Co jest łamane? 17/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 17/2013

W "Co jest łamane?" zawitali Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, by spytać o dziennikarzy, którzy piszą do swoich oprawców... i obywateli - samozwańczo walczących o świadomość. Będzie też o chęci do życia i pragnieniu zysku, które odbiera wolność.

WYDARZENIA

XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, Warszawa, PKiN, 21-23.10
XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla to nie tylko okazja do uczestniczenia w prelekcjach obrońców praw człowieka z całego świata, ale także możliwość zaangażowania i dołączenia do wielu organizacji (w tym Amnesty International!), działających na rzecz praw człowieka!

Dwa spotkania z Huszang Asadim, autorem książki Listy do mojego oprawcy:
Kraków, Targi Książki, 25.10
Warszawa, Przystanek Historia, 28.10, 19:00

Huszang Asadijest dziennikarzem, pisarzem i tłumaczem. Przed rewolucją islamską pracował w największym irańskim dzienniku “Kejhan” oraz najpoczytniejszym magazynie filmowym. W 1983 został aresztowany i osadzony w więzieniu Mosztarak w Teheranie. Oskarżono go o szpiegostwo na rzecz brytyjskiego i sowieckiego wywiadu i skazano na śmierć przez powieszenie. Karę zamieniono na piętnaście lat więzienia, które ostatecznie opuścił po sześciu latach. Obecnie żyje w Paryżu. Za Listy do mojego oprawcy otrzymał w 2011 roku Międzynarodową Nagrodę Obrońców Praw Człowieka.

Warsztaty Dziennikarstwa Obywatelskiego 4.0, Gdańsk, Krytyka Polityczna, 26.10-27.10
Ostatnie dziesięciolecie zmieniło dziennikarstwo. Blogi i artykuły pisane przez zaangażowanych obywateli przeobrażają jednak nie tylko na medialny rynek, ale wpływają też na społeczno-polityczne procesy. Wszystkich, którzy wokół siebie widzą wielkie globalne tematy i obywatelskie pytania, zachęcamy do wzięcia udziału w prowadzonych przez KP warsztatach. Komputer, tablet czy smartfon – to pole bitwy, także o godność innych i przysługujące im prawa człowieka!

Sputnik Festiwal, Warszawa, Kinoteka-Kultura-Iluzjon, 07-17.11
Sputnik jak co roku zawita nad polskim niebem! Ten objazdowy festiwal filmów rosyjskich na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Tegoroczna edycja to podsumowanie najświeższych dokonań kinematografii rosyjskiej, ale także okazja do uczczenia pamięci trzech wybitnych reżyserów – Aleksieja Bałabanowa, Aleksieja Germana i Piotra Todorowskiego. Wśród prezentowanych filmów znajdzie się wiele przyczynek do refleksji nad meandrami rosyjskiej transformacji. My oglądamy z pytaniem o Wolność w Rosji!

KINO

W Ciemno, reż. Michael Mayer
W środku konfliktu izraelsko-palestyńskiego rodzi się miłość niemalże niemożliwa. Historia namiętności Palestyńczyka i Żyda z rozdartej konfliktem etnicznym Jerozolimy zderzona z homofobią i politycznym zamętem.

Chce się żyć, reż.Maciej Pieprzyca
Ujmująca historia Mateusza, którego niepełnosprawność miała stać się powodem do “życia poza życiem”. Kochający rodzice i parę wyjątkowych, napotkanych w jego życiu osób, wywracają je do góry nogami i pokazują świat pełen stereotypów, barier, które można zwalczać. Wystarczy tylko chcieć.

TELEWIZJA

Przeżyć Afganistan, reż. Małgorzata Imielska, TVP Kultura, 24.10, 17:20
Dokument o pięciu żołnierzach, którzy wyruszają na misję do Afganistanu. Szkolenia wojskowe przeplatają się z prywatnymi przygotowaniami, których zwieńczeniem ma być ich pobyt w Ghazni. Codziennie mierzą się ze smutkiem, niepewnością i tęsknotą. Co czeka ich jednak po powrocie do kraju?

Dzień Powszedni w Kabulu, reż. G.Denimo, TVP Regionalna, 26.10, 13:35
Ponad 40% mieszkańców 5 milionowego Kabulu, stolicy Afganistanu, to często osierocone dzieci poniżej 14. roku życia. Życie w zdewastowanym konfliktem kraju nie jest łatwe. Dokument stara się przedstawić codzienne życie niezwykłych nastolatków, którzy, uprawiając parkur, prowadzą dialog z rówieśnikami z Paryża i Nowego Jorku.

Dzieci Gułagu, reż. Cathy A. Frierson, TVP Kultura, 27.10, 23:15
Niektóre reżimy za “winy” dorosłych karzą także dzieci. Wychowują się one w obozach pracy – wyjęte poza społeczny nawias i uznane za wrogów. Bohaterów filmu ukształtowały lata Gułagu. W każdym z nich pozostało piętno na całe życie.

Samotność pól bawełnianych, reż. Radosław Rychcik, Teatr im. Żeromskiego w Kielcach / TVP Kultura 29.10, 23:20
Niezwykły tekst Bernarda-Marie Koltesa w przedstawieniu Radka Rychcika zyskuje nagłej namacalności. Historia tajemniczego kontraktu, w którym nie do końca wiadomo, co jest jego przedmiotem, materializuje się dzięki rock’n’rollowej energii. Pragnienie i chęć zysku w neurotycznym powtórzeniu rozszerzają się w nim na ciała i umysły aktorów. I rzucają nowe światło na codzienność, która potrafi uczynić towarem tak wiele…

W SIECI

Malala Yousafzi – “Books will defeat terrorism”
Malala Yousafzai – tegoroczna laureatka nagrody Sacharowa, 16-letnia pakistańska aktywista działająca na rzecz dostępu do edukacji we wrześniu uroczyście otworzyła największą na świecie bibliotekę w Birmingham słowami: “Długopisy i książki są środkami, które pokonają terroryzm”.

KSIĄŻKI
Wojciech Tochman, Eli Eli, wyd.Czarne

Autor przenosi czytelnika do najuboższych części Filipin i opowiada historię nie tylko o ich mieszkańcach, ale przede wszystkim o nas – odbiorcach. Jak to się dzieje, że podróżując po całym świecie, nie zauważamy jego złożoności i problemów. Wielu z nas, otoczonych przyzwyczajeniami i przedsądami, nie dostrzega cierpień i braku szacunku dla ludzkiej godności. Książka Tochmana dosłownie otwiera oczy i uczy, że patrzeć na biedę i ból, to też samemu stać się cierpiącym i biednym. Obyśmy wciąż widzieli, gdy wrócimy już do siebie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1698