Demokratyczna Republika Konga: Pomóż uzdrowić sytuację – Amnesty International

Demokratyczna Republika Konga: Pomóż uzdrowić sytuację

AFR 62/006/2007
Ofiary gwałtów przez długi czas cierpią na skutek odniesionych obrażeń (niektóre z nich są śmiertelne) lub z powodu chorób, które są skutkiem napadów. Większość z tych kobiet prześladują koszmary oraz traumatyczne wspomnienia. Ze względu na piętno gwałtu, opuszczają je mężowie. Są ponadto dyskryminowane przez społeczności lokalne. Żyją w nędzy, odosobnieniu, ze świadomością odrzucenia.<-xml:namespace prefix = o />

Po latach działań wojennych, system opieki zdrowotnej we wschodniej części kraju znajduje się w stanie ruiny. Jednak mimo porozumień pokojowych oraz wzrastającego bezpieczeństwa w wielu rejonach kraju, nie podjęto skoordynowanego wysiłku, by wyremontować szpitale i ośrodki zdrowia.
W odpowiedzi, miejscowe organizacje działające na rzecz praw człowieka wraz z organizacjami broniącymi praw kobiet, wystąpiły z własnymi inicjatywami. Żadna z nich jednak nie została poparta przez rząd.

Brak wyczerpującego krajowego i międzynarodowego odzewu w tej kwestii oznacza, że wiele tysięcy zgwałconych kobiet nie otrzyma pomocy. Z powodu takiej obojętności wiele z nich niepotrzebnie umiera. Rząd Demokratycznej Republiki Konga oraz społeczności międzynarodowe muszą działać szybko i stworzyć program reform systemu opieki zdrowotnej, z którego usług mogłyby korzystać ofiary gwałtów oraz wszyscy ci, których prawa zostały złamane.

Podejmij działanie!

Napisz do rządu Demokratycznej Republiki Konga i wezwij do działania. Możesz napisać także do rządu swojego kraju z prośbą o pomoc rządowi Demokratycznej Republiki Konga w jego działaniach na rzecz ofiar gwałtów.

Tłumaczenie:

Apele prosimy wysyłać do:

H.E. President Joseph Kabila
Bureau du Président
Av. de Lemera
Kinshasa Gombe
République Démocratique du Congo

Możesz napisać podobny list do Ministra  Spraw Zagranicznych swojego kraju

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie oddamy konwencji antyprzemocowej!

4600