Dobra wiadomość – Iran: obrońca praw człowieka wypuszczony za kaucją – Amnesty International

Dobra wiadomość – Iran: obrońca praw człowieka wypuszczony za kaucją

Emadeddin Baghi został wypuszczony z teherańskiego więzienia Evin za kaucją w wysokości 2 milionów rialów (200 tysięcy dolarów) w dniu 23 czerwca. Na zdjęciach zrobionych po jego zwolnieniu, zobaczyć można, że Baghi stracił w tym czasie sporo na wadze.
Podczas rozprawy wyznaczonej na 7 lipca, Baghi ma odpowiedzieć na zarzuty podejmowania -działalności propagandowej przeciwko państwu- oraz -zmowy w celu popełnienia czynów przeciwko bezpieczeństwu narodowemu-. Oskarżenie związane jest z wywiadem, który Baghi przeprowadził ze starszym duchownym, Wielkim Ajatollahem Montazerim, przejawiającym krytyczną postawę wobec rządu. Montazeri zmarł w grudniu 2009. Wywiad, sfilmowany przed około dwoma laty, wyemitowano w perskojęzycznym kanale BBC wkrótce po śmierci Wielkiego Ajatollaha. Kilka dni później aresztowano Emadeddina Baghi-ego.
28 grudnia, o godzinie 6:45 rano, czterej uzbrojeni funkcjonariusze w cywilnych ubraniach wdarli się do jego domu i dokonali aresztowania. Poproszeni o wylegitymowanie się, funkcjonariusze odmówili i ciężko pobili szwagra Baghiego. Gdy Emadeddin Baghi obiecywał córce i żonie, że zachowa w więzieniu siłę, funkcjonariusze stwierdzili, że nie będzie on tam żył wystarczająco długo, aby potrzebować sił.
Filmowiec-dokumentalista Mohammad Ali Shirzadi, który zarejestrował wywiad z 2007 roku, także został aresztowany po emisji nagrania. Shirzadi’ego również zwolniono za kaucją.
Amnesty International wzywa władze Iranu do oddalenia wszelkich zarzutów przeciwko Emadeddinowi Baghi-emu, które związane są z jego pokojowym korzystaniem z prawa do wolności wypowiedzi.
Tło sprawy: Protesty wywołane kontrowersyjnym wynikiem wyborów w 2009 były brutalnie tłumione, zginęły przy tym dziesiątki ludzi. Aresztowano tysiące ludzi, wielu z nich źle traktowano, a nawet torturowano, częstokroć w celu wymuszenia -zeznań-. Setki ludzi sądzono w niesprawiedliwych procesach, w tym w zbiorowych -procesach pokazowych-. Wielu skazanych odsiaduje długie wyroki, często jako więźniowie sumienia. Niektórzy zostali skazani na karę śmierci. Egzekucje wykonano na dwóch osobach.
Więcej informacji w materiale: From Protest to Prison: Iran One Year after the Election, (Index MDE 13/062/2010), June 2010, http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE13/062/2010/en
Serdecznie dziękujemy osobom wysyłającym apele. Dalsze działania nie są na razie potrzebne. Amnesty International podejmie dalsze kroki w razie ponownego aresztowania Emadeddina Baghiego.
Jest to aktualizacja Pilnej Akcji 05/10 Numer: MDE 13/003/2010 Tłum. A. Kwiecień

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2665