Dobra wiadomość: Ujgurski działacz uwolniony – Amnesty International

Dobra wiadomość: Ujgurski działacz uwolniony

Ilham Tohti został zatrzymany w swoim domu 8 lipca, krótko po oskarżeniu go przez władze o to, że za pomocą publikowanych w internecie artykułów podsycał przemoc w czasie zajść w Urumczi (Urumqi), stolicy Autonomicznego Regionu Xinjiang Uighur w północno-zachodnich Chinach. Ilham Tohti zaprzecza tym oskarżeniom, twierdząc, że nigdy nie zgodziłby się na stosowanie przemocy.
Jego zatrzymanie było bezprawne i arbitralne. W wywiadzie dla Radio Free Asia (Radia Wolna Azja) Ilham Tohti powiedział po uwolnieniu, że nie postawiono mu żadnych zarzutów. Jego obrońca nie otrzymał żadnej dokumentacji prawnej. Przetrzymywano go w miejscu, które nie było oficjalnym ośrodkiem zatrzymań. Wydaje się, że celem zatrzymania było pozbawienie Tohtiego kontaktu z dziennikarzami oraz użytkownikami jego strony internetowej i czytelnikami jego bloga.
W tym samym wywiadzie radiowym Tohti zaprzeczył jakoby był torturowany lub znęcano się nad nim w jakiś inny sposób poza faktem, że przesłuchiwano go -dzień i noc-. Uwalniając go policja ostrzegła go jednocześnie, żeby nie krytykował więcej rządu, bo zostanie formalnie oskarżony i ukarany.
5 lipca początkowo pokojowe demonstracje w regionie Xinjiang Uighur (Sinkiang) przerodziły się w krwawe zamieszki. Według władz zginęło prawie 200 osób, a 1600 odniosło rany. Hou Hanmin, rzecznik autonomicznego rządu regionalnego, powiedział państwowej agencji informacyjnej Xinhua, że spośród ofiar śmiertelnych 156 było -niewinnymi ludźmi.- Z tej liczby 134 osoby należały do grupy etnicznej Han (należy do niej większość mieszkańców Chin – przyp. tłum.), 11 osób do mniejszości Hui, 10 osób było Ujgurami a jedna należała do mniejszości mandżurskiej. Bezpośrednio po zamieszkach chińskie władze zatrzymały 1400 osób. 10 sierpnia w rewizji chińskiego raportu do oenzetowskiego Komitetu ds. Eliminacji Dyskryminacji Rasowej przewodniczący chińskiej delegacji, Duan Jielong, stwierdził, że 718 osób wciąż przebywa w aresztach, ci zaś, którzy -popełnili lżejsze przestępstwa-, zostali uwolnieni. Powiedział też, że 83 osoby są przetrzymywane pod zarzutem poważnych przestępstw takich jak morderstwo, podpalenie czy rozbój (każde z nich może być w Chinach karane śmiercią). Ujgurskie organizacje emigracyjne kwestionują dane przedstawione przez chińskie władze, twierdząc, że są mocno zaniżone.
Nie ma potrzeby dalszego wysyłania apeli w sprawie Tohtiego. Dziękujemy tym, którzy to zrobili.
To pierwsza kontynuacja pilnej akcji nr 194/09 (ASA 17/034/2009), szczegóły na http://www.amnesty.org/en/library/info/ASA17/034/2009/en Tłumaczenie: Marcin Natorski

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2991