Czarny dzień dla wolności słowa we Francji – Amnesty International

Czarny dzień dla wolności słowa we Francji

12 osób zginęło, a wielu zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w Paryżu w redakcji satyrycznej gazety "Charlie Hebdo" - to atak na wolność słowa, stwierdza Amnesty International.

Atak przeprowadzili zamaskowani napastnicy, którzy uciekli z miejsca zdarzenia po wymianie ognia z policją.
– To czarny dzień dla wolności słowa i dla prasy. Przede wszystkim jednak, jest to przerażająca ludzka tragedia – powiedział Stephan Oberreit, dyrektor Amnesty International Francja.

– To przestępstwo, które miało na celu zabicie dziennikarzy, ograniczenie wolności słowa i zasianie strachu. Musi ono zostać powszechnie potępione, a francuskie władze muszą dopilnować, aby odpowiedzialni zostali doprowadzeni przed wymiar sprawiedliwości. Zagrożeni dziennikarze muszą być chronieni i muszą mieć zapewnioną możliwość wykonywania swojej pracy bez obawy przed przemocą.

“Charlie Hebdo”, satyryczny tygodnik z siedzibą w Paryżu, w przeszłości wywoływał kontrowersje z powodu rysunków, którym zarzucano obrażanie islamu.

Amnesty International zwraca uwagę, że wolność słowa rozciąga się na idee wszelkiego rodzaju, również takie, które mogą być uznane za obraźliwe.

Po ataku francuski rząd w całym kraju podniósł stan zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu.
Amnesty International będzie monitorować sytuację oraz reakcję rządu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

1254