Do dziś liczymy zabitych – nieznana wojna w Sri Lance – Amnesty International

Do dziś liczymy zabitych – nieznana wojna w Sri Lance

Amnesty International patronuje książce Frances Harrison "Do dziś liczymy zabitych. Nieznana wojna w Sri Lance" o krwawym zakończeniu zbrojnego konfliktu trwającego kilkadziesiąt lat.

W 2009 r., gdy na południowych plażach Sri Lanki turyści w tropikalnym słońcu zażywali kąpieli, na północy rząd lankijski przeprowadził jedną z najbardziej kontrowersyjnych, brutalnych i krwawych akcji militarnych – dokonał ostatecznego rozgromienia Tamilskich  Tygrysów i zabił ich przywódcę Velupillai Prabhakarana. Organizację militarną Tamilskich Tygrysów uznano za terrorystyczną. Strategia, którą przyjęli rządzący, w podręcznikach akademickich pojawia się pod nazwą “opcją lankijską”, tak naprawdę polegała na użyciu brutalnej siły militarnej, z pominięciem metod politycznych i z całkowitym brakiem respektowania międzynarodowego prawa wojny.

Co stoi za lankijską wersją hasła “wojny z terroryzmem”? Co ona oznacza dla ludności cywilnej? Gdzie były siły międzynarodowe i światowe media? Książka Harrison zadaje te pytania głosami pokonanych Tamilów. Żołnierzy, którzy walczyli, cywilów, którzy żyli w ciągłym strachu, tych, których życie płynęło w cieniu okrucieństwa i śmierci.

Frances Harrison opisuje zasady działania Tamilskich Tygrysów, pod koniec wojny utrzymujących niezależne quasi-państwo, z własnymi sądami, policją, bankami i kontrolą graniczną. Pokazuje wszystko, co przemilczały zachodnie media.

Książka na stronie wydawnictwa Czarne

Internetowa strona książki www.stillcountingthedead.com

UWAGA KONKURS!

Mamy dla Was 5 książek Frances Harrison “Do dziś liczymy zabitych. Nieznana wojna w Sri Lance”. Pytanie konkursowe brzmi: W jakich latach autorka książki była korespondentką BBC w Sri Lance?. Swoją odpowiedź wyślij na adres konkurs@amnesty.org.pl. Nagrody otrzyma 5., 15., 25., 35. i 45. osoba, która udzieli poprawnej odpowiedzi. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 29 marca, do godziny 23:59.

Powodzenia!

Dla osób, którym nie uda się wygrać mamy specjalną PROMOCJĘ: 25 % zniżki na zakup książki lub e-booka! Przy zakupie na stronie Wydawnictwa Czarne należy wpisać kod rabatowy: Amnesty.  Promocja trwa do 8 kwietnia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

1198