Co jest łamane? 14/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 14/2013

Kolejny numer "Co jest łamane?" a w nim o: ukochanych terrorystach, terrorystach w nas i między nami - bo granica tego słowa jest płynna i dlatego prawa człwieka powinny być uznawane i powszechne; a także Romach opowiedzianych przez Romów; sposobach dyskutowania z reżimem - najlepiej ironią i absurdem; wolności słowa i granicach inwigilacji oraz zatłoczonych miastach i państwach u progu tragicznych zmian.

WYDARZENIA

Warzywniak z Kulturą, Warszawa, Cafe Karma, 19.08-30.08

Inicjatywa społeczna tworzona przez licealistów, którzy dążą do wprowadzenia realnych zmian w otaczającej ich przestrzeni miejskiej. W przyjazny sposób ułatwiają poznanie historii, sztuki oraz różnorodności wokół nas. Czy jesteśmy dość otwarci na to co inne? Akcja ta z pewnością otwiera – nie tylko oczy.

Romani Art, Wrocław, Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113, 05.07-25.08

Romowie we współczesnej Europie wciąż zmagają się z dyskryminacją. Ich kultura często bywa niezrozumiana i marginalizowana. Kończąca się właśnie wystawa Romani Art to rzadka okazja poznania sztuki i przyjrzenia się polskiej rzeczywistości oczami artystów Bergitka Roma. My przypominamy: Prawa człowieka TERAZ, Prawa Romów TUTAJ!

Bukareszt. Kurz i Krew, Spotkanie z Małgorzatą Rejmer, Warszawa, Wrzenie Świata ul. Gałczyńskiego 7, 25.09, 19:00

Bukareszt. Kurz i krew to inteligentnie opowiedziana przez Małgorzatę Rejmer historia miasta, w którym życie toczy się własnym, niepowtarzalnym torem. Wśród śpiewu cygańskich dzieci, zgiełku ulicy, blichtru i prowizorki miejskich instalacji autorka czyni to miejsce bliskim. Także nam. Dlatego idziemy na premierowe spotkanie.

TELEWIZJA

Krasnoludki jadą na Ukrainę, reż. Mirosław Dembiński, TVP Info, 24.08, 23:22

W Polsce stanu wojennego opozycyjne hasła były zamazywane. Dla niepoznaki niektórzy opozycjoniści zdecydowali się na dziwny sojusz z pewnymi krasnoludkami… Po wybuchu pomarańczowej rewolucji na Ukrainie pomarańczowe krasnoludki postanowiły udać się także tam i wesprzeć społeczeństwo obywatelskie w tym kraju. Przecież wiadomo, że najskuteczniejszą bronią przeciw reżimowi jest kpina i absurd.

Wolne pismo, reż. Cezary Nowicki, TVP Info, 28.08, 04:00

Dokument o opozycyjnych czasopismach powołanych do życia w latach 80. i tuż po pierwszych demokratycznych wyborach. “Arka”, “Świat” i “Czas Krakowski” obok “Gazety Wyborczej” to jedne z pierwszych tytułów oznaczających i walczących o wolność prasy w Polsce.

Homeland, serial, TVP1, od 9 września o 21:50

Kultowy i kontrowersyjny serial o porwanym przez terrorystów żołnierzu, który po 8 latach wraca do domu. Czy to ten sam człowiek? Poddawany torturom, złemu traktowaniu, przez lata wyobcowany i poniżany – musí skrywać jakąś mroczną tajemnicę. Wszyscy biorą go jednak za bohatera. Wszyscy poza Carrie, agentką CIA, która uważa, że przeszedł na stronę wroga. Zdeterminowana wykorzysta każdy środek – legalny i nielegalny, by dowieść, że ma rację. Gdzie jest jednak granica między prawem do prywatności i zakazem tortur a bezpieczeństwem narodowym? Wyznaczają ją prawa człowieka.

W SIECI

Wolność słowa Bradley’a Manninga

Ile kosztuje wolność słowa i ujawnienie przypadków łamania praw człowieka? W tym tygodniu Chelsea Manning została skazana na 35 lat więzienia za przekazanie portalowi wikileaks tajnych informacji dotyczączych działań amerykańskich sił zbrojnych w Iraku i Afganistanie. Amnesty International wskazuje na ogromną dysproporcję między jej wyrokiem, a brakiem działań zmierzających do osądzenia i skazania winnych ujawnionych przypadków łamania praw człowieka. 3 lata, które spędziła w więzieni, gdy była torturowany i poniżana, to i tak za dużo. Więcej >>>

TEATR

Koniec to nie my, Warszawa, Teatr Studio pl. Defilad 1, premiera 01.09

Historia w całym swoim nieprawdopodobieństwie bliska każdemu kto kochał. Mieszkająca w Niemczech Turczynka poznaje Libańczyka. Łączy ich żarliwe uczucie przerwane wydarzeniem, które na zawsze zmieniło bieg współczesnej historii – zamach na WTC. Czy możliwe jest przebaczenie? Czy możliwe jest ocalenie uczucia? Czy możliwa jest empatia z terrorystą? My wierzymy, że każdy ma prawo do szczęścia.

KSIĄŻKI

Norman Lewis, Grobowiec w Sewilli, wyd. Czarne

Hiszpania, jakiej nie znacie: u progu wojny domowej, egzotyczna i kipiąca barwnymi osobowościami, o których nie śniło się nawet Hemingway’owi. Podszyta łotrzykowskim smakiem opowieść Normana Lewisa pozwala nie tylko poznać na zawsze utraconą Hiszpanię, ale także spojrzeć na losy ludzi, którzy mierzą się z końcem swojego świata.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1752