" /> “Co jest łamane?” – Amnesty International

“Co jest łamane?”

W tym numerze "Co jest łamane?" będzie o nieheteronormatywnych manifestacjach i sztuce, które powinny wyjść już zza kulis i działać publicznie - na równych prawach. Będzie też o sztuce, która zmienia całe dzielnice i otwiera ludzi na siebie. A także rewolucjach, które ze sprzeciwu wobec przemocy rodzą jej jeszcze więcej.<br /> <br />

WYDARZENIA
Moje ciało a prawa człowieka – wystawa zdjęć, Kielce, Galeria Mistrzów, 11-18.06, 8-20:00 12 zdjęć z 6 krajów i 7 historii osób, których prawa zostały złamane. Żyjemy w kulturze obrazkowej, ale rzadko kiedy nadarza się okazja, by poznać źródła dyskryminacji, przemoc ze względu na płeć, wczesne małżeństwa i inne wyzwania dla praw seksualnych i reprodukcyjnych w XXI wieku. Wyjątkowa wystawa Amnesty International. Zapraszamy!
ZAKŁADY. URSUS 2014, 13-15.06, Warszawa-Ursus Sztuka zaangażowana ma moc burzenia murów! Paweł Althamer, Jaśmina Wójcik i inni artyści z deklaracji bądź serca wstrząsną ursynowską dzielnią wspólnymi rozmowami, malowaniem i świętowaniem. Niegdyś duma PRL, dziś rubieże stolicy mierzące się na co dzień z wieloma problemami dzięki sztuce zamienią się na chwilę w centrum interakcji społecznej. Właśnie takie akcje pozwalają myśleć globalnie i działać lokalnie!
Parada Równości 2014
Przemarsz społeczności LGBTI odbędzie się pod hasłem RÓWNE PRAWA – WSPÓLNA SPRAWA! Bo ten marsz to nie tylko święto osób homoseksualnych. To także wyjątkowa okazja do zamanifestowania swojej tolerancji… i świetnej zabawy do białego rana. Na Wybrzeżu Helskim zaplanowane są później koncerty i szampańska atmosfera! Spotkajmy się na Paradzie Równości i pokażmy, że chcemy otwartej Polski.
POMADA 5 biznes / homonorma / media / ciało / LAB + 5 edycja święta nieheteronormatywnej wrażliwości – niezależny festiwal kulturalny. Co roku jest to okazja do wzajemnych inspiracji intelektualnych, artystycznych i życiowych dla wszystkich osób, które wyłamują się z tradycyjnych ról płciowych i wyobrażeń seksualnych. To świetna okazja, by poznać ludzi o różnych potrzebach i zrozumieć je. Dla osób heteroseksualnych – doskonała lekcja tolerancji!

FILM
Michael Kohlhaas, reż. Arnaud des Pallieres Historia handlarza, który na skutek doznanej krzywdy i bezprawia staje na czele okrutnej rewolucji wymierzonej przeciw arystokracji. Pod woalem kostiumowego spektaklu kryje się bardzo współczesne przesłanie i pytanie: Czy w obronie praw sami możemy przestać je respektować? Dla nas odpowiedź jest jasna.

TV
Gra o wolność – ocalone taśmy, TVP Polonia, 13.06, 4:50 i 14.06, 14:50
Co doprowadziło do słynnej wypowiedzi Joanny Szczepkowskiej? Cykl w TVP Polonia ukazuje kulisy wydarzeń z lat 1988-1989, opierając się na ocalałych taśmach filmowych, telewizyjnych i radiowych. Dziś niektórym osobom łatwo jest negatywnie oceniać obrady okrągłego stołu, ale gdyby w połowie lat 80. powiedzieć komuś, że za 5 lat skończy się w Polsce reżim PZPR, nie uwierzyłby. A stało się to bez przemocy. I to jest największy cud!
Prawo na terytoriach, TVP Kultura, 20.06, 17:15
Film rzuca światło na konflikt izraelsko-palestyński. Jak na okupowanym Zachodnim Brzegu działa izraelski wymiar sprawiedliwości? Twórcy nowego ładu, powstałego po wojnie sześciodniowej w 1967 na terenach Palestyny, zostają skonfrontowani z filmową dokumentacją tamtych czasów. Autor filmu stawia niewygodne pytania sędziom oraz przywódcom militarnym, którzy tym razem sami stają się podmiotem przesłuchania. Polecamy także nasz najnowszy raport o sytuacji na Zachodnim Brzegu.

ON-LINE
The Guardian, The seven digital deadly sins – interactive 25 lat od stworzenia www do sieci podłączonych jest 2 miliardy osób. W jaki sposób rewolucja informacyjna wpływa na nas osobiście, społecznie i moralnie? Poznajcie 7 grzechów głównych sieci i sami spróbujcie zrobić swój rachunek sumienia.

KSIĄŻKA
Maria Ochwat, Amnesty International. Monografia ruchu społecznego
Tej książki nie mogło zabraknąć w “Co jest łamane?”. Pierwsza polska monografia Amnesty International pokazuje historię naszego ruchu, potrzebę, z której wyrasta i cele, które sobie stawia. Nie zawsze zgadzamy się z ocenami autorki, ale zachęcamy gorąco do zapoznania się z tą książką i naszym ruchem: www.amnesty.org.pl/o-amnesty.html.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1401