Co jest łamane? 19/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 19/2013

"Co jest łamane?" zaprasza na HumanDoc, by zająć się globalnym rozwojem i sytuacją migrantów i uchodźców. Nie zabraknie nas też na Democracy Now! - niezwykłym spotkaniu z niezwykłą, zaangażowaną dziennikarką. Ponieważ każdy ma prawo kochać i być kochanym, piszemy też o nieheteronormatywnej miłości w niekiedy bardzo konserwatywnym środowisku. I kręgach, które wywołują wszystkie nasze czyny.

WYDARZENIA

Democracy Now! – wykład i rozmowa z Amy Goodman, Warszawa, Teatr Studio, 22.11, 19:00

Amy Goodman, dziennikarka i twórczyni Democracy Now! – globalnego programu informacyjnego, emitowanego w 35 krajach – wygłosi wykład Niezależne media w czasach wojen i zmian klimatycznych oraz podzieli się obserwacjami z Konferencji Klimatycznej w Warszawie. Niecierpliwie czekamy na spotkanie z pierwszą dziennikarką nagrodzoną Right Livelihood Award!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC Warszawa/Wrocław/Poznań i inne, 28.11-01.12

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem “Globalny rozwój w kinie”. To właśnie rozwój ludzki ma według organizatorów przełożyć się nie tylko jakość życia, ale i większą świadomość, z której czerpie polityczna wolność człowieka. To niezwykłe wydarzenie łączy w sobie kino dokumentalne na najwyższym światowym poziomie, kampanie społeczne, debaty i dyskusje. Pora odpowiedzieć na pytanie, jakie konsekwencje może mieć nasze wycofanie się z międzynarodowego wsparcia dla Globalnego Południa. Zachęcamy!

Stefano Liberti na Festiwalu HumanDOC, Warszawa, Kinoteka, 01.12, 16:30

Niezwykła okazja na spotkanie ze Stefano Liberti, autorem książki Na południe od Lampedusy, którą polecaliśmy w poprzednim numerze “Co jest łamane?”. Udział Weroniki Rokickiej, koordynatorki kampanii Amnesty International, pozwoli na połączenie niezwykłych doświadczeń autora z wiedzą organizacji na temat naruszeń praw migrantów i uchodźców na Morzu Śródziemnym. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu HumanDOCS.

FILM

Kręgi, reż. Srdan Golubović

Bośnia, 1993 rok. Życie w Trebinje toczy się z pozoru normalnie – na spotkaniach w kawiarniach i rozmowach. Wszystko podszyte jest jednak napięciem, które kumuluje się na przypadkowym muzułmaninie. Jedynym, który staje w jego obronie, jest serbski żołnierz, Marko. Ratuje życie cywila, ale sam zostaje pobity na śmierć. Jakie kręgi zatoczy ta historia w życiu jej bohaterów? Czy ojciec Marka pomoże jego mordercy? Czy jego przyjaciel ocali tego, który wydał rozkaz? Jak zachowa się ocalony chłopak?


Kręgi – zwiastun from Fundation Cinemania on Vimeo.

Płynące wieżowce, reż. Tomasz Wasilewski

Płynące wieżowce to niezwykle emocjonalny film o miłości, która nie zna granic. Dojrzewanie, odkrywanie swej seksualności, strach i wstyd – wszystko bez łatwych rozwiązań i jasnych postaw. Rewelacyjna gra aktorska, scenariusz i reżyseria doceniona na wielu festiwalach filmowych dowodzi, ze tej premiery przegapić nie można!

W SIECI

Mohamed Ali: Związek między bezrobociem a terroryzmem

Młodzi, bezrobotni, bez perspektyw i szans na awans społeczny. Kim są ludzie, których rekrutują terroryści? Adwokat Mohamed Ali opowiada historie ze swego rodzimego Mogadiszu, by spojrzeć na zjawisko terroryzmu z nieco szerszej perspektywy.

TV

Oczy szeroko otwarte, reż. Haim Tabakman, TVP Kultura, 24.11, 00:15

W sercu ortodoksyjnej żydowskiej dzielnicy Jerozolimy rodzi się niespodziewane i niemożliwe do spełnienia uczucie. Łączy ono dwóch religijnych mężczyzn – rzeźnika i jego pomocnika. Niezależnie od tego, jakie będą konsekwencje tej zakazanej w ultrakonserwatywnej wspólnocie miłości, odpowiedzi będą uniwersalne.

Droga do Guantanamo, TVP Kultura, 26.11, 22:40

Trzech przyjaciół, muzułmanów z Anglii, wyrusza do Pakistanu na ślub ich kolegi. W trakcie podróży dochodzi do ataku na World Trade Center. Tuż przed weselem zostaną aresztowani i osadzeni w Guantanamo. Przez trzy lata będą więzieni w nieludzkich warunkach, bez prawa do obrony za niejasne podejrzenie, że mogą należeć do Al Kaidy. My oglądamy, domagając się uwolnienia prawdy o tajnych więzieniach CIA w Polsce!

KSIĄŻKI

Anka Grupińska, 12 opowieści żydowskich, Wyd. Czarne

Dwanaście opowieści. Dwunastu bohaterów żydowskiego pochodzenia. Dwanaście perspektyw życia w XX-wiecznej Polsce. Wszyscy dojrzewali w Polsce międzywojennej i zdecydowali się zostać w tej powojennej. Po kilkudziesięciu latach opowiadają ciepłe, wzruszające, niekiedy tragiczne historie o Zagładzie i trudnym życiu w PRL.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

1673