Czas na kuloodporny Traktat o Handlu Bronią – Amnesty International

Czas na kuloodporny Traktat o Handlu Bronią

Amnesty International wzywa państwa świata do przyjęcia efektywnego Traktatu o Handlu Bronią. Dziś rusza kampania zbierania podpisów pod międzynarodowym apelem, by nowy traktat ONZ chronił prawa człowieka.

23 marca rozpoczynają się 100 dni aktywizmu w ramach kampanii -Broń pod kontrolą-. Potrwają one, do lipca 2012, kiedy w Nowym Jorku na konferencji ONZ państwa świata zadecydują o kształcie Traktatu o Handlu Bronią. Do tego czasu Amnesty International chce zebrać jak najwięcej podpisów na całym świecie pod swoim apelem, by w traktacie znalazły się przepisy chroniące prawa człowieka.

W Polsce, od 23 marca, działacze i działaczki Amnesty International będą namawiać do podpisywania się pod petycją na portalach społecznościowych oraz podczas akcji na ulicach polskich miast. Już 23 marca akcje odbędą się w Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu i we Wrocławiu. Petycja dostępna jest na stronie kampanii: amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola Organizacja wzywa państwa, by zapewniły, że międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej nie będzie dozwolony w przypadku, gdy istnieje duże ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego.

– Obecna sytuacja w handlu bronią powoduje, że broń największych producentów, m. in. Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wlk. Brytanii, Niemiec, Francji, czy Chin, trafia w niepowołane ręce – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

– Dlatego potrzebujemy kuloodpornego Traktatu o Handlu Bronią, który powstrzyma przepływ broni do miejsc, gdzie represyjne reżimy brutalnie rozprawiają się z opozycją, gdzie toczą się krwawe konflikty, w których giną cywile, gdzie ludzie są wypędzani ze swoich domów, gdzie zbrojne oddziały wykorzystują dzieci-żołnierzy – podkreśla Draginja Nadażdin.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Rada Bezpieczeństwa ONZ musi priorytetowo zająć się odpowiedzialnością Rosji za zbrodnie wojenne w Ukrainie

Powiązany temat

ONZ przyjęła rezolucję uznającą dostęp do czystego i zdrowego środowiska za prawo człowieka

Powiązany temat

W obronie protestów, “Protect the protest” – globalna kampania Amnesty International

2119