WYDARZENIA
#HairProtest ogarnia świat!
Dokładnie tydzień temu polska sekcja Amnesty International rozpoczęła międzynarodową akcję solidarności z mieszkańcami Korei Północnej. #HairProtest to fotopetycja, która w prosty sposób pozwala na okazanie sprzeciwu wobec powszechnego łamania praw człowieka i cierpień milionów ludzi w tym kraju. Przez zaledwie 7 dni na nasz apel odpowiedziało ponad 3 000 osób z USA, Nowej Zelandii, Finlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Turcji, Izraela, Kanady, Argentyny, Peru, Meksyku, Indii, Południowej Korei i dziesiątków innych krajów. Do petycji dołączyli m.in. Max Cegielski (1784), Karolina Gruszka (1811), Iwan Wyrypajew (1813), Gaba Kulka (2424), Beata Sadowska (2288) i Grażyna Wolszczak (2616) i burmistrz Reykjavíku. A to dopiero początek! Przyłącz się do nas na: www.hairprotest.org.
Wszystkim, którym kwestia Korei Północnej wydaje się zbyt odległa, polecamy film Moja ucieczka z Korei Północnej, relację Hyeonseo Lee, młodej kobiety, która opowiada o represjach w Korei Północnej. Czy społeczne akcje w sprawie Korei Północnej mają sens? Oceńcie sami.
Filip Ćwik, 12 twarzy/faces, Kraków, Galeria Pauza, wernisaż: 04.04, 20:00
12 twarzy to wystawa, która wymaga wyciszenia i refleksji. Portrety syryjskich uchodźców milczą. Twarze spoglądają wprost w obiektyw, rzucając wyzwanie bezpieczeństwu widza. Nie zobaczymy tu wiwisekcji rozpaczy znanej z World Press Foto. Z każdego zdjęcia można wyczytać jednak przeżytą historię i doświadczone cierpienie, które jest tym dotkliwsze, że opowiedziane przez ofiary. Bohaterowie zdjęć zapraszają do spotkania, które stanie się świadectwem toczącej się w Syrii wojny. Amnesty International jest Patronem Honorowym wystawy.
TELEWIZJA
Tu kobiety, TVP Info, 27.03, 04:50; 30.03, 09:12; 31.03, 06:40; 01.04, 11:00.
Cykl programów pokazujących pozytywne przykłady przedsiębiorczych kobiet, które startowały praktycznie od zera czy też od tzw. zawodowego niebytu.
Kokaina – nieletni przemytnicy, TVP Info, 28/29.03, 00:14
Boliwia jest jednym z największych w świecie dostawców kokainy. Dla wielu rodzin uprawa koki i handel narkotykami jest jedynym źródłem utrzymania. Jak pogodzić walkę z narkobiznesem z prawem każdego człowieka do godnego życia? I czy można godność własnego życia budować na nieszczęściu i uzależnieniu innych ludzi? Wielu Boliwijczyków pokłada nadzieje w Evo Moralesie, pierwszym prezydencie pochodzenia indiańskiego. Zdaniem przywódcy walka z narkotykami nie powinna być utożsamiana z zakazem uprawy koki. A co Wy myślicie?
W matni Guantanamo (The Guantanamo Trap), TVP 2, 28/29.03, 00:35.
Opowieść o czwórce ludzi, których losy zbiegły się w Guantanamo, gdzie po zamachach z 11 września powstał wyłączony z cywilnej jurysdykcji areszt dla osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Więźniowie byli torturowani, poniżani i zastraszani. Odebrano im możliwość obrony przed sądem. Jesienią 2001 r. Murat Kurnaz wybrał się do Pakistanu w poszukiwaniu islamskich korzeni. Gdy miał wracać do Niemiec, zatrzymała go policja. Został przekazany Amerykanom i przetransportowany do Guantanamo. Tam spędził kilka lat.
Wiktor But – człowiek, który uzbroił świat (The Man who armed the World), TVP Info, 29.03, 23:59 i 30.03, 04:00
W 2008 r. w stolicy Tajlandii aresztowano Wiktora Anatoliewicza Buta, Rosjanina uważanego za jednego z najbardziej niebezpiecznych ludzi na świecie. Zanim tak się stało był jednym z największych handlarzy bronią na świecie. Prowadził interesy z powstańcami, terrorystami i handlarzami narkotyków, po inwazji na Irak z usług Buta korzystały USA i Wielka Brytania – sprzedawał broń wszystkim, którzy byli w stanie za nią zapłacić. Pod rozwagę w kontekście naszej kampanii BROŃ POD KONTROLĄ.
FILM
Sugar Man, reż. Malik Bendjelloul
Prawdziwa i poruszająca historia o muzyce, która, niezauważona w jednym zakątku świata, zmienia oblicze innego. To dokument, który ma więcej suspensów niż filmy Hitchcocka. Resztę musicie zobaczyć sami!
TEATR
Najnowszy dramat Tadeusza Słobodzianka to gangsterska opowieść o idealiście i poecie, który przeradza się w tyrana. Czy walka o sprawiedliwość usprawiedliwia okrutne działania? Historia i Amnesty International uczy, że nie.
MUZYKA
Pochwalone
Feministyczna folk-punkowa płyta, łącząca drapieżną, współczesną poezję z nie mniej mocnymi tekstami pieśni ludowych i modlitw, pyta o istotę kobiecego głosu w naszej kulturze. Niezwykle intensywna muzyka obnażająca źródła kobiecej, ale i męskiej, tożsamości.
KSIĄŻKI
Václav Havel, Letnie rozmyślania, Wyd. Kryt. Pol
“Jeśli ma istnieć choćby mała nadzieja na sukces, to przyzwoitość, rozum, szczerość, odpowiedzialność, kulturę i tolerancję można propagować tylko w jeden sposób – przyzwoicie, rozumnie, szczerze, odpowiedzialnie, kulturalnie i tolerancyjnie.” Jak daleko od tych słów Václava Havla jest współczesna debata publiczna? Proste z pozoru wezwanie do przyzwoitości w polityce i działaniach obywatelskich okazuje się powracającym zadaniem do wypełnienia w przestrzeni publicznej. To wezwanie dodaje odwagi!
Łukasz Baksik, Macewy codziennego użytku, Wyd. Czarne
Szczątki. Ile o ludziach mogą powiedzieć pozostałości cmentarzy? Mówią bardzo wiele. Nie tylko o społeczności żydowskiej, ale i o Niemcach, którzy używali ich jako budulca. Nie tylko o Niemcach, ale i o Polakach, którzy po wojnie zamienili je w pomniki z jednej strony, w piece, podłogi, krawężniki – z drugiej. Teraz zerkają na nas z bruku, z kamieni szlifierskich i murów miast i odbijają nasze oblicza.