„Czarny Piątek” przeciwko niebezpiecznym restrykcjom w prawie do aborcji – Amnesty International

„Czarny Piątek” przeciwko niebezpiecznym restrykcjom w prawie do aborcji

Masowe demonstracje planowane są dziś w Warszawie, tysiące osób mają wyjść na ulice, aby zaprotestować przeciwko propozycji dalszego ograniczenia dostępu do aborcji w Polsce.

– Ta propozycja, jeśli zostanie uchwalona, ​​zagraża zdrowiu i życiu kobiet. Parlament musi wysłuchać kobiet w Polsce, które mówią głośno i wyraźnie, że będą walczyć z tym atakiem na ich ciała i zdrowie – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Stowarzyszenia Amnesty International Polska.

W tym tygodniu polski Sejm debatuje nad nowym projektem ustawy “Zatrzymaj Aborcję”. Przyjęcie projektu oznaczałoby ograniczenie już i tak restrykcyjnych przepisów, zakazując aborcji w sytuacjach, w których występuje poważne lub śmiertelne uszkodzenie płodu. Oficjalne statystyki pokazują, że właśnie w takich przypadkach przeprowadza się większość legalnych aborcji w Polsce.

Demonstracje mają miejsce ponad rok po tym, jak ogólnopolski “Czarny Protest” zmusił rząd do historycznego wycofania się z planowanego wprowadzenia niemal całkowitego zakazu aborcji.

Demonstracje w wyrazie solidarności odbędą się również w innych miastach, w tym w Brukseli, Londynie, Paryżu, Kopenhadze i Berlinie.

Kobiety w Polsce są silne i zdeterminowane, by pokonać to zagrożenie. Ale nie powinniśmy musieć walczyć z członkami naszego parlamentu, aby móc korzystać z naszych podstawowych praw

dodała Draginja Nadaždin.

Amnesty International wspólnie z Human Rights Watch, Centre for Reproductive Rights i 200 innymi organizacjami opublikowało także wspólne oświadczenie w związku z pracami parlamentarnymi nad projektem „Zatrzymaj aborcję”.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

15875