DOBRA WIADOMOŚĆ: Sprawa białoruskich pluszowych misiów zamknięta. – Amnesty International

DOBRA WIADOMOŚĆ: Sprawa białoruskich pluszowych misiów zamknięta.

Postępowanie karne w sprawie dokonanego 4 lipca 2012 zrzutu na spadochronach pluszowych misiów wzywających do obrony wolności słowa na Białorusi zostało zamknięte. Anton Surjapin i Siergiej Basharimau nie muszą już obawiać się kar więzienia

28 czerwca 2013 białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwa wydał oświadczenie, w którym poinformował o zamknięciu śledztwa w sprawie “misiowego wybryku” szwedzkiej agencji reklamowej. Wycofano również oskarżenia przeciw studentowi dziennikarstwa Antonowi Surjapinowi, oraz przeciwko agentowi nieruchomości Siergiejowi Basharimau. Tym samym nie grozi im już sprawa karna w związku z wydarzeniami z 4 lipca 2012. Zniesiono również wymaganą kaucję i pozwolono im opuścić kraj. Anton Surjapin otrzymał oficjalne zawiadomienie o zamknięciu dochodzenia, zwrócono mu również sprzęt skonfiskowany podczas przeszukania.

Anton Surjapin i Siergiej Basharimau zostali oskarżeni po tym, jak dwóch przedstawicieli szwedzkiej agencji reklamowej, Studio Total, przekroczyło granice Białorusi w jednosilnikowym samolocie. W czasie lotu zrzucone zostało na spadochronach około 900 pluszowych misiów trzymających transparenty broniące wolności słowa na Białorusi. Obaj mężczyźni zostali oskarżeni z paragrafu 16 (“współudział w przestępstwie”) oraz paragrafu 371 kodeksu karnego Republiki Białorusi (“nielegalne przekroczenie granicy państwowej”), za co groziło im do 7 lat więzienia.

Anton Surjapin, student szkoły dziennikarstwa Państwowego Uniwersytetu Białorusi, został oskarżony o umieszczenie fotografii misiów na białoruskim portalu fotografii prasowej. Został aresztowany 13 lipca 2012, a po spędzeniu w areszcie ponad miesiąca został uznany za więźnia sumienia.  Anton Surjapin został następnie warunkowo zwolniony z aresztu, z zakazem opuszczania rodzinnego Słucka, na południe od Mińska, bez zezwolenia KGB, oraz objęty zakazem udzielania jakichkolwiek informacji związanych z przebiegiem śledztwa.

Siergiej Basharimau, zarządzający mieszkaniami na wynajem w Mińsku, został zatrzymany 6 lipca w związku z podejrzeniem udzielenia Szwedom pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy. Wynajął on mieszkanie dwóm współpracownikom pilotów, którzy przybyli do Mińska dwa dni przed akcją i wyjechali natychmiast po jej zakończeniu. Studio Total kwestionowało podstawy aresztowań, stwierdzając że żaden z oskarżonych nie miał związku z akcją i nie posiadał żadnych informacji związanych z jej przebiegiem.

Anton Surjapin przekazał wyrazy wdzięczności za wsparcie ze strony Amnesty International oraz kampanię w jego obronie.

Nie są potrzebne żadne dalsze działania w tej sprawie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Pilnej Akcji.

Oryginalna Pilna Akcja: https://amnesty.org.pl/no_cache/aktualnosci/strona/article/7672.html

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

1790