DOBRA WIADOMOŚĆ: Uchylono wyrok śmierci na Białorusi – Amnesty International

DOBRA WIADOMOŚĆ: Uchylono wyrok śmierci na Białorusi

Prezydent Republiki Białorusi musi wprowadzić natychmiastowe moratorium na egzekucje z myślą o zniesieniu stosowania kary śmierci - ponownie wzywa Amnesty International. Organizacja wyraża jednocześnie zadowolenie z faktu uchylenia przez białoruski Sąd Najwyższy wyroku śmierci Alaksandra Hariunoua.

– Poczyniono krok w dobrym kierunku. Następnym działaniem powinno być wprowadzenie moratorium na wykonywanie egzekucji, a docelowo zniesienie tej okrutnej, nieludzkiej i poniżającej kary – powiedziała Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International.

– Amnesty International domyśla się, że decyzja sądu wynikała za obaw dotyczących niespełnienia standardów sprawiedliwego procesu. Jeśli takie było faktyczne rozumowanie sędziów, Sąd Najwyższy zademonstrował, jak ważną rolę może pełnić sądownictwo w zapewnieniu sprawiedliwych procesów. Jest to szczególnie istotne w kraju, w którym nadal zasądzane są wyroki śmierci.

25-letni Alaksandr Hariunou został skazany na śmierć przez Sąd Okręgowy w Homlu 14 czerwca  2013 roku za zabicie 20 września 2012 roku studenta. Podczas procesu przyznał się do winy i prosił matkę ofiary o wybaczenie. Alaksandr Hariunou cierpiał z powodu problemów psychicznych w dzieciństwie, przebywał w szpitalu psychiatrycznym, gdzie zdiagnozowano u niego “opóźnienie w rozwoju psychicznym” i zaburzenia osobowości. Pomimo tego, badanie psychiatryczne na zlecenie Sądu Okręgowego w Homlu stwierdziło, że Hariunou nigdy nie cierpiał na problemy ze zdrowiem psychicznym i był w stanie odpowiadać przed sądem za morderstwo.

Adwokat Alaksandra Hariunoua odwołał się od wyroku i podkreślił naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego, w tym obawy o zdrowie psychiczne klienta.

W tej chwili dwie inne osoby przebywają w celi śmierci. W zeszłym roku na Białorusi wykonano co najmniej trzy egzekucje. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, który nadal stosuje karę śmierci.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

1695