„Dlaczego świat nic nie robi?” – syryjska armia atakuje Aleppo z użyciem bomb kasetowych – Amnesty International

„Dlaczego świat nic nie robi?” – syryjska armia atakuje Aleppo z użyciem bomb kasetowych

Aleppo, Syria, 1 marca 2013. W szpitalu polowym, którego nazwy nie podam ze względów bezpieczeństwa, zbyt wiele szpitali zostało ostatnio zbombardowanych, siedmioletni Abdo al-Dik trząsł się jak osika i jęczał z bólu spowodowanego głębokimi ranami brzucha i nóg. Krewni właśnie odebrali ciało jego trzyletniego brata, aby przygotować je do pochówku. Trzeciego brata, ośmioletniego Subhi, nadal nie odnaleziono o godzinie 18:00.

 

W tej samej szpitalnej sali sześcioletni Mustafa Ali leżał w łóżku z ranami głowy, szyi i ramion. Samotny, czekał aż odnajdzie go ktoś z rodziny. Powiedział mi, że był w odwiedzinach u krewnych kiedy miał miejsce nalot; sąsiad powiedział mi, że krewni chłopca zostali poważnie ranni i nie było wiadomo, czy przeżyli.

W innej sali dziewięcioletni Fahad z paskudną raną lewej nogi powtarzał: „Tato, nie chcę umierać, chcę do domu.” Jego rany były względnie niewielkie w porównaniu z ranami innych dzieci, które widziałam.

Dzieci te są ofiarami ataku z użyciem bomb kasetowych, który miał miejsce w piątek 1 marca w gęsto zaludnionym obszarze mieszkalnym Aleppo. Co najmniej 19 osób zostało zabitych i 60 rannych- oficjalnych liczb nie poznamy jeszcze przez kilka dni, ponieważ część rodzin uciekła w obawie przed kolejnymi atakami. Poważnie ranni zostali przetransportowani do szpitala w Turcji; reszta poddawana jest leczeniu w szpitalach na terenie miasta. Wiele z ofiar to dzieci, które bawiły się z zaułkach i ogrodach osiedla. Atak miał miejsce ok. 11:30.

Przyjechałam do Aleppo krótko po tym i natychmiast udałam się do dzielnicy Masaken Hanano, na wschód od centrum miasta. Sytuacja była dużo gorsza niż wynikałoby to z raportów. Syryjskie siły powietrzne zrzuciły dziewięć postsowieckich bomb kasetowych – każda zawierająca nawet 150 ładunków – w samym centrum wielkiego osiedla.

Jedną bombę znalazłam osiem metrów od wejścia do jednego z budynków; trzy w niewielkim ogrodzie pomiędzy budynkami; jedną na dachu; dwie w niewielkiej przestrzeni między budynkami; jedną pośrodku alei; kolejną w ogrodzie. Znajdowałam też niewybuchy ładunków w rozmaitych miejscach: na dachach budynków, na chodnikach, w alejach i w ogrodach pomiędzy budynkami. Członkowie opozycyjnych grup zbrojnych z okolicy natychmiast napełnili worek niewybuchami, które leżały dookoła. Ściany budynków poznaczone są szrapnelami, gdzieniegdzie widać dziury w miejscach, w których śmiertelne ładunki przebiły ściany domów, wybuchając w środku.

Noura, dwudziestoletnia kobieta, którą spotkałam w jednym ze szpitali, powiedziała mi, że została ranna w swoim mieszkaniu. Jej siostra spytała mnie: „Dlaczego świat nie robi nic, podczas gdy my jesteśmy bombardowani każdego dnia, nawet wewnątrz naszych własnych mieszkań?”

Nie miałam dla niej odpowiedzi.

Ktokolwiek zleca te bezlitosne, masowe ataki – w tym z użyciem zakazanych przez prawo międzynarodowe bomb kasetowych – a także piloci, które owe bomby zrzucają, wszyscy oni robią to wiedząc, że ofiarami padną dzieci i cywile, którzy nie mają z tym konfliktem nic wspólnego. Powinni również wiedzieć, że pewnego dnia zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.

Donatella Rovera, starszy doradca Amnesty International ds. kryzysowych

Tłumaczyła: Paulina Iżewicz

Obejrzyj film przedstawiający sytuację w Syrii dwa lata od rozpoczęcia konfliktu:

Wyślij apel do władz Syrii i do władz zbrojnej opozycji, by broniły cywilów!

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

5482