DOBRA WIADOMOŚĆ: Aktywistka praw człowieka Mao Hengfeng wraca do domu. – Amnesty International

DOBRA WIADOMOŚĆ: Aktywistka praw człowieka Mao Hengfeng wraca do domu.

Obrończyni praw człowieka, więźniarka sumienia Mao Hengfeng opuściła policyjne centrum zatrzymań 8 lutego. Władze chińskie zezwoliły jej na odbycie pozostałej części wyroku "reedukacji przez pracę" w domu. Mao Hengfeng przesyła serdecznie podziękowania wszystkim zaangażowanym w kampanię w jej obronie.

8 lutego rodzina Mao Hengfeng mogła przywieźć ją do domu z ośrodka zatrzymań Yangpu, w Szanghaju. Jej mąż, Wu Xuewei wierzy, że jest to skutek krajowych i międzynarodowych apeli w jej sprawie. Adwokat Mao Hengfeng w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wielokrotnie wnosił również o jej uwolnienie ze względu na stan zdrowia. Decyzja częściowo może również wiązać się z faktem, że władze ośrodka reedukacji przez pracę odmówiły przyjęcia Mao Hengfeng właśnie ze względu na zły stan zdrowia.

Mao Hengfeng
Mao Hengfeng

Obecnie Mao Hengfeng odpoczywa w domu, przesyłając wyrazy wdzięczności Amnesty International za kampanie na rzecz jej uwolnienia. Opisała również wydarzenia z 30 września 2012, kiedy podczas obchodów święta jesieni w Pekinie śledziła ją grupa około dwudziestu mężczyzn w cywilu. Próbowała ukryć się w toalecie publicznej w parku Chaoyang, jednak została stamtąd wywleczona przez napastników, którzy bili ją i kopali. Została wepchnięta do samochodu i przewieziona na posterunek policji Yangpu, w Szanghaju, na przesłuchanie.

30 października 2012 wydano decyzję nakazującą Mao Hengfeng spędzenie 18 miesięcy w ośrodku reedukacji przez pracę za “naruszenie porządku publicznego” poprzez udział w uroczystościach upamiętniających zmarłego aktywistę Teng Jingdi. W ośrodku zatrzymań w Yangpu przetrzymywano ją w całkowitej izolacji, w celi bez okien i dostępu światła. Możliwość umycia się otrzymała dopiero wskutek pogarszającego się stanu zdrowia. Mao Hengfeng cierpi na silne nadciśnienie. W więzieniu znosiła również uporczywe bóle głowy oraz biegunki.

Wcześniejsza Pilna Akcja związana z sytuacją Mao Hengfeng.

Mao Hengfeng była bohaterką Maratonu Pisania Listów w 2010 roku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w kampanię. Nie są konieczne dalsze działania w tej sprawie.

Aby wziąć udział w podobnych kampaniach, wstąp do sieci PILNYCH AKCJI.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

1908