Czas na kuloodporny Traktat o Handlu Bronią

23 marca rozpoczynają się 100 dni aktywizmu w ramach kampanii -Broń pod kontrolą-. Potrwają one, do lipca 2012, kiedy w Nowym Jorku na konferencji ONZ państwa świata zadecydują o kształcie Traktatu o Handlu Bronią. Do tego czasu Amnesty International chce zebrać jak najwięcej podpisów na całym świecie pod swoim apelem, by w traktacie znalazły się przepisy chroniące prawa człowieka.
W Polsce, od 23 marca, działacze i działaczki Amnesty International będą namawiać do podpisywania się pod petycją na portalach społecznościowych oraz podczas akcji na ulicach polskich miast. Już 23 marca akcje odbędą się w Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu i we Wrocławiu. Petycja dostępna jest na stronie kampanii: amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola Organizacja wzywa państwa, by zapewniły, że międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej nie będzie dozwolony w przypadku, gdy istnieje duże ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego.
– Obecna sytuacja w handlu bronią powoduje, że broń największych producentów, m. in. Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wlk. Brytanii, Niemiec, Francji, czy Chin, trafia w niepowołane ręce – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.
– Dlatego potrzebujemy kuloodpornego Traktatu o Handlu Bronią, który powstrzyma przepływ broni do miejsc, gdzie represyjne reżimy brutalnie rozprawiają się z opozycją, gdzie toczą się krwawe konflikty, w których giną cywile, gdzie ludzie są wypędzani ze swoich domów, gdzie zbrojne oddziały wykorzystują dzieci-żołnierzy – podkreśla Draginja Nadażdin.