Code the Rights to nagroda dla gier, które w innowacyjny sposób podejmują tematy związane z prawami człowieka i uwrażliwiają graczy na kwestie społeczne. W konkursie nagradzane są prace deweloperów, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia problemów współczesnego świata i docierają do szerokiej publiczności, oferując nie tylko świetną rozrywkę, ale także wyjątkowy przekaz.
O konkursie
Współczesne gry odgrywają istotną rolę w kształtowaniu świadomości społecznej. Przez nagrodę Code the Rights chcemy podkreślić, jak ważne jest, aby media takie jak gry przyczyniały się do budowania empatii, zrozumienia i wrażliwości na prawa człowieka.
„Chcemy docenić twórców i twórczynie, którzy odzwierciedlają rzeczywistość w jej złożoności i różnorodności; nie uciekają od trudnych tematów i problemów globalnych kształtujących naszą rzeczywistość jak m.in. nierówności społeczne, konflikty zbrojne, migracje, uchodźstwo, ale traktują je przy tym z rozwagą i uważnością. Możliwości dotarcia, jakie daje medium, wykorzystują do tego, aby postawić mądrą diagnozę, zadać trafne pytania, przenieść w debatę publiczną ważne tematy” – mówi Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska.
Chcemy docenić twórców i twórczynie, którzy odzwierciedlają rzeczywistość w jej złożoności i różnorodności; nie uciekają od trudnych tematów i problemów globalnych kształtujących naszą rzeczywistość.
Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska
„Code the Rights zrodziło się w Polsce, gdzie branża gier wykazuje wyjątkową innowacyjność i siłę, co stwarza niezwykłą okazję do przekształcania tej energii w działania na rzecz praw człowieka” – mówi Jakub Szymczak, koordynator kampanii Amnesty International Polska. – „Projekt ma na celu nie tylko wyróżnianie istniejących gier, które skutecznie angażują aspekty prawnoczłowiecze, ale także inspirowanie młodych deweloperów i deweloperki do eksplorowania ważnych kwestii w ich przyszłych projektach. Nasze działania mają zachęcić początkujących twórców do śmiałego łączenia rozrywki z tematami społecznymi, pokazując, że gry mogą być potężnym narzędziem wpływającym na zmianę – globalnie”.
Pierwsza edycja
Nagroda główna przyznawana jest za grę, która w całości podejmuje temat praw człowieka, przedstawiając go w sposób przemyślany, angażujący i autentyczny. Oceniane są zarówno fabuła, jak i sposób interakcji graczy z tematyką gry. W konkursie brane pod uwagę są gry, które zostały wydane między sierpniem 2023 a sierpniem 2024. W jury nagrody zasiądą eksperci i ekspertki Amnesty International, specjaliści i specjalistki z branży gier, osoby kultury.
Nagroda specjalna przyznawana jest za szczególnie interesujący element gry — może to być wątek poboczny, innowacyjne rozwiązanie technologiczne, kreatywne podejście do trudnych tematów lub inne cechy gry, które przyczyniają się do promowania wartości praw człowieka. Nagroda specjalna może również zostać przyznana grze, która w wyjątkowo celny sposób komentuje naglący kryzys praw człowieka czy globalne wyzwania bez względu na datę jej wydania. Nagroda jest przyznawana przez zespół Amnesty International.