Debata na 30-lecie Amnesty International! – Amnesty International

Debata na 30-lecie Amnesty International!

Jaką przyszłość mają przed sobą prawa człowieka? Co okaże się największym zagrożeniem, a co stymulatorem rozwoju? 10 października o 17 zapraszamy na debatę online „Prze/yszłość to dziś. Jak wyzwania dla praw człowieka zmienią się w nadchodzącym czasie”.

Rok 2020 to także jubileusz 30-lecia Amnesty International w Polsce. Od trzech dziesięcioleci działamy na rzecz tych osób i grup, których prawa są łamane. Działamy, bo wierzymy, że lepiej jest zapalić świeczkę niż przeklinać ciemność.

10 października porozmawiamy o historii ruchu, obecnych i przyszłych wyzwaniach dla praw człowieka, ale też o nadziei i o tym, jak wspólnie działać na rzecz sprawiedliwego świata.

W 2020 roku mierzymy się z globalnymi kryzysami: zapewnieniem prawa do zdrowia, przestępstwami z nienawiści, systemowym rasizmem i dyskryminacją wobec grup mniejszościowych, postępującymi zmianami klimatycznymi.

Naszymi gośćmi będą: Adam Bodnar, Przemysław Staroń i Miłosz Herka. Spotkanie poprowadzi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

dr hab. Adam Bodnar: Rzecznik Praw Obywatelskich 2015-2020. Zgłoszony na stanowisko dzięki poparciu organizacji pozarządowych. Prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka; przed objęciem urzędu RPO wiceprezes Zarządu i wieloletni pracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ekspert Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej i członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Za swoją działalność na rzecz praw człowieka otrzymał liczne wyróżnienia w kraju i zagranicą, na koniec kadencji RPO został odznaczony francuskim orderem Legii Honorowej.

Miłosz Herka: 21-letni aktywista i edukator praw człowieka z Łodzi. Związany z Amnesty od 7 lat, początkowo w grupie szkolnej, następnie jako założyciel i koordynator grupy lokalnej w Łodzi. Obecnie zaangażowany międzynarodowo, jako członek Global Youth Collective oraz lokalnie, jako członek Zarządu Stowarzyszenia Fabryka Równości w Łodzi. Prywatnie student biotechnologii na Politechnice Łódzkiej, wielbiciel fantastyki, filozofii i Bieszczad

Draginja Nadaždin: urodzona w 1975 r. w Mostarze (Bośnia i Hercegowina). W Polsce mieszka od 1994 roku. Od 2007 roku jest Dyrektorką Amnesty International Polska, w latach 2015-2020 w Regionalnej Grupie nadzorującej działania organizacji w Europie. Członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (2015-2020), od maja 2020 członkini Rady Programowej Biennale Warszawa a w latach 2013-1016 Rady Programowej Narodowej Galerii Zachęta. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, Leadership Academy for Poland i Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W 2014 roku z rąk Prezydenta RP otrzymała Zloty Krzyż Zasługi. 

Marzanna Pogorzelska – przez wiele lat nauczycielka języka angielskiego i opiekunka Szkolnej Grupy Amnesty International w I LO w Kędzierzynie-Koźlu. Obecnie jako wykładowczyni, związana z anglistyką w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, w którym pełni także funkcję Pełnomocniczki ds. równego traktowania.  Realizatorka licznych projektów dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji, adresowanych zarówno do środowiska akademickiego jak i lokalnego. Autorka publikacji z zakresu edukacji na rzecz praw człowieka, komunikacji międzykulturowej i gender. Polska laureatka Nagrody im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata” w 2010 roku, Europejskiej Nagrody Tolerancji  oraz nagrody „Hiacynt” (2008). Związana z Amnesty International od 2005 roku, autorka monografii na temat tej organizacji.

Przemysław Staroń: psycholog, nauczyciel, trener, nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, twórca #utrzy, zwany też profesorem Snapem, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej “Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, wybrany Człowiekiem Roku Gazety Wyborczej za “wzorowe sprawowanie”. Nauczyciel Roku 2018, w 2020 roku znalazł się w gronie 50 nauczycieli na świecie nominowanych do Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize.

Dołącz!

Po debacie zapraszamy chętne osoby do indywidualnych rozmów z osobami uczestniczącymi w debacie. Obowiązują zapisy za pomocą formularza poniżej.

Regulamin spotkań dostępny jest na stronie>>>

Zapisz się!
Otrzymasz od nas potwierdzenie na Twój adres e-mail.

  Zapisz się na indywidualne spotkanie z gośćmi debaty lub prowadzącą

  Dane osobowe przetwarzamy na podstawie obowiązujących przepisów prawa (m.in. Rozporządzenia UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016) w celu przeprowadzenia zapisów na debatę z okazji 30lecia Amnesty International w Polsce, na czas realizacji działań statutowych. Pamiętaj, że masz prawo dostępu do swoich danych. Możesz zwrócić się do nas z prośbą o ich sprostowanie, usunięcie lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz też wycofać swoją zgodę, a także złożyć skargę do organu nadzorczego. W sprawie danych osobowych kontaktuj się z nami pod adresem: dane@amnesty.org.pl.

  Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
  Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
  Pomagaj wpływać na zmianę prawa
  Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

  Pomóż teraz!

  Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
  84631