Czas na sprawiedliwość w Darfurze – Amnesty International

Czas na sprawiedliwość w Darfurze

Ahmad Muhamad Harun (powszechnie znany jako Ahmad Harun) pełni obecnie funkcę Ministra Spraw Humanitarnych Sudanu. W latach 2003-2005 zajmował stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych. Stał wówczas na czele -Biura ds. Bezpieczeństwa Darfuru-, gdzie był odpowiedzialny przede wszystkim za rekrutację i finansowanie milicji Janjawid, która szybko rozrosła się do dziesiątek tysięcy członków. Koordynował również pracą wielu rządowych organów, odpowiedzialnych za walkę z rebeliantami, takich jak policja, siły zbrojne, Służba Bezpieczeństwa Narodowego i Wywiadu.
Zgodnie z nakazem aresztowanie wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), Ahmad Harun – prowadząc rekrutację, finansując i dozbrajając milicję Janjawid – miał pełną świadomość zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych przeciwko cywilnej populacji Darfuru, jakich dopuszczali się jej funkcjonariusze. Oskarżony jest również o namawianie milicji Janjawid do atakowania cywilów. Nakaz aresztowania Ahmada Haruna wylicza w sumie 42 zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, o których popełnienie jest oskarżony (w tym prześladowania, morderstwa, przymusowe przesiedlenia).
Ali Muhammad Al Abd-Al-Rahman (znany jako Ali Kushayb) jest jednym z najważniejszych przywódców Janjawid, a jednocześnie członkiem Ludowej Siły Obronnej (ang. Popular Defense Force), jednostki formalnie znajdującej się pod dowództwem sudańskiej armii. Był -pułkownikiem pułkowników- w rejonie Wadi Salih, w zachodnim Darfurze. Do połowy 2003 r. dowodził tysiącami funkcjonariuszy milicji Janjawid.
MTK oskarża Ali Kushaybę o dowodzenie atakami na wioski Kodoom, Bindisi, Mukjar i Ararwala. Jest również oskarżony o werbowanie, dozbrajanie, finansowanie i dostarczanie zaopatrzenia jednostkom Janjawid, znajdującym się pod jego dowództwem. Nakaz aresztowania wymienia łącznie 50 zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, jakich się dopuścił (w tym prześladowania, morderstwa, ataki na ludność cywilną i przymusowe przesiedlenia).
Ali Kushayb został aresztowany przez sudańskie władze w listopadzie 2006 r. w związku z wydarzeniami, do jakich doszło w południowej i zachodniej części Darfuru. Czyny, które doprowadziły do uwięzienia go przez władze, są różne od tych, za które Ali Kushayb jest ścigany przez MTK. Według doniesień, przywódca Janjawid przebywa obecnie w areszcie Policji Sudanu. Mimo to, kilku świadków doniosło, że Ali Kushayba może się swobodnie przemieszczać pomiędzy miastami, pozostając pod nadzorem policji.
Konflikt zbrojny pomiędzy rządem Sudanu a kilkoma zbrojnymi grupami opozycyjnymi toczy się w Darfurze od 2003 r. Aby zwalczyć rebeliantów, rząd doprowadził do mobilizacji, a następnie uzbroił i finansował milicję, znaną jako Janjawid. Konflikt doprowadził do przesiedlenia ponad dwóch milionów osób.
Od początku konfliktu, około 200 tys. osób zostało zabitych, a tysiące kobiet zgwałconych. Mimo embarga na broń nałożonego przez ONZ, wciąż ma miejsce transfer do Darfuru ekwipunku niezbędnego do prowadzenia operacji wojskowych (broni, amunicji i innych).
17 lipca, w Międzynarodowy Dzień Sprawiedliwości, Amnesty International zaapelowała o zakończenie bezkarności osób, odpowiedzialnych za zbrodnie w Darfurze. Organizacja wezwała w szczególności do aresztowania Ahmada Haruna i Ali Kushayby i oddania ich w ręce Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
Międzynarodowy Dzień Sprawiedliwości upamiętnia przyjęcie Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w 1998 r. Każdego roku, obrońcy praw człowieka apelują w tym dniu do rządów o działania niezbędne dla zapewnienia międzynarodowej sprawiedliwości.

Tłumaczenie: Przemysław Pietraszek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

3820