Czas położyć kres homofobicznym wypowiedziom polityków – Amnesty International

Czas położyć kres homofobicznym wypowiedziom polityków

Amnesty International Polska wyraża głębokie zaniepokojenie wypowiedzią  wicepremiera Romana Giertycha na spotkaniu ministrów edukacji Unii Europejskiej w Heidelbergu. 1 marca b.r. w swoim wystąpieniu, Minister Roman Giertych zaapelował o uchwalenie europejskiej Karty Praw Narodów, w której miałyby się znaleźć m.in zakaz aborcji i zakaz -propagandy homoseksualnej-. Dodał, że reprezentuje w tych kwestiach oficjalne stanowisko polskiego rządu.

Wraz z początkiem tygodnia Premier RP Jarosław Kaczyński zdementował informacje jakoby Minister Giertych wypowiadał się w Heidelbergu zgodnie z oficjalnym stanowiskiem polskiego rządu. Premier Kaczyński dodał, że Romanowi Giertychowi należy się za to -reprymenda-. Jednak po wczorajszych rozmowach Premiera z Ministrem Edukacji okazało się, że nie tylko homofobiczne wypowiedzi Romana Giertycha nie zostały potępione ale że Ministra nie spotkają żadne sankcje za działanie -przeciwko naszym (polskim) interesom-  na forum Unii Europejskiej.

Amnesty International Polska uznaje apel Ministra Giertycha o zakaz -propagandy homoseksualnej- w Europie za przejaw homofobii i wzywa rząd polski do wyciągnięcia konsekwencji wobec Ministra Edukacji, który w swoich wypowiedziach posługuje się takim językiem. Według Amnesty International jest niedopuszczalne aby czołowi politycy polscy posługiwali się językiem homofobii, nietolerancji i – w skrajnych przypadkach – nienawiści.

Wypowiedzi homofobiczne są zjawiskiem niebezpiecznym i szkodliwym. Godzą w fundamentalne prawo człowieka do wolności od dyskryminacji. Są tym bardziej dotkliwe gdy padają z ust polityków, których zadaniem jest zapewnienie wszystkim obywatelom możliwości pełnego korzystania z ich praw i wolności.

Jak dowodzą raporty Amnesty International, język homofobiczny jest często wstępem do eksalacji nietolerancji, nienawiści i przemocy wobec mniejszości homoseksualnych. W wielu krajach homofobia i penalizujące mniejszość homoseksualną przepisy prawne przekładają się na prześladowania a nawet wyroki skazujące osoby homoseksualne na więzienie czy karę śmierci. Takie przypadki nasza organizacja odnotowała m. in. w Ugandzie, Egipcie czy Kamerunie. Materiały i raporty AI, dokumentujące dyskryminację osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych) można znaleźć na stronie: http://web.amnesty.org/library/eng-347/index
 
Amnesty International Polska ma nadzieję, że władze Rzeczpospolitej Polskiej dołożą wszelkich starań by podobne do wypowiedzi Ministra Giertycha w Heidelbergu incydenty o charakterze homofobicznym nie powtarzały się w wykonaniu czołowych polityków, reprezentujących nasz kraj.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

3962