DOBRA WIADOMOŚĆ: Uchylono wyrok śmierci na Białorusi

Prezydent Republiki Białorusi musi wprowadzić natychmiastowe moratorium na egzekucje z myślą o zniesieniu stosowania kary śmierci - ponownie wzywa Amnesty International. Organizacja wyraża jednocześnie zadowolenie z faktu uchylenia przez białoruski Sąd Najwyższy wyroku śmierci Alaksandra Hariunoua.

– Poczyniono krok w dobrym kierunku. Następnym działaniem powinno być wprowadzenie moratorium na wykonywanie egzekucji, a docelowo zniesienie tej okrutnej, nieludzkiej i poniżającej kary – powiedziała Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International.

– Amnesty International domyśla się, że decyzja sądu wynikała za obaw dotyczących niespełnienia standardów sprawiedliwego procesu. Jeśli takie było faktyczne rozumowanie sędziów, Sąd Najwyższy zademonstrował, jak ważną rolę może pełnić sądownictwo w zapewnieniu sprawiedliwych procesów. Jest to szczególnie istotne w kraju, w którym nadal zasądzane są wyroki śmierci.

25-letni Alaksandr Hariunou został skazany na śmierć przez Sąd Okręgowy w Homlu 14 czerwca  2013 roku za zabicie 20 września 2012 roku studenta. Podczas procesu przyznał się do winy i prosił matkę ofiary o wybaczenie. Alaksandr Hariunou cierpiał z powodu problemów psychicznych w dzieciństwie, przebywał w szpitalu psychiatrycznym, gdzie zdiagnozowano u niego „opóźnienie w rozwoju psychicznym” i zaburzenia osobowości. Pomimo tego, badanie psychiatryczne na zlecenie Sądu Okręgowego w Homlu stwierdziło, że Hariunou nigdy nie cierpiał na problemy ze zdrowiem psychicznym i był w stanie odpowiadać przed sądem za morderstwo.

Adwokat Alaksandra Hariunoua odwołał się od wyroku i podkreślił naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym obawy o zdrowie psychiczne klienta.

W tej chwili dwie inne osoby przebywają w celi śmierci. W zeszłym roku na Białorusi wykonano co najmniej trzy egzekucje. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, który nadal stosuje karę śmierci.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
20 zł miesięcznie
Pomagaj organizować akcje i kampanie
30 zł miesięcznie
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
50 zł miesięcznie

Działaj teraz!

Stop karze śmierci na Białorusi!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Włochy/Malta/Hiszpania: 121 osób, w tym niemowlęta i dzieci, pozostawione na morzu w palącym upale, muszą mieć możliwość zejścia na ląd

Powiązany temat

Oświadczenie Amnesty International w związku z VIII Marszem Powstania Warszawskiego

1695