Prawa człowieka łamane są w ciszy. Jako Amnesty International dajemy głos tym, którzy go nie mają. Upominamy się o sprawiedliwość dla każdego człowieka.
Wstawiamy się za więźniami i więźniarkami sumienia, nagłaśniamy przypadki nadużyć, raportujemy o zbrodniach wojennych. Chcemy świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni.
Masowe aresztowania, więzienie za odsłonięcie włosów, kara śmierci za krytykę władzy – to nie dzieje się tutaj, ale dzieje się teraz.
Poznaj historie z różnych stron świata – i działaj dla zmiany.
“w gazie nigdzie nie jest bezpiecznie” – cywile w konfliktach zbrojnych
20 października około godziny 14:00 czasu lokalnego 28 cywilów – w tym 12 dzieci – zginęło w wyniku izraelskiego ataku, który zniszczył dom rodziny al-Aydi i uszkodził dwa sąsiednie domy w obozie dla uchodźców al-Nuseirat, w centralnej części Strefy Gazy, w obszarze, do którego izraelskie wojsko nakazało udać się mieszkańcom północnej Strefy Gazy. Śledztwo Amnesty International wykazało, że wszystkie osoby obecne w domu al-Ajdi oraz w dwóch pobliskich domach były cywilami. Dwóch członków rodziny al-Ajdi miało pozwolenia na pracę w Izraelu, co wiąże się z rygorystycznymi kontrolami bezpieczeństwa przeprowadzanymi przez izraelskie władze, zarówno dla osób otrzymujących pozwolenie, jak i ich dalszej rodziny. Ludność cywilna w Strefie Gazy nie ma gdzie się schronić. Nigdzie nie jest bezpiecznie.
Wysłuchaj ICH historii:
“NIE POZWÓLCIE IM NAS ZABIĆ” – KARA ŚMIERCI W IRANIE
Irańskie więzienia zmieniły się w placówki masowych egzekucji w 2023 r. Władze Iranu zwiększyły liczbę wykonywanych wyroków śmierci po powstaniu „Kobieta Życie Wolność”. Po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, zatrzymanej przez policję moralności za to, że niedostatecznie zasłoniła włosy, ludzie masowo wyszli na ulicę. Władze wykorzystują masowe aresztowania i karę śmierci, aby zasiać strach w społeczeństwie i stłumić sprzeciw. Fala zabójstw trwa. Jednym z tych, którzy upominali się o sprawiedliwość po śmierci Mahsy i otrzymali za to wyrok śmierci, jest raper Toomaj Salehi.
Wysłuchaj JEGO historii:
“życie w zapomnieniu” – osoby starsze w ukrainie
W Ukrainie osoby powyżej 60. roku życia stanowią prawie jedną czwartą populacji. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, które gromadzi dane o ofiarach cywilnych w Ukrainie, osoby powyżej 60. roku życia stanowiły 34% cywilów zabitych od lutego do września 2022 roku (odnosi się to jedynie do przypadków, w których odnotowano wiek). Osoby starsze mają problem z ewakuacją, znalezieniem mieszkania, zrealizowaniem podstawowych potrzeb. Często są zmuszone pozostać na terenach dotkniętych wojną lub nie są w stanie z nich uciec.
Wysłuchaj ich historii:
“chcą cię skrzywdzić” – tłumienie protestów na świecie
Na całym świecie władze wykorzystują służby porządkowe do tłumienia pokojowych protestów i zastraszania. W ubiegłych latach w Chile i Kolumbii policja strzelała do pokojowych protestujących z gumowych kul. To broń, która może powodować trwały uszczerbek na zdrowiu – a nawet kosztować życie. Trend brutalnego tłumienia demonstracji utrzymuje się – w Bangladeszu trwają teraz największe protesty od czasu odzyskania przez ten kraj niepodległości. Od 1 lipca 2024 r. studenci uniwersytetów protestują, domagając się reformy istniejącego systemu kwotowego, który przewiduje 30% stanowisk rządowych dla potomków weteranów wojny o niepodległość. System ten niesprawiedliwie faworyzuje zwolenników partii rządzącej. Protesty spotykają się z ostrą reakcją władz, a w wyniku przemocy śmierć poniosło już ponad 197 osób. Tysiące osób zostało rannych. Ponad 2500 osób aresztowano.
Wysłuchaj historii:
“za każdą silną osobą stoi historia, która nie dała jej wyboru” – prawa kobiet
Przed aresztowaniem Menahel al-Otaibi była instruktorką fitness. Używała mediów społecznościowych, aby upominać się o prawa kobiet i zniesienie systemu „męskiego opiekuna” w Arabii Saudyjskiej, gdzie kobieta potrzebuje zgody mężczyzny, aby podjąć pracę, naukę, a nawet uzyskać dokumenty urzędowe swoich dzieci. Menahel została aresztowana w listopadzie 2022 roku za wpisy w internecie dotyczące praw kobiet i zdjęcie na Snapchacie, na którym nie nosi abai – tradycyjnej luźnej szaty. Jej sprawę rozpatrywał osławiony sąd antyterrorystyczny, Specjalistyczny Sąd Karny, znany z nierzetelnych procesów i ciężkich wyroków. Została skazana na 11 lat więzienia. Menahel dwukrotnie była odcięta od kontaktów z rodziną i światem zewnętrznym na kilka miesięcy. Kiedy ponownie mogła zadzwonić do bliskich, w kwietniu 2024 roku wyraźnie poruszona wyznała, że jest trzymana w izolacji, znowu została brutalnie pobita, ma złamaną nogę i nie ma dostępu do opieki medycznej.
Wysłuchaj jej historii:
“miłość jest silniejsza niż strach” – masowe represje w białorusi
Więzienie za post na Facebooku. Kolonia karna i tortury za udział w proteście. Pokazowy proces, groźba odebrania dzieci albo zwolnienie z pracy za udział w pokojowym marszu. To rzeczywistość w Białorusi. Reżim prowadzi krwawą walkę z wszelkimi formami sprzeciwu, rzeczywistego lub wymyślonego. Represje nasiliły się radykalnie po tym, jak Białorusini i Białorusinki odważnie wyszli na ulice w maju 2020 roku, by upomnieć się o podstawowe prawa. Represje dotykają wszystkich grup społecznych – mężczyzn, kobiet, dzieci, osób starszych. Maria Kalesnikawa to jedna z osób, które w białoruskim więzieniu są odcięte od świata. Ani prawnik, ani rodzina nie mają z nią kontaktu od półtora roku. Maria jest więźniarką sumienia. Jej wina to sprzeciw wobec reżimu.
Wysłuchaj jej historii:
Jesteśmy globalnym ruchem ponad 13 mln ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście.
Chcemy świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni.
Dzięki skutecznym badaniom, rzecznictwu, kampaniom, akcjom i edukacji oddajemy oprawców w ręce sprawiedliwości, zmieniamy opresyjne prawa i uwalniamy ludzi więzionych za wyrażanie swojego zdania.