Dorośli zwykle chcą słyszeć wszystko oprócz prawdy…
Nas najbardziej bolało, kiedy siostry mówiły, że życia przed sobą nie mamy. Skończymy w takim samym szambie jak nasi rodzice, bo to genetyczne.
O sprawie, zakończonej skazaniem siostry Bernadetty na więzienie można było usłyszeć dzięki reportażowi Justyny Kopińskiej opublikowanemu w kwietniu 2014 r. w “Dużym Formacie” “Gazety Wyborczej”. W wydanej właśnie książce Justyna Kopińska przedstawia w obszerny sposób historię ośrodka wychowawczego w Zabrzu, historie wychowanków tego ośrodka, chłopców i dziewczynek, którzy stali się ofiarami straszliwych prześladowań, tortur i gwałtów, a często sami byli również sprawcami naruszeń. Przede wszystkim książka przedstawia ogrom zła i krzywdy wyrządzonej dzieciom przez opiekunki pracujące w domu dziecka.
We wstępie Paweł Moczydłowski słusznie zauważa że sięgnięcie po tę książkę wymaga intelektualnej odwagi “… bo zwykła miara przekładana do zrozumienia tego, co tam się działo, nie wystarcza, by uniknąć ponownego bólu, goryczy i żalu chwytających za gardło”. Justyna Kopińska stara się sięgnąć głęboko w istotę wyrządzonego zła – odpowiedzieć na pytania o jego przyczyny, opisać mechanizm powstawania patologii, opisuje skutki, czyli spustoszenie w psychice dzieci, wychowanków ośrodka.
Czytelnik może prześledzić historię, aż do samego trudnego procesu siostry Bernadetty, dyrektorki domu dziecka. Patrząc od strony prawnej na tę historię trudno nie wysnuć wniosku, że jest to również historia o zaniechaniu działań i przyzwoleniu na zbrodnię. Głośnym i cichym, i nie chodzi bynajmniej o same siostry z zakonu Boromeuszek. Jak to możliwe, że sprawy przez lata nie nagłośniły nauczycielki, widząc brudnych i pobitych uczniów, przychodzących z Ośrodka? Jak to możliwe, że kontroli nie sprawowało kuratorium, ale zakon?
“Justyna Kopińska pokazuje jak przerażające w skutkach dla jednostki mogą być zaniedbania państwa w wypełnianiu roli gwaranta praw człowieka” – zwraca uwagę Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.
Justyna Kopińska, dziennikarka i socjolożka w 2014 otrzymała od Amnesty International Polska nagrodę Pióro Nadziei za reportaż “Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”.
Justyna Kopińska, Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?, Świat Książki, Warszawa 2015, s. 240