Czy kamera może zmienić rzeczywistość? – Amnesty International

Czy kamera może zmienić rzeczywistość?

Amnesty International patronuje filmowi "5 rozbitych kamer", który 25 stycznia wchodzi do polskich kin. W kilku miastach Polski odbędą się również pokazy przedpremierowe i ciekawe dyskusje o konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Palestyński rolnik, Emad, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. “5 rozbitych kamer” to kandydat do Oscara i zwycięzca aż 3 nagród na PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL w 2012 roku, w tym nagrody głównej Millennium i wyróżnienia w konkursie Amnesty International.

Emad mieszka w Bil’in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Emada, Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny.

Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji.

“5 rozbitych kamer” to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

22-24 stycznia odbędą się przedpremierowe pokazy specjalne oraz towarzyszące im dyskusje “Życie w cieniu muru – czy kamera może być narzędziem wyzwolenia? Oblicza konfliktu izraelsko-palestyńskiego”  z udziałem zaproszonych gości i towarzyszące im pokazy palestyńskich animacji PALIMATON:

– 22.01 Wrocław, kino Nowe Horyzonty, godz. 20.00

Więcej szczegółów na Facebooku

– 23.01 Warszawa, kino Iluzjon, godz.  19.00

Więcej szczegółów na Facebooku

– 24.01 Poznań, kino Muza, godz. 19.30

Więcej szczegółów na Facebooku
25 stycznia o godz. 19.00 w krakowskim kinie Pauza odbędzie się pokaz premierowy filmu oraz specjalny program towarzyszący premierze:
– pokaz zapisu audiowizualnego ze Strefy Gazy, montaż i napisy: Artur Żmijewski
– przegląd palestyńskich animacji PALIMATON
– dyskusja “Czy kamera może być narzędziem wyzwolenia?” z udziałem zaproszonych gości

Więcej szczegółów na Facebooku

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1937