Cywile w Gazie i Południowym Izraelu muszą być bezpieczni – Amnesty International

Cywile w Gazie i Południowym Izraelu muszą być bezpieczni

Jest to rekordowa liczba ofiar w ciągu czterech dekad izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. Wśród ofiar izraelskiego bombardowania Gazy jest wielu palestyńskich cywilów oraz policjantów, którzy nie brali bezpośredniego udziału w walkach.
-Nieproporcjonalne użycie siły przez Izrael jest bezprawne i może spowodować dalsze wybuchy przemocy w całym regionie- – mówi Amnesty International. -Eskalacja przemocy ma miejsce w okresie, gdy ludność cywilna codziennie walczy o przetrwanie z powodu blokady, która utrudnia dostawy nawet żywności i leków do Gazy.-
-Hamas i inne palestyńskie grupy zbrojne ponoszą część winy za obecny wybuch przemocy. Ich ciągłe ataki rakietowe na miasta i wioski w południowym Izraelu są bezprawne i w żaden nie mogą zostać sposób usprawiedliwione- – mówi Amnesty International.
-Wspólnota międzynarodowa musi bezzwłocznie interweniować, aby zapewnić ochronę cywilów w rejonie objętym przemocą i sprawić, że blokada Gazy zostanie zniesiona.-
Najnowszy izraelski szturm podwyższa liczbę Palestyńczyków zabitych przez siły izraelskie w tym roku do około 650, czego co najmniej jedna trzecia to nieuzbrojeni cywile, w tym 70 dzieci. W tym samym okresie, grupy palestyńskie zabiły 25 Izraelczków, w tym 16 cywilów, w tym czworo dzieci. Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat konflikt izraelsko-palestyński kosztował życie około 5000 Palestyńczyków i 1100 Izraelczyków. Większość ofiar po obu stronach to nieuzbrojeni cywile, w tym 900 dzieci palestyńskich i 120 dzieci izraelskich.
W ciągu ostatnich tygodni agendy ONZ, które dostarczają 80 procent potrzebnej żywności dla półtora miliona mieszkańców Gazy, wielokrotnie donosiły o odmowach wpuszczania pomocy humanitarnej do Gazy.
Izraelska blokada sprawiła, że w ciągu ostatniego pięcioipółmiesięcznego zawieszenia broni między Izraelem, Hamasem i innymi palestyńskimi grupami zbrojnymi, życie mieszkańców Gazy wcale nie było łatwiejsze. Zawieszenie broni zostało praktycznie przerwane, kiedy sześciu palestyńskich bojowników zostało zabitych przez siły izraelskie 4 listopada, a następnie palestyńskie rakiety zostały wystrzelone w kierunku miejscowości w południowym Izraelu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3252