DOBRA WIADOMOŚĆ: Egzekucja w Pensylwanii wstrzymana! – Amnesty International

DOBRA WIADOMOŚĆ: Egzekucja w Pensylwanii wstrzymana!

3 października Sąd Najwyższy Stanu Pensylwania potwierdził decyzję sądu niższej instancji z 28 września, wstrzymującą egzekucję Terrance'a Williamsa. Williams miał zostać stracony 3 października za morderstwo popełnione w wieku 18 lat.

Ciało 56-letniego Amosa Norwooda znaleziono na cmentarzu w Filadelfii 15 czerwca 1984. Zginął w wyniku pobicia. W 1986 roku Terrance (Terry) Williams stanął przed sądem, który skazał go za morderstwo pierwszego stopnia. Wnosząc o karę śmierci oskarżenie powołało się na fakt, że Williams był już skazany za rozbój, w wieku lat 16, oraz za zabójstwo 51-letniego Herberta Hamiltona, w wieku lat 17. Obrona przedstawiła trzech świadków – matkę, narzeczoną oraz kuzyna oskarżonego – którzy zaświadczali o jego dobrym charakterze. Za wyjątkiem krótkiej uwagi ze strony matki, że jej drugi mąż był w stosunku do jej syna “bardzo gwałtowny”, nie pojawiły się wtedy żadne ślady świadczące o tym, że Terry Williams mógł być ofiarą molestowania. Obrońca wzywał przysięgłych, by uwzględnili młody wiek oskarżonego – 18 lat i trzy miesiące – w chwili popełnienia przestępstwa.

Czytając wniosek o uniewinnienie Terryego Williamsa dowiadujemy się, że jego dzieciństwo wypełniło “ponad dziesięć lat molestowania seksualnego”, w tym również “lata przemocy fizycznej i emocjonalnej, zaniedbania i porzucenia”. “Nieustająca przemoc i brak opieki” uczyniły z niego “łatwy cel dla osób poszukujących ofiar seksualnych”, w tym, według autora wniosku, dla Amosa Norwooda oraz Herberta Hamiltona.

Dnia 17 września 2012, Komisja Uniewinnień Stanu Pensylwania głosowała 3-2 za uniewinnieniem Terry’ego Williamsa. Mimo że głosy za przeważały, Gubernator stanu może podpisać decyzję jedynie w przypadku jednogłośnej rekomendacji komisji.

Przesłuchanie przeprowadzone w dniach 20, 24 i 25 września przed sądem powszechnym w Filadelfii ujawniło dowody “niewłaściwych” zachowań seksualnych Amosa Norwooda wobec nastoletnich chłopców, które zostały zatajone przez oskarżenie podczas oryginalnego procesu w roku 1986, jak również przez kolejne 26 lat. Dnia 28 września sędzia Teresa Sarmina wstrzymała egzekucję oraz wydała decyzję znoszącą wyrok śmierci. Stwierdziła, że pozbawiony wiedzy o dowodach adwokat oskarżonego posiadał “wypaczony i niepełny obraz ofiary, co związało mu ręce gdy oskarżenie przesłuchiwało świadków potwierdzających nieskazitelny charakter zamordowanego”. Natomiast dysponując dowodami adwokat “posiadałby informacje pozwalające wysunąć argument o łagodniejszy wymiar kary”. Zatajenie dowodów  “każe wątpić w wydany przez ławę wyrok śmierci”, stwierdziła. Sędzia Teresa Sarmina zaznacza również, że prokurator podczas procesu “prowadził grę, w której chciał wygrać posiłkując się podstępem”.

Oskarżenie odwołało się do Sądu Najwyższego Stanu Pensylwania, który 3 października potwierdził decyzję o wstrzymaniu egzekucji, równocześnie informując o planowanej dalszej analizie sprawy. Nakaz stracenia Terry’ego Williamsa wygasł o północy 3 października.

Dziękujemy osobom, które przesłały apele w tej sprawie. W tej chwili nie jest konieczne podejmowanie dalszych działań.

 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Oświadczenie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade

Powiązany temat

Kara śmierci 2021: Wzrost liczby zabójstw usankcjonowanych przez państwo – coraz częstsze egzekucje w Iranie i Arabii Saudyjskiej

2008