Co jest łamane? 09/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 09/2013

W najnowszym numerze "Co jest łamane?" zajmujemy się sztuką, która na Ukrainie staje się narzędziem społeczeństwa obywatelskiego, najlepszymi reportażami i dokumentami w zeszłym roku. Poza tym m.in. sytuacją uchodźców i migrantów w Europie, przemocą mężczyzn wobec kobiet i trudnym rozliczaniu się z przeszłością.

WYDARZENIA

Gandhi, Camera, Action! Anti-corruption politics and visual culture in 21st century India, debata z prof. Christopherem Pinney’em z University College w Londynie, Uniwersytet Warszawski, Pałac Kazimierzowski, Sala Senatu, 07.05, 17:00

Anna Hazare to już niemalże ikona nowej antykorupcyjnej polityki w Indiach. Indyjskie media, opisując działacza społecznego, który nawiązuje do dokonań Ghandiego, używają porównań do Arabskiej Wiosny i drugiego życia Mahatmy. Organizatorzy debaty podejmą próbę zmierzenia się z rolą powtórzenia i cytatu w indyjskiej kulturze masowej. Christopher Pinney jest profesorem antropologi I kultury wizualnej w University College w Londynie.

Klęska zwycięzców? Debata wokół Ulicy cioci Oli Aleksandry Domańskiej, Warszawa, Krytyka Polityczna, 7.05, 19:00

Kim byli ludzie, którzy gotowi byli niegdyś na lata więzień i konspiracji dla spełnienia romantycznej wizji komunistycznej Polski? Na ich młodzieńczych marzeniach o wolności wyrosły cele dla tysięcy osób, które wyobrażały sobie inny świat. Na kanwie książki Ulica cioci Oli z jej autorką o pamięci, lustracji i rozliczaniu się z przeszłością dyskutować będą profesor Andrzej Friszke i profesor Paweł Śpiewak.

Ukrainian news, Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, do 26.05

Jeszcze tylko do 26 maja w CSW oglądać można pierwszą tak obszerną prezentację najnowszych prac młodych, niekonwencjonalnych artystów z Ukrainy. Ich twórczość wpisuje się w nurt zaangażowanych społecznie i  politycznie działań artystów z Europy Wschodniej, które przejmują na siebie rolę stawiania prawdziwie politycznych żądań na miarę społeczeństwa obywatelskiego. Nasi koledzy z ukraińskiej sekcji Amnesty International byli zachwyceni.

Nagroda Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki – spotkanie z finalistami, IV Warszawskie Targi Książki, Stadion Narodowy, 18.05, 19:00

17 maja poznamy zwycięzcę tegorocznej nagrody na najlepszy reportaż literacki. Dla każdego, kto ceni dobry reportaż, prawdziwym wydarzeniem będą spotkania z pięcioma finalistami nagrody. Wśród wyróżnionych znajdują się książki o społecznym wymiarze religii w Indiach, podziałach rasowych w RPA, problemach społecznych współczesnej Polski, historii wojny narkotykowej na granicy meksykańsko-amerykańskiej i powojennym obrazie Iraku.
https://amnesty.org.pl/no_cache/aktualnosci/strona/article/7880.html

Film Zawsze obcy oraz debata S.O.S. Europo! Jak kraje europejskie radzą sobie z imigrantami?, Planete Doc Film Festival, Warszawa, Kinoteka, 10.05, 18:00

Europa jest ziemią obiecaną dla tysięcy ludzi, którzy każdego roku zmuszeni są opuścić swoje domy z powodu wojen, ubóstwa, prześladowań. Wśród nich jest wiele dzieci. Kraje europejskie starają się bronić przed napływem imigrantów, jednak niejednokrotnie prowadzi to do łamania praw człowieka. Przykłady nieletnich migrantów z Norwegii pokazują, że za bezdusznymi przepisami i decyzjami administracyjnymi kryją się często dramatyczne historie ludzi – samotnych, nieszczęśliwych, desperacko szukających bezpiecznego miejsca na ziemi. Po filmie zapraszamy na debatę o sytuacji uchodźców i migrantów w Norwegii i Europie. W debacie udział wezmą: Margreth Olin – reżyserka filmu, Witold Klaus – prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Weronika Rokicka – koordynatorka kampanii Amnesty International oraz John Peder Egen’s – dyrektor Amnesty International Norwegia. Jej moderatorem będzie Adam Leszczyński – dziennikarz Gazety Wyborczej.

TELEWIZJA

Chińskie tempo przemian. Ze wsi do miasta, TVP 2, 07.05, 22:50
Chińska transformacja przeobraża rolniczy naród w społeczeństwo zurbanizowane. Z czym wiąże się przeniesienie chińskiego sukcesu gospodarczego na prowincję? Zmiany zainicjowane zostały przez władze ponad 10 lat temu. Dokument przedstawia je na przykładzie tkwiącej w wielowiekowym marazmie wioski Baima, która w ciągu kilku lat ma zostać wchłonięta przez nowoczesne miasto.

Nadzieja z bibuły, TVP Info, 07.05, 23:31
Historia Studenckiego Komitetu Solidarności powołanego po tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa, studenta UJ w maju 1977 roku przez jego przyjaciół. SKS stał się niezależną od władz komunistycznych organizacją studencką, która odegrała ważną rolę w umacnianiu się przedsierpniowej demokratycznej opozycji. Działacze SKS byli tropieni i szykanowani przez SB, szkalowani przez oficjalną propagandę. Mimo przeciwności nie dali się pokonać.

Sieć, czyli jak wygrać z korupcją, TVP Info, 10.05, 23:31
Dokument o działalności międzynarodowej grupy sędziów, którzy z narażeniem życia postanowili walczyć ze światową korupcją. Jej inicjatorką jest Eva Joly, francuska sędzia norweskiego pochodzenia, która od 2009 roku bada ewentualne wpływy przestępczości korupcyjnej i gospodarczej na zwiększenie skutków kryzysu finansowego. Jej współpracownicy na całym świecie wyspecjalizowali się w walce z korupcją związaną z wielkim biznesem, rynkami paliw, aferami i wytrwale śledzą powiązania najbogatszych. Film skłania do pytania o odpowiedzialność korporacji i związki polityki z gospodarką.

W SIECI

Violence & Silence: Jackson Katz, Ph.D at TEDxFiDiWomen

Przemoc wobec kobiet to sprawa kobiet? Czy na pewno? Co w patrialchalnej kulturze z przemocą robi język? Usuwa z przestrzeni zainteresowania sprawcę, zmuszając do skupienia się na ofierze. By skutecznie zapobiegać przemocy, Jackson Katz pyta o mężczyzn, o męską kulturę, która tworzy definicje i porządek umożliwiający cierpienia ludzi. Jego wykład oglądamy w kontekście kampanii Stop przemocy wobec kobiet.

KINO

Droga do Hiszpanii, reż. Anja Salomonowitz

Tytułowa Hiszpania to metafora jakieś lepszej krainy, w której “ludzie wciąż boją się Boga”. Policjant zajmujący się nielegalną imigracją, jego była żona i jej kochanek, obcokrajowiec, który zamiast do wyśnionej Hiszpanii trafił na austriacką prowincję ? tworzą niezwykły miłosny trójkąt. Pozwala on reżyserce m.in. na ukazanie dramatycznej sytuacji imigrantów oraz polityczne szaleństwo deportacji. Polecamy w kontekście naszej kampanii Prawa uchodźców i migrantów.

Planete Doc Film Festival, 10-19 maja Warszawa; 12-19 maja Wrocław

Już 10 maja rusza Planete Doc Film Festival. W ramach festiwalu pokazanych zostanie ok. 50 filmów dokumentalnych. Podobnie jak w poprzednich latach w drugi weekend festiwalu (18-19 maja) festiwal będzie również obecny w ponad 20 miastach w całej Polsce. Jak co roku będzie na nim gościć również Amnesty International wraz z nagrodą na najlepszy dokument o prawach człowieka i debatą. W tegorocznym konkursie filmów opowiadających o prawach człowieka jury Nagrody Amnesty International wyróżni jeden z 9 najlepszych filmów o tej tematyce. W skład jury wejdą: Draginja Nadaždin (dyrektorka Amnesty International Polska), Mirosław Chojecki (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, b. więzień sumienia), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy i publicysta Gazeta Wyborczej). Lista filmów biorących udział w konkursie dostępna jest na stronie festiwalu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

“To decydujący moment w historii prawa do aborcji na świecie” – ostrzega Amnesty

Powiązany temat

Polska: „Przyjechaliśmy tu, nie chcieli nas wpuścić”. Romowie z Ukrainy traktowani jak niechciani uchodźcy

1844