" /> “Co jest łamane?” 08/2014 – Amnesty International

“Co jest łamane?” 08/2014

Tym razem "Co jest łamane?" mówi o dziecięcej przekorze, z której rodzi się bunt wobec przemocy i tyranii. I wzywa do obrony tych, które marzyły o lepszej przyszłości dla siebie. Mówi też o buntownikach, walczących w imię sprawiedliwości, ludziach, którzy uczą nas inaczej patrzeć na świat i sposobach przeciwdziałania dyskryminacji!<br /> <br />

WYDARZENIA
Festiwal im. Jacka Kuronia, Warszawa, Krytyka Polityczna, 5-14.06 Opozycjonista, działacz społeczny, aktywista praw człowieka, dwukrotny minister pracy i polityki socjalnej – Jacek Kuroń to postać, której praca i wizja relacji społecznych jest nam bliska. Krytyka Polityczna poświęca mu cały festiwal debat, wykładów i spotkań – każde z nich skupione będzie wokół jednej idei polskiego działacza: Ukrainie, ludzkiej twarzy kapitalizmu, powinowactwu aktywizmu z chrześcijańskim poświęceniem, roli edukacji i dostępu do kultury w dążeniu do zmiany czy znaczeniu wyzwolicielskiego buntu w historii Europy Środkowej. Rozmawiać będą m.in. Jeffrey Sachs, Gianni Vattimo, Shana Penn, Radosław Sikorski, Jarosław Hrycak, Timothy Snyder, Anne Applebaum, Jerzy Osiatyński, Ludwika Wujec, Jacek Żakowski, Danuta Kuroń i Sylwia Chutnik.
12. Gdańsk Doc Film Festival – Godność i Praca, 5-8 czerwca 2014, Gdańsk Święto filmu dokumentalnego w Gdańsku już po raz 12. Nie zabraknie świetnych filmów, ciekawych spotkań. W tym roku specjalny cykl filmów o tematyce penitencjarnej. Przede wszystkim jednak festiwal jest organizowany pod ideami – godności i pracy. Nie zabraknie zatem filmów zaangażowanych społecznie, skłaniających do refleksji, angażujących widzów do działania na rzecz obrony praw człowieka.
Układ równań | Czy potrafimy walczyć o równość poprzez sztukę zaangażowaną? | Dunin | Wójcik | Szustow | Górna | Stokfiszewski, Warszawa, Krytyka Polityczna, 28.05, 19:00 Czasem, by rozmawiać o możliwej procesach społecznych i możliwej pozytywnej zmianie, najłatwiej za przedmiot wziąć zaprzeczenia równości. Tak przynajmniej sugerują organizatorzy debaty, która w centrum swego zainteresowania stawiają źródła nierówności, obszary, z których ona się wyłania. Będzie zatem o brakach – dostępu do kultury, władzy, środków do życia. Będzie o dyskryminacji i sposobach jej przeciwdziałania. Gorąco polecamy!
Zbrodnia w sztuce, Kraków, Mocak, 16.05-28.09 Raskolnikow, Breivik czy Kuba Rozpruwacz – sztuka od wieków karmi się i fascynuje zbrodnią. Śledzi jej ukryte motywy, tropi społeczne uwarunkowania, wreszcie mierzy się z bezwzględnością kary i pragnieniem zemsty. Analizuje podstawy przemocy i społeczne uprzedzenia, które powstrzymane mają być przez prawa człowieka. 40 polskich i zagranicznych artystów skonfronuje się z tym tematem i rzuci światło na kulisy naszej pracy.
Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda, Łódź, ms2, od 13.06 Z pozoru druk jest przeźroczysty. Spowija zaledwie treść książki, jest trampoliną, za pomocą której czytelnik ma przeniknąć ze świata materialnego do świata znaczeń i przedstawienia. Powinien milczeć, by nie deformować przesłania. XX-wieczna awangarda nauczyła nas, że typografia też może być środkiem artystycznego oddziaływania. Przemawia ona bezpośrednio – z plakatu, manifestu, wiersza – i domaga się reakcji tu i teraz, więc w przestrzeni miejskiej. Działa z nią i staje się nośnikiem nowych poetyk, które u swego zarania miały rebeliancką moc odnowy, krytycznego myślenia i budzenia społecznej wrażliwości. Wystawa w ms2 daje nadzieję na doświadczenie ich mocy.
TV
Motyl i skafander, reż. Julian Schnabel, TVP Kultura, 01.06, 20:40
Historia mężczyzny, który z dnia na dzień traci wszystko, co posiadał. W jednej chwili staje się więźniem własnego ciała. Ograniczenie dla bohatera paradoksalnie staje się źródłem wolności – jego pamięć i wyobraźnia poszerzają niewyobrażalnie granice świata, z którym może komunikować się za pomocą jednego oka. Ta porażająca sytuacja staje się dla niego źródłem jego twórczości i rezerwuarem godności, który bije w każdym z nas. Choć tak często o nim zapominamy.
Wesele, reż. Wojciech Smarzowski, TVP Kultura, 01.06, 20:40
Ten film to już klasyka. Osadzenie zainspirowanej dramatem Wyspiańskiego fabuły na współczesnej polskiej prowincji może wydawać się karkołomne. Prawdopodobnie szalone połączenie polskiego folkloru, rozprawy z tożsamością narodową i polskimi kompleksami mogło się udać tylko komuś takiemu jak Smarzowski. Lustro, w którym wszyscy powinniśmy się przejrzeć!
FILM
Mandarynki, reż. Zaza Urushadze, premiera 06.06
Nagroda publiczności 29 Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Historia konfliktu w Abchazji widziana oczami dwóch bezstronnych Estończyków. Obaj otoczeni przez szerzący się konflikt nie potrafią zerwać ze swoją przeszłością i opuścić swych domów. Katalizatorem wydarzeń będzie przyjęcie przez nich dwóch żołnierzy z wrogich sobie obozów. Czy uda im się zachować bezstronność? Czy ich pragnienie pomocy nie wpłynie na dalszy przelew krwi?
ON-LINE
Wszystkie dzieci są nasze!
Dzień Dziecka tuż tuż. Ponad 200 dziewczynek z Nigerii nie będzie jednak miało okazji do świętowania. Porwane przez Boko Haram ze szkoły, przy stałej groźbie przemocy i wykorzystania oczekują naszej pomocy. Koszalińska grupa Amnesty wzywa do działania! Podpiszmy petycję, dajmy świadectwo naszego sprzeciwu. Świat patrzy: #BringBackOurGirls
TEATR
Pinokio, reż. Anna Smolar, Warszawa, Nowy Teatr, premiera 31.05
Drewniany Pinokio odczytany na nowo w przedstawieniu Anny Smolar rozsadza skostniałe oczekiwania dorosłych. Rolą dziecka nie jest wykonywanie ich poleceń, ale samorealizacja, choćby pełna niebezpieczeństw i kłamstw, któe pozwolą przełamać ramy dyskryminacji. Tak ujęty Pinokio staje się metaforą władzy i sprzeciwu wobec jej źle pojętego rozumienia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

1498