ POD KONTROLĄ – happening grupy warszawskiej Amnesty International, Warszawa, “Patelnia” przed wejściem do Metra Centrum, 16:03, 14:00-20:00

Czy wiesz, że międzynarodowe przepisy lepiej regulują handel bananami, niż bronią? Co roku z rąk wojsk dyktatorów i tyranów giną setki tysięcy niewinnych cywilów! Możemy to zmienić! 18 marca w Nowym Jorku rozpoczyna się konferencja ONZ dotycząca efektywnego Traktatu o Handlu Bronią.

  • Przyjdź, weź udział w happeningu przygotowanym przez warszawską grupę Amnesty International.
  • Dowiedz się więcej o problemach niekontrolowanego handlu bronią.
  • Wesprzyj Traktat o Handlu Bronią, który pomoże zapobiegać łamaniu praw człowieka.

Akcja w ramach kampanii “Broń pod kontrolą”

W SIECI

Sugata Mitra i jego nowy eksperyment z samodzielnym uczeniem się

Sugata Mitra mierzy się z największymi problemami edukacji – najlepsi nauczyciele i szkoły nie występują tam, gdzie są najbardziej potrzebni. Podczas serii eksperymentów przeprowadzanych na całym świecie dał dzieciom dostęp do szybkiego Internetu i wyciągnął wnioski, które mogą zrewolucjonizować nasze podejście do nauczania.
Doskonałym uzupełnieniem jego występu będzie prezentacja z 2013 roku >> 

KINO

Kinomuzeum, Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 14.03-14.04

Druga edycja otwartego i opartego na demokratycznym udziale widzów festiwalu Kinomuzeum. Festiwal celowo omija kinowe mody i ignoruje hegemonię pełnego metrażu. Polecamy szczególnie te cykle tematyczne festiwalu, które skupiają się na problemach współczesności. Artyści “Astral America” specyfikę amerykańskiej tożsamości badają, przemierzając nieznane i zapomniane rejony Stanów Zjednoczonych. Z kolei w “Dystopia” skupiają się na katastroficznych wariantach naszej przyszłości – jakie konsekwencje mogą mieć: orwellowski krach społeczeństwa cyfrowego czy polityczny zamach stanu? Prace w cyklu “Antypsychiatria”, idąc Foucaultowskim tropem, zajmą się rozumieniem i rolą choroby psychicznej oraz społeczną kontrolą, która sprawowana jest nad nonkonformistycznymi jednostkami.

KSIĄŻKI

Wojciech Józef Burszta, Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle, Wyd. Iskry

Tradycyjne wzory życia społecznego ustępują coraz to nowym, alternatywnym pomysłom jak zorganizować zbiorowy byt w sposób uregulowany normami, ale nieograniczający autonomii jednostek. Książka opowiada o różnych epizodach walk o to, aby nasze przekonania zakotwiczyć w pewności zbiorowo wyznawanych poglądów odnoszących się do tradycji, rodziny, seksualności, popnacjonalizmu i pamięci kulturowej.

Maria Janion, Kazimiera Szczuka, Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię, Wyd. Krytyki Politycznej

Rozmowa Kazimiery Szczuki z Marią Janion, wybitną badaczką romantyzmu i polskiej tożsamości narodowej. Z prywatnej rozmowy o przeszłości wyłaniają się wielkie tematy humanistyczne podejmowane przez nią w kolejnych książkach.

WYSTAWY

Themersonowie i awangarda, Łódź, ms2, 22.02-05.05

Franciszka – malarka i ilustratorka książek – i Stefan Themerson – jeden z najważniejszych polskich autorów prozy eksperymentalnej, kompozytor – to legendy polskiej awangardy. Wystawa skupia się na eksperymentach twórców z narracją i sztuką filmową. Zaproponowana przez Themersonów poszerzona formuła filmu kojarzy twórczość artystyczną z funkcją umożliwiania dostępu do rzeczywistości – odzyskiwania “rzeczywistości rzeczy”, przesłoniętej przez języki polityki oraz ideologii. W obliczu doświadczeń wojennych kojarzyli oni ducha awangardowej rebelii ze sprzeciwem wobec wszelkich przejawów konserwatyzmu i instrumentalnie pojmowanej racjonalności. Twórczość Themersonów uznać można zatem za uogólnienie idei klasycznej awangardy, próbę jej ocalenia i zaszczepienia w nowym kontekście historycznym – zdewastowanym krajobrazie kulturowym powojennej Europy.

UKRAINIAN NEWS, Warszawa, CSW, 15.03-26.05

Pierwsza tak obszerna prezentacja najnowszych artystycznych działań na Ukrainie. Prace są przejawem dziejącej się w Europie Wschodniej eksplozji artystycznego zaangażowania w społeczne i polityczne kwestie postkomunistycznego społeczeństwa, które naznaczone jest postępującym neokapitalizmem. Ukraina jest ponoć świadkiem szczególnie silnego rozprzestrzenienia się politycznie twórczych poglądów i praktyk na artystyczny kontekst. Działania artystyczne stały się tam ważnym elementem walk o przestrzeń miejską i prawa dla mniejszości, jak również przeciwdziałania dyskryminującej polityce państwa. Mamy nadzieję, że nigdy nie zastąpią one debaty publicznej, ale zawsze będą poszerzały jej konteksty!

*****

Przesyłajcie nam ciekawe wydarzenia kulturalne dotyczące praw człowieka w Waszym regionie na adres: lamane(at)amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1890