Dmitrij Krajuchin – Rosja – Amnesty International

Dmitrij Krajuchin – Rosja

Dmitrij Krajuchin jest redaktorem naczelnym niezależnej agencji informacyjno-analitycznej -CentrRus- z leżącego nad Oką miasta Orel w zachodniej Rosji. Uchodzi za jednego z najzagorzalszych przeciwników rosyjskich ruchów rasistowskich i nacjonalistycznych. Z tego powodu wielokrotnie grożono mu śmiercią. Zarówno sam Dmitrij Krajuchin, jak i jego rodzina, są prześladowani od lat przy cichej akceptacji władz.
1 sierpnia 2008 roku – podczas pobytu Krajuchina na młodzieżowym obozie praw człowieka – ktoś w środku nocy próbował spalić jego mieszkanie, w którym spała 86-letnia matka działacza, córka oraz 6-letnia wnuczka. Przed podłożeniem ognia sprawcy zablokowali drzwi wejściowe, by uniemożliwić ucieczkę z płonącego lokalu. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej nikt nie ucierpiał. Mimo oczywistego zaangażowania osób trzecich, miejscowe organa ścigania odmówiły wszczęcia postępowania, zmierzającego do identyfikacji i ukarania sprawców podpalenia. Incydent potraktowany został jako drobne wykroczenie, a 13 sierpnia Krajuchin otrzymał decyzję o oddaleniu jego skargi. Napisano w niej, że -nie stwierdzono znamion przestępstwa w działaniu niezidentyfikowanych osób-.
Według wiarygodnych doniesień, w sprawie podpalenia nawet nie wszczęto śledztwa karnego, a decyzja o zaniechaniu zapadła z naruszeniem prawa. Równocześnie, rzekomo podjęte dochodzenie administracyjne również nie wydaje się do końca wiarygodne; Krajuchin nie został nawet powiadomiony, gdzie i przez kogo jest ono prowadzone. Dopiero w październiku, w dwa miesiące od chwili zajścia, poszkodowany otrzymał pismo od starszego asystenta prokuratora rejonu orłowskiego, w którym poinformowano o wszczęciu dochodzenia w jego sprawie. Jednak, gdy udał się na posterunek policji, by to potwierdzić, dowiedział się, że sprawa została już oddalona. Podczas nieoficjalnej rozmowy z oficerem policji, usłyszał, że to prokurator zalecił takie postępowanie, wcześniej zaś – możliwie dużą zwłokę.
Warto dodać, związek osób trzecich z próbą podpalenia mieszkania Krajuchina nie budzi wątpliwości. W dwa dni po incydencie działacz otrzymał anonimowy list, w którym przyznano, że podpalenie ma bezpośredni związek z jego rolą kluczowego świadka w procesie przeciwko skrajnie nacjonalistycznej organizacji Rosyjskie Zjednoczenie Narodowe (RNU – Russian National Unity). W 2003 roku zeznawał on w procesach karnych przeciwko członkom RNU, oskarżonym o akty wandalizmu oraz rozpowszechnianie materiałów o wydźwięku antysemickim. W 2005 roku podsądni usłyszeli wyroki dwóch lat warunkowego pozbawienia wolności.
Dmitrij Krajuchin, jako świadek, nie został jednak objęty przez rosyjski wymiar sprawiedliwości dostateczną ochroną. W wyniku działania sądu jego dokładny adres przekazano przedstawicielom RNU. Niedługo potem działacz otrzymał anonimowe listy grożące śmiercią. Ale i tym razem organy ścigania nie zaangażowały się; powodem był -brak możliwości ustalenia sprawców, wobec których można podjąć działania-.
Wspomniane przypadki wpisują się w trwający już wiele lat ciąg prześladowań działacza. Grożenie śmiercią, wypisywanie informacji o rzekomym zgonie Krajuchina na murach jego domu to niemal codzienność. Wszystko to przy milczącej akceptacji miejscowych organów ścigania.
Prosimy o wysyłanie apeli w języku rosyjskim, angielskim lub polskim do:
Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej
Yuriyu Yakovlevichu Chaike

Generalnomy prokuroru Rossiiskoi Federatsii
Ul. B. Dimitrovka, d.15a 125993 g. Moskva GSP-3 Rossiiskaia Federatsia
Fax: +7 495 692 17 25
Zwrot grzecznościowy: Dear Prosecutor General
Minister Spraw Wewnętrznych
Rashidu Gumarovichu Nurgalievu
Ministru Vnutrennich Del Rossiiskoi Federatsii
Ministerstvo vnutrennikh del
ul. Zhitnaia, 16119049 g. Moskva
Rossiiskaia Federatsia
Fax:+ 7 495 237 49 25
Email: mvd12@mvdrf.ru
Zwrot grzecznościowy: Dear Minister/Szanowny Panie Ministrze
W swoim apelu:

  • Wyraź zaniepokojenie próbą podpalenia mieszkania Dmitrija Krajuchina 1 sierpnia 2008 i serią gróźb kierowanych wobec niego.
  • Wezwij rosyjskie władze do podjęcia szybkiego śledztwa zmierzającego do identyfikacji sprawców i ich osądzenia.
  • Zaapeluj, by ich proces sądowy był szybki, jawny i sprawiedliwy.
  • Poproś rosyjskie władze o poszanowanie i umożliwienie pracy obrońców praw człowieka.

Prosimy również o pisanie do prokuratury regionu Orel, na adres:
Sergei Dmitrievich Vorobiev
Prosecutor of Orel Region
Prosecutor’s Office of Orel Region
Ul. Krasnoarmeiskaia, d17a
302040 g. Orel
Fax +7 4862 76 09 23

Zwrot grzecznościowy: Dear Prosecutor/Szanowny Panie Prokuratorze
W liście do prokuratury:

  • zapytaj, czy Dmitrij Krajuchin został oficjalnie uznany za ofiarę przestępstwa w sprawie karnej nr 35344, dotyczącej próby podpalenia;
  • zapytaj o postępy śledztwa w sprawie podpalenia oraz gróźb wobec Dmitrija Krajuchina;
  • domagaj się, aby Dmitrij Krajuchin był regularnie informowany o postępach śledztwa.

List możesz wysłać także za pośrednictwem Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce.
Ambasada Federacji Rosyjskiej
ul. Belwederska 49, 00-761 Warszawa
tel. (0-22) 621 34 53, 621 55 75, 621 59 54
fax (0-22) 625 30 16
e-mail: rusemb_poland@mail.ru
Możesz również wysłać list lub pocztówkę z wyrazami solidarności dla Dmitrija Krajuchina. Jego adres:
Dmitriu Kraiukhinu
Rossiiskaya Federatsiya
302027 g. Orel, ul.Priborostroitelnaya, d.72., kv. 79

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2883