Dobra wiadomość: Azerscy blogerzy warunkowo zwolnieni – Amnesty International

Dobra wiadomość: Azerscy blogerzy warunkowo zwolnieni

W listopadzie 2009 zostali skazani  na odpowiednio dwa i pół oraz dwa lata więzienia w nieuczciwym procesie na podstawie sfabrykowanych dowodów. Powodem ich uwięzienia była działalność w grupie młodych aktywistów OL!, a w szczególności opublikowania na YouTube krytykującego władze Azerbejdżanu filmu, przedstawiającego konferencję prasową osła. Ich apelacja została odrzucona w marcu 2010, po sześciokrotnym przekładaniu terminu rozprawy.

Po swoim zwolnieniu, Adnan Hajizade przesłał następującą wiadomość do przekazania członkiniom i członkom Amnesty:

Moi drodzy przyjaciele,
Nie znam i zapewne nigdy nie poznam większości z was. Ale głęboko w moim sercu czułem waszą obecność, kiedy przechodziłem przez doświadczenie życia w więzieniu. Musicie wiedzieć, że wasze działania odegrały główną rolę w moim uwolnieniu. Kampania ta była bezprecedensowa w historii Azerbejdżanu i zakończyła się naszym zwolnieniem. Każdy wasz raport, oświadczenie i list miał znaczenie. Ale walka o sprawiedliwość, demokrację i wolność nigdy się nie kończy. Miejmy nadzieję, że wszyscy więźniowie zostaną wkrótce uwolnieni
-.

Emin Milli przekazał następującą wiadomość:

-Wasze wsparcie dla bezsilnych, wykluczonych, podejrzanych i prześladowanych jest częścią prawdziwej duchowości ludzkości. Wybieracie doświadczanie świata z tej perspektywy, z perspektywy tych, którzy cierpią. Podziwiam wasze zaangażowanie i życiową filozofię. Wasze słowa i akcje są mocniejsze niż pieniądze i broń tego świata. Uczę się od was i chcę, żeby uczył się od was cały świat. Dziękuję, że wspieraliście nas i byliście z nami w tym trudnym dla nas czasie!-


Ich warunkowe zwolnienie nie jest wypełnieniem wszystkich naszych postulatów. Amnesty wzywa do pełnego oczyszczenia ich z zarzutów. Obaj deklarują, że będą kontynuować działalność, która doprowadziła do ich skazania. Dlatego będziemy pisać w ich sprawie także podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów 2010.
Obaj złożyli skargi przeciwko Azerbejdżanowi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2520