Co jest łamane? 15/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 15/2013

"Co jest łamane?" przypomina o granicach inwigilacji i zaprasza na debatę polskie władze, upomina się o wynagrodzenie za pracę artystów, ogłasza wykład Aung San Suu Kyi i czyni wyznanie wiary.

WYDARZENIA

Granice inwigilacji: Debata obywateli z władzami, Warszawa, BUW, s. 316, 11.09, 18:00

Czy polskie służby korzystały z amerykańskich programów masowej inwigilacji? Czy elektroniczna inwigilacja obywateli jest w ogóle dopuszczalna, a jeśli tak, to jakie są jej granice? Te pytania wraz z Fundacją Panoptykon i Helsińską Fundacją Praw Człowieka chcielibyśmy zadać polskim decydentom podczas debaty organizowanej 11 września 2013 r. w ramach polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Sprzeciwu Wobec Inwigilacji, ustanowionego w rocznicę zamachów na World Trade Center.

BRITISH BRITISH POLISH POLISH: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś, Warszawa, CSW, 6.09-15.11
oraz
Strajk artystów

O tej wystawie nie mogliśmy nie napisać. Z dwóch powodów. To, jak piszą organizatorzy, jedno “z najważniejszych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w tym roku”. Wielkie zderzenie dwóch krytycznych prądów europejskiej sztuki współczesnej utożsamianych z Young British Artists i polską sztuką krytyczną oraz ich kontynuatorów. I właśnie artystów dotyczy drugi powód: za wystawienie ich prac nie otrzymali wynagrodzenia. Nie jest to w polskich galeriach przypadkowa sytuacja, ale stała praktyka. Artyści są jedną z najbardziej dyskryminowanych grup zawodowych: nie płaci się im za wystawy, a szanse na zaciągnięcie przez nich kredytu w banku są minimalne, gdyż zarabiają na umowach śmieciowych. Przypominamy: każdy ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę!

Obóz Praw Człowieka Amnesty International, Międzywodzie, 9-25.09

OBÓZ PRAW CZŁOWIEKA wystartował! Uczniowie z grup szkolnych, aktywiści i aktywistki, edukatorzy i edukatorki rozpoczęli prawdziwe święto praw człowieka! Na obozie obok szkoleń i warsztatów pojawią się wspólne akcje związane z amnestyjnymi kampaniami. Będziemy mówić m.in. o migrantach i uchodźcach, przymusowych wysiedleniach, tajnych więzieniach CIA i prawach człowieka w Rosji. Śledźcie nasze akcje na FB!

In God We Trust, Warszawa, Zachęta, 6.09-10.11

Stany Zjednoczone wyrosły na purytańskiej moralności emigrantów. Żarliwość i odosobnienie, ale także wpływ innych kulturowo wyobrażeń doprowadził w tym kraju do powstania fascynującej mozaiki wyobrażeń i wierzeń. Tytułowy “Bóg” staje się zatem w intencji kuratorów deklaracją wiary, ale także manifestacją prawa do “wyboru własnej religii”. Zaproszeni artyści – wychowani w różnych tradycjach religijnych – starają się przybliżyć widzom niezwykłą dynamikę tych zjawisk i zbadać wyłaniającą się z nich tożsamość współczesnych Amerykanów.

TV

Essential Killing, reż. Jerzy Skolimowski, TVP Kultura, wt. 10.09, 20:20

Vincent Gallo nie wypowiada w tym filmie słowa. Widzimy, jak postać, którą gra, zabija trzech Amerykańskich żołnierzy. To wróg. Wroga pozbawia się nie tylko języka, ale w ogóle człowieczeństwa. To dlatego może być torturowany, bezkarnie więziony, pozbawiony praw. Tak przynajmniej w czasie tzw. “wojny z terroryzmem” traktowały swoich wrogów amerykańskie służby. Przypadkowa ucieczka więźnia pozwala odwrócić perspektywę i przypomnieć: prawa człowieka są niezbywalne!

Rewers, reż. Borys Lankosz, TVP Kultura, śr. 11.09 20:20

Lata 50. XX w. Pochodząca z inteligenckiej rodziny Sabina Jankowska pracuje w dziale poezji w redakcji warszawskiego wydawnictwa. Marzy o idealnym mężczyźnie i taki właśnie okazuje się Bronisław. Jej rycerz okazuje się jednak mieć drugie, ciemne oblicze dopasowane bardziej do polskiej rzeczywistości lat 50. – pełnej agentów UB i donosicieli.

Dystrykt 9, reż. Neill Blomkamp, TV 4, ndz. 15.09, 20:00

Ten film SF wydaje się niepokojąco znajomy. Johannesburg, RPA. Przed niemal trzydziestu laty nad miastem pojawił się olbrzymi statek kosmiczny z tysiącami obcych na pokładzie. Pokojowo usposobieni przybysze nie potrafią wrócić na swoją planetę i potrzebują pomocy. Społeczność międzynarodowa tworzy dla nich specjalny obóz, który otoczony murem szybko przeradza się w getto – Dystrykt 9. Co stanie się, gdy ktoś postanowi jego mieszkańców przymusowo wysiedlić? My oglądamy z myślą o kampanii Stop przymusowym wysiedleniom.

W SIECI

Politics and Education, wykład on-line Aung San Suu Kyi z Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Historyczny) 12.09, 16:00 CET

Aung San Suu Kyi, Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Ambasadorka Sumienia Amnesty International, przywódczyni demokratycznej opozycji w Birmie, Sekretarz Generalna Narodowej Ligi na Rzecz Demokracji. Od 20 lipca 1989 do 13 listopada 2010 pozostawała w areszcie domowym. Stała się jednym z najbardziej znanych więźniów sumienia. Ponad rok temu otrzymała paszport i po raz pierwszy od 24 lat pozwolono jej wyjechać za granicę. Już w ten czwartek wystąpi z wykładem w Instytucie Historycznym UW. Wykład będzie transmitowany on-line!

KSIĄŻKA

Damien Echols, Życie po śmierci, Wyd. Znak
W  1993 w Arkansas aresztowano trójkę nastoletnich chłopców pod zarzutem morderstwa. Damien Echols, jako jedyny pełnoletni wśród nich, otrzymał wyrok śmierci. Spędził w więzieniu 18 lat z myślą, że w każdej chwili może zostać zabity. Nowe dowody sprawiły, że on i jego koledzy wyszli z więzienia oczyszczeni z winy. W swojej książce Echols opowiada o straconych latach młodości, o więziennej opresji, o swojej przemianie. Przede wszystkim z wielką wrażliwością i mądrością przedstawia czytelnikowi swoją historię, historię niewiarygodną, pełną gorzkiej radości.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

1741