DOBRA WIADOMOŚĆ: Yara Faris wolna! – Amnesty International

DOBRA WIADOMOŚĆ: Yara Faris wolna!

Syryjska aktywistka Yara Faris, więziona za pomoc uchodźcom, została zwolniona z więzienia 13 czerwca, na mocy amnestii prezydenckiej z 9 czerwca.<br /> <br />

Yara Faris została uwolniona 13 czerwca w ramach amnestii prezydenckiej obejmującej osoby oskarżone na mocy ustawy antyterrorystycznej z 2012 roku. Ustawa zawiera niebywale szeroką definicję działań związanych z terroryzmem, a władzom służy powszechnie do prześladowania pokojowych aktywistów. Amnestia została ogłoszona rozporządzeniem nr. 22 z 9 czerwca.

Yara Faris została zatrzymana przez funkcjonariuszy syryjskich służb bezpieczeństwa państwa 8 grudnia 2013. Umieszczono ją w więzieniu Adra, gdzie oczekiwała na proces przed trybunałem ds. terroryzmu.  

Według miejscowych źródeł wieczorem w dniu uwolnienia Yara Faris znajdowała się już w domu rodzinnym. Jej przypadek należy do bardzo nielicznych przykładów faktycznego zastosowania amnestii w stosunku do więźniów politycznych.

Amnesty International pragnie podziękować wszystkim osobom, które włączyły się w akcję na rzecz Yary Faris. Miało to wielkie znaczenie dla niej samej, jak i dla osób z jej otoczenia. Yara Faris wraca obecnie do zdrowia, a pobyt w więzieniu nie powinien w jej przypadku zostawić trwałych śladów na zdrowiu.

Jej mąż, Maher Tahan, padł ofiarą wymuszonego zaginięcia 20 września 2012. Jest bohaterem osobnej pilnej akcji: http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE24/010/2013/en. Prosimy nadal wysyłać apele w jego obronie.

Pierwotna Pilna Akcja w obronie Yary Faris dostępna jest tutaj: https://amnesty.org.pl/no_cache/aktualnosci/strona/article/8160.html

Nie są już potrzebne dalsze działania w tej sprawie. Ogromnie dziękujemy za udział w Pilnej Akcji.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

“Nie odbierzecie nam wspomnień” najlepszym filmem o prawach człowieka na festiwalu Millennium Docs Against Gravity!

Powiązany temat

Syria: ONZ nie może przerwać pomocy dla cywilów na północnym zachodzie Syrii, gdzie wciąż dochodzi do rosyjskich i syryjskich zbrodni wojennych

Powiązany temat

Turcja: Nielegalne deportacje Syryjczyków do tzw. „bezpiecznej strefy”

1388