Deborah Elis o prawach kobiet w Afganistanie

Amnesty International patronuje trylogii książek kanadyjskiej pisarki, Deborah Ellis („Żywiciel”, „Podróż Parvany” i „Shauzia”), która w swoich powieściach przedstawia naruszenia praw kobiet w Afganistanie.

Ta przetłumaczone na 25 języków książki opowiadają historie afgańskich dziewczyn i kobiet, które muszą zmagać się z naruszeniami ich podstawowych praw – narażone na przemoc, pozbawione prawa do edukacji.

Pierwsza część „Żywiciel”, przedstawia historię Parvany, 11-letniej dziewczyny, która musi pomóc swojej rodzinie w opanowanym przez Talibów Kabulu, stolicy Afganistanu. Po aresztowaniu ojca Parvana ucieka się do podstępu, przebierając się za chłopca i pomagając matce i siostrze.

„Historia Parvany to opowieść o ogromnej odwadze. Uświadamia nam, że nawet w najstraszliwszych warunkach człowiek jest w stanie walczyć o swoje podstawowe prawa, takie jak wolność i dostęp do edukacji”, powiedziała Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International.

Pozostałe części „Podróż Parvany” i „Shauzia”, opowiadając o dalszych losach bohaterów i bohaterek trylogii, opisują realia wojny w Afganistanie i przedstawiają problem uchodźstwa.

Książki polecane są przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Malalę Yousafzai.

Deborah Ellis, kanadyjska pisarka i działaczka na rzecz pokoju, laureatka jednego z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury dziecięcej – Sweden’s Peter Pan Prize – oraz wielu innych nagród. Dochody z trylogii “Żywiciel” przekazuje na pomoc mieszkańcom terenów objętych kryzysem.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla zaostrzania prawa aborcyjnego!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Polska: protesty w czasach izolacji doprowadzają do „zamrożenia” ustaw ograniczających dostęp do aborcji i zakazujących edukacji seksualnej

Powiązany temat

Polska: Zakaz aborcji i regresywne przepisy dotyczące edukacji seksualnej nie mogą być forsowane w cieniu COVID-19

Powiązany temat

Europa: w warunkach pandemii koronawirusa niezagwarantowanie bezpiecznego dostępu do aborcji zagraża zdrowiu kobiet i dziewcząt

12968