DOBRA WIADOMOŚĆ: Porwani na Krymie aktywiści uwolnieni! – Amnesty International

DOBRA WIADOMOŚĆ: Porwani na Krymie aktywiści uwolnieni!

[Aktualizacja z 21.03.2014] Oleksij Gritsenko i Sergiej Suprun zostali uwolnieni we wczesnych godzinach porannych 20 marca we wsi na granicy pomiędzy Krymem a obwodem Chersońskim. Wcześniej na wolności znalazła się również Natalia Lukjanczenko. Na wolność wyszła również szóstka zakładników, w tym dowódca floty ukraińskiej.

Na swoim profilu na facebooku Oleksij Gritsenko pisze: Wkrótce będziemy w Chersoniu. Jest nas siedmioro. Jurij Szewczenko został postrzelony w nogi. Najbardziej potrzebujemy kapieli".
Anatolij Gritsenko, ojciec Oleksija, przekazał Amnesty International podziękowania od trójki uwolnionych aktywistów, którzy nadal przebywają w Chersoniu, jednak wkrótce spodziewani są w domu.

Przekazujemy gorące podziękowania wszystkim osobom, które wzięły udział w Pilnej Akcji. Dalsze działania w tej sprawie nie są już potrzebne.

[Oryginalna Pilna Akcja z 17.03.2014] PILNA AKCJA Trzy kolejne zaginięcia na Krymie!
Amnesty International obawia się o bezpieczeństwo trójki aktywistów EuroMajdanu, którzy zaginęli wieczorem 13 marca na Krymie. 

Oleksij Gritsenko, Natalia Lukjanczenko i Sergiej Suprun nie nawiązali kontaktu z rodziną ani przyjaciółmi od godziny 23:00 13 marca. Ojciec Oleksija Gritsenki powiedział Amnesty International, że jest przekonany, że zostali uprowadzeni przez siły paramilitarne sprawujące faktyczną kontrolę na Krymie.

Trzech aktywistów przebywało w regionie od zeszłego tygodnia. 13 marca Natalia Lukjanczenko zadzwoniła do kolegów i powiedziała im, że ich samochód był ścigany przez 3 pojazdy i oddano w ich kierunku strzały. Od tamtej pory nie ma z nimi kontaktu. Nie można odnaleźć także ich samochodu.

Dwa telefony komórkowe, Oleksija Gritsenki i Natalii Lukjaczenki, zostały namierzone w pobliżu komisariatu wojskowego Symferopolu, który jest strzeżony przez oficerów wojskowych w nieoznakowanych mundurach. Funkcjonariusze zaprzeczają, jakoby przetrzymywali aktywistów.
 
Prosimy o pilne pisanie apeli w języku rosyjskim, ukraińskim lub ojczystym:

  • Wzywających krymski parlament do niezwłocznego podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, aby odnaleźć i uwolnić Oleksija Gritsenkę, Natalię Lukjanczenkę i Sergieja Supruna oraz zapewnienia im bezpieczeństwa;
  • Wzywających krymski parlament do zapewnienia bezpieczeństwa i swobody przemieszczania się aktywistom, dziennikarzom i innym osobom na Krymie, także podróżującym z innych regionów Ukrainy;
  • Przypominających krymskiemu parlamentowi o jego zobowiązaniach wynikających z praw człowieka, w tym z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur.

Apele prosimy wysyłać do 25 kwietnia 2014 r. na adres:

Przewodniczący
Władimir Nikołajewicz Konstantinow
Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krymu
18 K. Marx
Symferopol, Ukraina, 95000
Republika Autonomiczna Krymu
Fax: +380 652 27 25 81
Email: letter2@rada.crimea.ua
Zwrot grzecznościowy:
Szanowny Panie / Dear Vladimir Konstantinov

Z kopią na adres:
P. o. Ministra Spraw Wewnetrznych
Arsen Borysowicz Awakow
10 Bohomoltsya
Kijów, Ukraina, 01601
Fax: +380 44 256 1633
Email: vidkrytist@mvs.gov.ua
Zwrot grzecznościowy:
Szanowny Panie Ministrze / Dear Acting Minister

Dodatkowe informacje:

26 lutego odnotowano w Symferopolu i innych częściach Krymu starcia pomiędzy działaczami prorosyjskimi i zwolennikami protestów EuroMajdanu w Kijowie, które doprowadziły do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza i utworzenia tymczasowego rządu centralnego.

W nocy z 26 na 27 lutego grupy zbrojne równolegle zajęły kilka różnych budynków władz lokalnych na Krymie. Obiekty należące do ukraińskich sił zbrojnych i floty zostały zablokowane i zajęte przez zorganizowane jednostki uzbrojonych mężczyzn w nieoznakowanych mundurach wojskowych, prowadzących pojazdy wojskowe.

W Symferopolu ukształtowała się nowa administracja regionalna, sprzeciwiająca się centralnym władzom ukraińskim. 27 lutego parlament krymski wybrał w obecności uzbrojonych mężczyzn nowego premiera.

6 marca krymski parlament przegłosował przeprowadzenie 16 marca na Krymie referendum w sprawie statusu regionu, odłączenia od Ukrainy i przyłączenia do Rosji. Region jest skutecznie kontrolowany przez siły wojskowe i paramilitarne. Istnieje wiele dowodów – w tym nieoficjalne deklaracje niektórych oficerów – sugerujących, że wojskowi należą do rosyjskiej armii, mimo że Moskwa konsekwentnie zaprzecza, jakoby wysłała swoje siły na Krym poza obszary wyznaczone dla Floty Czarnomorskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
1580