DOBRA WIADOMOŚĆ: Izrael uwolnił palestyńskiego piłkarza – Amnesty International

DOBRA WIADOMOŚĆ: Izrael uwolnił palestyńskiego piłkarza

Zwolnienie palestyńskiego piłkarza Mahmouda al-Sarsaka z izraelskiego więzienia obnaża bezprawie i tajność postanowień o umieszczaniu w areszcie Palestyńczyków zatrzymanych przez izraelskie władze.

– Chociaż rodzina i przyjaciele Mahmouda al-Sarsaka przyjmują jego długo wyczekiwane zwolnienie z ogromną ulgą, nie sygnalizuje ono żadnych głębszych zmian w sposobie wykorzystywania przez izraelskie władze postanowień o umieszczaniu w areszcie – mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska. – W rzeczywistości tym bardziej podkreśla jak bardzo ta procedura jest arbitralna, niesprawiedliwa i utajniona.

– Izrael musi natychmiast zrezygnować z korzystania z postanowień o umieszczaniu w aresztach oraz uwolnić wszystkich Palestyńczyków przetrzymywanych na podstawie tych przepisów, lub postawić im zarzuty i przeprowadzić uczciwe procesy sądowe zgodne z normami międzynarodowymi. Odrzucić należy w szczególności Ustawę o internowaniu bojowników – dodaje Draginja Nadaždin.

Mahmoud al-Sarsak, piłkarz narodowej reprezentacji Palestyny, był więziony bez postanowienia sądu i bez postawionych zarzutów przez blisko trzy lata. W czerwcu 2012 zakończył trwający 92 dni strajk głodowy, który doprowadził go na skraj śmierci. Protest przeciwko umieszczeniu go w więzieniu zakończył się wynegocjowanym przez jego adwokata porozumieniem z izraelskimi służbami więziennictwa (Israel Prison Service – IPS) i decyzją o jego uwolnieniu.

Amnesty International wzywa również do uwolnienia Samera al-Barqa oraz Hassana Safadi, którzy nadal prowadzą strajk głodowy w proteście przeciwko przedłużonym decyzjom administracyjnym o ich zatrzymaniu.

Podobnie jak Mahmoud al-Sarsak przed uwolnieniem, obaj znajdują się w ośrodku medycznym IPS w Ramallah, który nie jest w stanie zapewnić specjalistycznej opieki medycznej koniecznej dla więźniów prowadzących długotrwały strajk głodowy. Odkąd podjęli ponowny strajk głodowy w maju i czerwcu, odmówiono im dostępu do niezależnego lekarza.

– Uwięzieni bez jakichkolwiek zarzutów Palestyńczycy nie mogą być zmuszani do narażania własnego życia, aby stał się możliwy uczciwy proces sądowy lub ich uwolnienie – podkreśla Draginja Nadaždin. – Hassan Safadi i Samer al-Barq muszą zostać uwolnieni lub oskarżeni o uznane przestępstwo i osądzeni w procesie zgodnym z międzynarodowymi standardami prawnymi.

Władze izraelskie muszą również zagwarantować im oraz wszystkim innym uwięzionym i prowadzącym strajk głodowy regularne kontakty z niezależnymi lekarzami i adwokatami. Samer al-Barq, prowadzący strajk głodowy od blisko 50 dni, powinien zostać niezwłocznie przeniesiony do szpitala cywilnego, gdzie będzie mógł otrzymać odpowiednią pomoc medyczną.

Tło sprawy

Mahmoud al-Sarsak był jedynym Palestyńczykiem przetrzymywanym na podstawie Ustawy o internowaniu bojowników. W oparciu o zapisy ustawy, w areszcie umieszczeni są Palestyńczycy ze Strefy Gazy.

W zeszłym miesiącu Amnesty International opublikowała raport Pragnący sprawiedliwości: Palestyńczycy zatrzymani w Izraelu bez wyroku sądu (Starved of justice: Palestinians detained without trial by Israel). W raporcie przedstawiono w jaki sposób władze Izraela wykorzystują postanowienia o umieszczeniu w areszcie i naruszają prawa więźniów. W raporcie zwrócono uwagę na sytuację Mahmouda al-Sarsaka.

Amnesty International prowadzi kampanię przeciwko arbitralnym zatrzymaniom i umieszczaniu w aresztach między innymi na Sri Lance, w Egipcie, Chinach i Indiach (prowincje Jammu i Kaszmir).

Tłumaczył Michał Kurpiński

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

2050