Ta przetłumaczone na 25 języków książki opowiadają historie afgańskich dziewczyn i kobiet, które muszą zmagać się z naruszeniami ich podstawowych praw – narażone na przemoc, pozbawione prawa do edukacji.
Pierwsza część „Żywiciel”, przedstawia historię Parvany, 11-letniej dziewczyny, która musi pomóc swojej rodzinie w opanowanym przez Talibów Kabulu, stolicy Afganistanu. Po aresztowaniu ojca Parvana ucieka się do podstępu, przebierając się za chłopca i pomagając matce i siostrze.
„Historia Parvany to opowieść o ogromnej odwadze. Uświadamia nam, że nawet w najstraszliwszych warunkach człowiek jest w stanie walczyć o swoje podstawowe prawa, takie jak wolność i dostęp do edukacji”, powiedziała Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International.
Pozostałe części „Podróż Parvany” i „Shauzia”, opowiadając o dalszych losach bohaterów i bohaterek trylogii, opisują realia wojny w Afganistanie i przedstawiają problem uchodźstwa.
Książki polecane są przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Malalę Yousafzai.
Deborah Ellis, kanadyjska pisarka i działaczka na rzecz pokoju, laureatka jednego z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury dziecięcej – Sweden’s Peter Pan Prize – oraz wielu innych nagród. Dochody z trylogii “Żywiciel” przekazuje na pomoc mieszkańcom terenów objętych kryzysem.