„Niszczycielskie konsekwencje izraelskich bombardowań i nielegalnej blokady Strefy Gazy, co zrozumiałe, skłaniają wiele osób w Europie do protestów w obronie praw Palestyńczyków. Jednak w wielu krajach europejskich władze bezprawnie ograniczają prawo do protestu” – mówi Esther Major, zastępczyni dyrektora Amnesty International ds. badań w Europie.
Liczne protesty w obronie praw człowieka ludności cywilnej w Palestynie odbywają się w całej Europie i w wielu państwach spotykają się z bezpodstawnym, nieadekwatnym tłumieniem przez służby mundurowe.
„Podejmowane środki obejmują zarówno działania wymierzone w niektóre skandowane hasła, palestyńskie flagi i znaki, jak i brutalne działania policji wobec osób protestujących oraz aresztowania. W niektórych przypadkach protesty zostały całkowicie zakazane.
Na przykład władze w Niemczech zakazały zdecydowanej większości protestów na rzecz praw Palestyńczyków, a w zeszłym tygodniu rząd Francji został poinformowany przez Najwyższy Sąd Administracyjny, że nie może nałożyć całkowitego zakazu na wszystkie demonstracje wspierające Palestyńczyków. W Szwajcarii, w najbliższy weekend, wszystkie demonstracje związane z konfliktem zostały zakazane w Zurychu i na terenie kantonu Bazylea-Stadt, a w Bernie wprowadzono zakazy wszelkich demonstracji”.
Zakazywanie bądź ograniczanie wolności pokojowych zgromadzeń jedynie ze względu na to, jakie niosą ze sobą przesłanie jest nie tylko dyskryminujące, ale również może przyczyniać się do eskalacji napięć, zamiast prowadzić do ich rozładowania.
W Polsce podobne demonstracje do tej pory przebiegały zgodnie z międzynarodowymi standardami wolności zgromadzeń. Możliwość zbiorowego wyrażania swoich przekonań jest jednym z podstawowych praw człowieka i ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania się rzeczywistości społecznej. Amnesty International zwraca jednak uwagę na fakt, że prawo chroni jedynie te zgromadzenia, które są przeprowadzane w sposób pokojowy i których uczestnicy nie naruszają praw innych osób. W szczególności dotyczy to stosowania przemocy i szerzenia mowy nienawiści.
W związku z licznymi protestami, Amnesty International wzywa władze w całej Europie do ochrony i ułatwienia wszystkim prawa do wyrażania siebie i pokojowego gromadzenia się.