Demokratyczna Republika Konga: Wybitny obrońca praw człowieka zamordowany – Amnesty International

Demokratyczna Republika Konga: Wybitny obrońca praw człowieka zamordowany

AI Index: AFR 62/014/2005
Pascal Kabungulu był Sekretarzem Generalnym Heritiers de la Justice (Spadkobiercy Sprawiedliwości), czołowej organizacji praw człowieka w DRK. Był on także wice-prezesem regionalnego przedstawicielstwa Ligi Praw Człowieka w Regionie Wielkich Jezior (Ligue des Droits de l’Homme dans la region des Grands Lacs – LDGL).

Pascal Kabungulu został zamordowany w swoim domu w Bukavu, wschodnie Kongo, rankiem 31 lipca. Trzech uzbrojonych mężczyzn w mundurach wdarło się do jego domu, wyrzuciło go z łóżka i zastrzeliło na oczach jego rodziny. Rodzina zeznała, że zanim zastrzelono Pascala, zabójcy powiedzieli: „Szukaliśmy cię i dziś nadszedł dzień twojej śmierci”. Mężczyźni zabrali laptopa Pascala Kabungulu, jego telewizor i magnetofon.

„Pascal Kabungulu był wysoko cenionym i odważnym obrońcą praw człowieka, który dawał nadzieję zwykłym ludziom dotkniętym wojną i ubóstwem” stwierdziły trzy organizacje praw człowieka we wspólnym oświadczeniu. „Zabicie obrońcy praw człowieka oznacza rozprzestrzenienie się strachu w całej społeczności Konga.”

Heritiers de la Justice jest znaną organizacją praw człowieka, która ujawniła poważne naruszenia praw człowieka, w tym zbrodnie wojenne we wschodniej DRK. Organizacja powstała w 1991 roku i przez cały czas była niezależnym krytykiem rządów byłych prezydentów Mobutu Sese Seko, Laurent-Desire Kabili oraz obecnych, przejściowych rządów Josepha Kabila. Organizacja dokumentowała także poważne nadużycia grup zbrojnych działających we wschodnim Kongo. Pascal Kabungulu przystąpił do Heritiers de la Justice w połowie lat 90. a w 1999 roku został Sekretarzem Generalnym. Zamierzał odejść z Heritiers de la Justice, by objąć stanowisko w sekretariacie LDGL w Kigali, w Ruandzie.

Według organizacji praw człowieka groźby wobec obrońców praw człowieka we wschodniej DRK nasiliły się w ostatnim czasie. Od końca 2004 roku, po zanegowaniu przez władze prowincji nadużyć praw człowieka, coraz więcej działaczy otrzymuje groźby śmierci. Wielu z nich z obawy o swoje życie opuściło kraj. Kilku członków Heritiers de la Justice z rejonów wiejskich zostało zamordowanych już wcześniej.

„Rząd musi natychmiast przeprowadzić szczegółowe i niezależne śledztwo w sprawie zabójstwa Pascala Kabungulu i oskarżyć winnych tej zbrodni” stwierdziły organizacje. „Niestabilna sytuacja w Kivu Południowym nie usprawiedliwia braku działania. Osoby walczące o prawa innych powinny mieć warunki do wykonywania swej pracy, bez zastraszania i prześladowań.”

Human Rights Watch, Amnesty International i Front Line wezwały także tymczasowy rząd DRK do stworzenia efektywnego planu ochrony obrońców praw człowieka. Zwróciły się także do Misji Pokojowej NZ w Kongo, MONUC, do udzielenia technicznego i logistycznego wsparcia w tworzeniu tego planu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4325