Nagrody medialna i filmowa

Każdego roku przyznajemy nagrody dla twórców, osób z mediów, którzy swoją pracą chronią prawa człowieka, budują świadomość praw człowieka, zwracają uwagę opinii publicznej na ich łamanie. Pióro Nadziei przyznajemy osobom z mediów, natomiast na Docs Against Gravity przyznajemy nagrodę dla najlepszego dokumentu o prawach człowieka.
FTI8aDOagAAExpY

Nagroda Amnesty na Docs Against Gravity

Nagroda Amnesty International przyznawana jest na festiwalu filmowym Millenium Docs Against Gravity. Otrzymuje ją film dokumentalny, który w ocenie jury najbardziej przyczynia się do budowania świadomości na temat praw człowieka i do zmiany rzeczywistości, którą opisuje. Co roku wręczana jest nagroda pieniężna w wysokości 3000 euro oraz statuetka.

Filmy w konkursie Amnesty International łączy wspólny mianownik – prawa człowieka. To filmy, które pokazują mechanizmy psychologiczne, społeczne i polityczne, jakie wpływają na nasze życie, odbijają się na naszej wolności i prawach. To filmy o doświadczeniach opresji, skutkach wojny i przemocy, o manipulacji czy nadużywaniu władzy, ale też o sile charakteru, ludzkiej solidarności, aktywizmie i nadziei. Nasza nagroda w wysokości 3000 euro jest podziękowaniem dla tych, którzy swoją pracą filmową pokazują, czym są prawa człowieka.

Najlepszym filmem dokumentalnym o prawach człowieka na 19. Millennium Docs Against Gravity decyzją jury w składzie Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska, Jakub Majmurek, publicysta i krytyk filmowy oraz Jacek Petrycki, reżyser i scenarzysta filmowy, został film “Nie odbierzecie nam wspomnień” w reżyserii Ramiego Faraha i Signe Byrge Sørensen. Jury nagrodziło obraz za “wielowarstwową, unikalną w formie i poruszającą opowieść o pamięci”.

Więcej o zwycięskim filmie>>>

W 19. edycji festiwalu w konkursie brało udział 11 tytułów. To filmy o doświadczeniu uchodźstwa i życiu w cieniu konfliktów zbrojnych czy okupacji, o trudnych wyborach w historycznych czasach i o walce o środowisko naturalne, swoje prawa, swoją przyszłość.

Filmy festiwalowe do 22 maja można oglądać w kilku dużych miastach Polski, a od 24 maja do 5 czerwca, w części online festiwalu, w każdym zakątku Polski.

W 2021 roku, podczas 18. edycji festiwalu do konkursu zakwalifikowano trzynaście tytułów. Jury w składzie: Jakub Majmurek (publicysta, krytyk filmowy), Jacek Petrycki (operator, reżyser i scenarzysta filmowy) oraz Draginja Nadaždin (dyrektorka Amnesty International Polska) nagrodziło film „Pieśni Opresji” w reżyserii Estephana Wagnera i Marianne Hougen-Moragi.

Więcej informacji>>>

W 2020 roku podczas 17. edycji Millennium Docs Against Gravity, jury konkursu Amnesty International w składzie Draginja Nadaždin, Maciej Drygas (reżyser filmów dokumentalnych) i Jakub Majmurek (publicysta, krytyk filmowy) nagrodziło film “Witamy w Czeczenii” w reżyserii Davida France’a. Więcej informacji>>>

W 2019 roku podczas 16. edycji Millennium Docs Against Gravity, jury konkursu Amnesty International w składzie Draginja Nadaždin, Paweł Łoziński (reżyser filmów dokumentalnych) i Jakub Majmurek (publicysta, krytyk filmowy) nagrodziło film “Serbka” w reżyserii Nebojsy Slijepcevicia. Więcej informacji>>>

W skład jury 15. edycji festiwalu Docs Against Gravity, w 2018 roku, weszli: Draginja Nadaždin (dyrektorka Amnesty International Polska), Mirosław Chojecki (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, b. więzień sumienia), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy i publicysta Gazety Wyborczej). Na 15. Millenium Docs Against Gravity Film Festival zwyciężył film “Wielebny W.” w reżyserii Barbeta Schroedera.

Zobacz wszystkie informacje o nagrodzie filmowej z ubiegłych lat
DSC01337_1400px

Pióro Nadziei

Pióro Nadziei to nagroda przyznawana co roku za działalność medialną, która przyczyniła się do pozytywnej zmiany na rzecz praw człowieka. To wyróżnienie dla tych, którzy swoją pracą medialną sprawiają, że prawa człowieka rezonują w przestrzeni publicznej. Ich wysiłek, rzetelność i staranność, a także nowatorskie podejście do przedstawiania tematów i historii przekładają się na oddźwięk medialny i społeczny. To nagroda dla tych, którzy swoją pracą zmieniają rzeczywistość na lepszą. 


Pióro Nadziei 2021: laureatem Szymon Opryszek, Anna Goc wyróżniona

Jury konkursu Pióro Nadziei 2021 zdecydowało o przyznaniu nagrody głównej oraz wyróżnienia.

Nagroda główna została przyznana Szymonowi Opryszkowi za cykl “Moja zbrodnia to mój paszport”. Wyróżnienie otrzymała Anna Goc.

Jury, uzasadniając przyznanie głównej nagrody Szymonowi Opryszkowi, zwróciło uwagę na walor ludzki oraz walor poznawczy pracy dziennikarza. Fragment laudacji:

“Cykl „Moja zbrodnia to mój paszport” bez wątpienia można nazwać wydarzeniem dziennikarskim roku, choć ciężar poruszanego tematu nakazuje ważyć słowa(…). Nie sposób oderwać myśli od dramatu krzywdy ludzkiej na ogromną skalę, która w świetle niedawnych wydarzeń stała się jak nigdy wyraźna, wręcz namacalna. W obliczu największego kryzysu humanitarnego w Europie w XXI wieku, który rozgrywa się tuż pod naszymi drzwiami, uniwersalizm zawarty w tekstach Opryszka widać jak na dłoni.

Jednak nie sposób też pominąć, jak ważne i potrzebne były reportaże Szymona Opryszka nim rozgorzała zawierucha wojenna, nim o uchodźcach zaczęto mówić ze współczuciem. To opowieść o losach tych, którzy nie spotykają się z otwartymi ramionami. O tych, którzy mają inny kolor skóry. O tych, którzy przybywają na polską granicę i – co gorsza – są na innej polskiej granicy. Granicy praw człowieka”. Pełny tekst laudacji

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia Anny Goc czytamy:

“Dziennikarstwo Anny Goc śmiało można określić dziennikarstwem najwyższej próby. Rzetelności dziennikarskiej towarzyszy pogłębione zrozumienie tematu i niezwykła wrażliwość. Nie jest bowiem łatwo poznać i zrozumieć problemy środowiska marginalizowanego, dotarcie do którego samo w sobie obarczone jest barierą komunikacyjną. (…) Dzięki Annie Goc problemy grupy marginalizowanej stają się bardziej zrozumiałe i bardziej widoczne, rezonują w przestrzeni publicznej”. Pełny tekst uzasadnienia

W gronie nominowanych do Pióra Nadziei 2021 znaleźli_znalazły się:

  • Anna Goc – dziennikarka “Tygodnika Powszechnego”
  • Piotr Jacoń – dziennikarz TVN24
  • Szymon Opryszek – niezależny reporter, twórca cyklu “Moja zbrodnia to mój paszport” na portalu OKO.press
  • Patryk Strzałkowski – dziennikarz gazeta.pl, zielona.gazeta.pl
  • Karol Wilczyński – dziennikarz, edukator, społecznik, współtwórca SalamLab

Jury obradowało w składzie: Anna Błaszczak-Banasiak – dyrektorka Amnesty International Polska, Mikołaj Pietrzak – adwokat, reprezentant Rady Programowej Amnesty International Polska, Jagoda Grondecka – dziennikarka, laureatka nagrody Pióra Nadziei 2020 oraz Paweł Reszka – dziennikarz, laureat nagrody Pióra Nadziei 2013.

Jury brało pod uwagę ważność tematów poruszanych przez nominowanych, rzetelność i staranność przygotowywanych przez nich materiałów, ich wpływ na rzeczywistość, oddźwięk medialny i społeczny pracy oraz nowatorskie podejście do przedstawiania tematu/historii. Regulamin konkursu

cover kolaż laureaci Pióro Nadziei Amnesty International

Historia nagrody

Od 2015 roku Amnesty International wręcza nagrodę Pióro Nadziei osobie, która swoją pracą w mediach działa na rzecz praw człowieka. Piórem Nadziei Amnesty International chce nagradzać osoby, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej, przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. Laureatem nagrody mogą zostać dziennikarze/ dziennikarki, ale także osoby pracujące z mediami, np. pisarze, blogerzy, twórcy kampanii medialnych.

– Przez lata wręczaliśmy nagrodę wyjątkowym osobom, dziennikarzom i dziennikarkom piszącym o prawach człowieka. Chcemy, aby Pióro Nadziei zwracało uwagę na całokształt pracy medialnej takich osób, jak ważne jest ich zaangażowanie, rzetelność, pozytywna zmiana, którą wywołują – mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International.

Twórcami wyjątkowej statuetki, przeźroczystego pióra z zatopionym w środku drutem kolczastym, przymocowanego do betonowego etui, jest agencja Fat Baby.

Od 2002 r. Amnesty International wręczała nagrodę za najlepszy tekst prasowy o prawach człowieka. Pierwszym nagrodzonym w konkursie artykułem w 2002 r. był tekst poświęcony sytuacji dzieci zeznających w polskich sądach – “Mały świadek”, autorstwa Andrzeja Goszczyńskiego, opublikowany w tygodniku Polityka.

W kolejnych latach wśród laureatów i laureatek znaleźli się: Witold Szabłowski, Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Natalia Bloch, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Żakowski, Bartek Dobroch, Joanna Podgórska, Agnieszka Fiedorowicz, Katarzyna Kwiatkowska, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Michał Majewski i Paweł Reszka, Justyna Kopińska i Bartosz T. Wieliński, Wojciech Tochman, Agata Kowalska, w 2017 nagrodę otrzymał Paweł Cywiński, współtwórca serwisu uchodzcy.info.

W 2011 roku, z okazji 50-lecia Amnesty International została przyznana nagroda specjalna za całokształt pracy dziennikarskiej na rzecz praw człowieka, którą otrzymała Ewa Siedlecka z Gazety Wyborczej.

W trakcie trwania konkursu do jury konkursu zapraszaliśmy znanych dziennikarzy i dziennikarki: Konstantego Geberta, Maxa Cegielskiego, Annę Laszuk, Piotra Zarembę, Ewę Siedlecką, Joannę Podgórską, Krystynę Kurczab-Redlich, Lidię Ostałowską oraz ludzi nauki i kultury: prof. Andrzeja Zolla, Mirosława Chojeckiego, prof. Magdalenę Środę, prof. Romana Kuźniara, prof. dr hab. Jacka Wasilewskiego.

Zobacz Wszystkie informacje na stronie o Piórze Nadziei z ubiegłych lat