DKF “Czlowiek w kinie” i film “Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” – Amnesty International

DKF “Czlowiek w kinie” i film “Jesteśmy waszymi przyjaciółmi”

Amnesty International, Docs Against Gravity i Kinoteka zapraszają na kolejny DKF, tym razem film i spotkanie będą poruszać temat rozwoju krajów globalnego południa i praw człowieka.

“Człowiek w Kinie” to cykl spotkań, podczas którego film jest punktem odniesienia do szerszej dyskusji na temat naszego społeczeństwa, na temat praw człowieka i problemów cywilizacyjnych, z którymi my, jako ludzkość, musimy się skonfrontować.

12 listopada, godz 18.30 Kinoteka
Pokaz filmu “Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” i rozmowa na temat “Jak być prawdziwymi przyjaciółmi krajów globalnego południa?”
bilety 15 zł

“Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” (reż. Hubert Sauper,Francja, Austra/2014, 110min.) to poruszający przykład współczesnej filmowej odysei, w której Hubert Sauper, nominowany do Oscara za głośny Koszmar Darwina, relacjonuje powstanie najmłodszego państwa świata – Sudanu Południowego. Sauper wyrusza w podróż do Afryki z Francji małym samolotem. Patrzy na Afrykę z lotu ptaka, rejestrując kamerą bezgraniczne połacie ziemi, w której piękno i dziewiczość mieszają się z przerażającą biedą, wojnami i szaleńczymi etnicznymi rzeziami ludzi, a dziecięce zabawy kontrastuje z przeczuciem nadchodzącej apokalipsy. Film dostarcza szokującego, choć bardzo głębokiego wglądu nie tylko w prawdziwy obraz drugiego co do wielkości kontynentu świata, lecz przede wszystkim we współczesny kolonializm. Pełen wizualnych metafor film jest elektryzującą konfrontacją nie tylko z zapadającymi głęboko w pamięć obrazami, lecz przede wszystkim z nami – białymi, mieszkańcami zachodniej cywilizacji, którzy od lat rozgrywają tu własne partykularne interesy, są odpowiedzialni za krwawe polityczne konflikty i wojny i nadal traktują Afrykę z poczuciem wyższości i pogardy.

Po filmie zapraszamy na rozmowę “Jak być prawdziwymi przyjaciółmi krajów globalnego południa?”. Porozmawiamy o wpływie biznesu na rozwój państw afrykańskich i na prawa człowieka. Czy cena jaką płacą obywatele tych państw nie jest za duża? Sprawdzimy to na przykładzie różnych państw. Postaramy odpowiedzieć sobie na pytanie, co my – konsumenci – możemy zrobić, aby powstrzymać naruszenia praw człowieka oraz wesprzeć rozwój najuboższych społeczeństw. Pomogą nam w tym specjaliści w temacie pomocy humanitarnej, pomocy rozwojowej, praw człowieka i odpowiedzialności biznesu:

Krzysztof Wiatr – koordynator projektów Polskiej Akcji Humanitarnej;
dr Roland Zarzycki – koordynator ds. komunikacji w Instytucie Globalnej Odpowiedzialności;
Rozmowę poprowadzi Natalia Węgrzyn, specjalistka ds. mediów z Amnesty International.

Zarezerwuj bilet na stronie Kinoteki

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
1077