Members of Polish LGBTQ community are seen walking under a giant rainbow flag during the march.

Czy związki partnerskie zapewnią ochronę praw osób LGBTI? Opinia prawna Amnesty International do rządowych projektów ustawy

Dotychczas pary jednopłciowe nie miały w świetle polskiego prawa żadnej możliwości instytucjonalizacji swojego związku. Problem ten dostrzegł Europejski Trybunał Praw Człowieka, który w sprawach Przybyszewska i inni przeciwko Polsce oraz Formela i inni przeciwko Polsce stwierdził naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i nałożył na Polskę obowiązek zapewnienia parom jednopłciowym konkretnych ram prawnych przewidujących uznanie i ochronę ich związków. Odpowiedzią rządu ma być wprowadzenie nowej instytucji prawa rodzinnego – rejestrowanego związku partnerskiego, który będą mogły zawrzeć osoby zarówno różnej, jak i tej samej płci. 

Amnesty International stoi na stanowisku, że w świetle wiążących Polskę zobowiązań w zakresie ochrony praw człowieka, uregulowanie sytuacji prawnej par jednopłciowych jest koniecznością. W tym kontekście Amnesty pozytywnie ocenia proponowane projekty. To ważny krok w zakresie poszanowania zasady niedyskryminacji, który przybliża Polskę do realizacji międzynarodowych standardów. Jednak ich pełna realizacja powinna nastąpić poprzez umożliwienie parom jednopłciowym zawierania małżeństw. 

W ocenie Amnesty International instytucja małżeństwa powinna być dostępna na równych zasadach dla wszystkich osób, bez względu na to, czy zawierają je osoby różnej, czy tej samej płci. Tylko w ten sposób parom jednopłciowym, a w konsekwencji także wychowującym się w tych parach dzieciom, może zostać zapewniona pełna ochrona prawna. 

W opinii złożonej w procedurze konsultacji społecznych Amnesty International w szczególności wskazuje: 

  • Osoby tej samej płci, które tworzą ze sobą faktyczne związki, muszą mieć możliwość uregulowania ich na poziomie prawnym. 
  • Wprowadzenie do polskiego prawa rejestrowanych związków partnerskich wypełnia zobowiązania wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. 
  • Istotnym elementem jest przyznanie osobom w związku partnerskim praw w zakresie dziedziczenia ustawowego i zachowku, zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, prawa do pochówku, prawa do złożenia wspólnej deklaracji podatkowej, będącego konsekwencją prawa do wyboru ustroju wspólności majątkowej, prawa do ubiegania się o świadczenia socjalne, które dotychczas zarezerwowane były wyłącznie dla małżeństw. 
  • Niedostateczny jest przewidywany zakres ochrony dzieci pozostających pod opieką osób w związku partnerskim. Osoby tej samej płci w dalszym ciągu pozbawione będą możliwości przysposobienia dziecka wspólnie lub przysposobienia dziecka drugiej osoby partnerskiej pozostającego pod ich faktyczną opieką. W przypadku śmierci rodzica biologicznego dobro dziecka nie zostanie prawnie zabezpieczone. 
  • Małżeństwa osób tej samej płci zawarte za granicą w Polsce będą miały ograniczone prawa, chociaż powinny im przysługiwać prawa wynikające z małżeństwa. 
  • Konieczność ustanowienia wspólności majątkowej lub rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków w formie aktu notarialnego pociąga za sobą dodatkowe znaczne koszty. Ustawa nie precyzuje też, jak rozwiązanie związku partnerskiego wpłynie na ustrój majątkowy ustanowiony umową notarialną. 
  • Dobrym krokiem jest zastosowanie w ustawie języka inkluzywnego, nie rozróżniającego ze względu na płeć. 
  • Niezależnie od wprowadzenia do polskiego prawa rejestrowanych związków partnerskich, osoby tej samej płci powinny mieć możliwość zawarcia małżeństwa na takich samych zasadach jak pary różnej płci. 

Poniżej przedstawiamy pełną treść naszej opinii prawnej: